PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Preeklampsja bez tajemnic. Kampania informacyjna

IDEA AKCJI

Wiecie, że nawet 10% ciąż jest powikłanych nadciśnieniem, a stan przedrzucawkowy, w zależności od populacji, może występować nawet u 3% ciężarnych?
Preeklampsja, inaczej zwana stanem przedrzucawkowym, rzucawką, nadciśnieniem lub zatruciem ciążowym czy gestozą to choroba, która pojawia się wyłącznie w ciąży. Niestety, jej konsekwencje mogą być dramatyczne, włączając w to nawet śmierć matki i dziecka. Tymczasem odpowiednia diagnostyka, opieka lekarska i dyscyplina mamy pod względem przyjmowania zapisanych leków, jest w stanie zapobiec nawet do 90% cięższych postaci nadciśnienia.


Kampanii #preeklampsjaBEZtajemnic towarzyszy hasło: Preeklampsja. Wczesne rozpoznanie zwiększa bezpieczeństwo ciąży i porodu.
Dlaczego? Chcemy uświadomić kobietom, zarówno tym, które planują ciążę i tym, które już w niej są, czym jest preeklampsja. Oswoić je nie tylko z samą nazwą choroby, ale przede wszystkim z niebezpieczeństwami, jakie ze sobą niesie.


Kampania #preeklampsjaBEZtajemnic ma za zadanie przybliżenie przyszłym mamom tematu nadciśnienia ciążowego, a także edukowanie o tej groźnej chorobie. Co ja, jako mama mogę zrobić dla siebie, żeby zminimalizować zagrożenie, jakie są czynniki ryzyka, na co zwracać uwagę i jakie objawy są niepokojące?
Pamiętam jeszcze z czasów praktyk, jak mąż wnosił pacjentkę na Izbę Przyjęć, która w donoszonej ciąży miała drgawki i była nieprzytomna. dr hab. n. med. Anna Kajdy, Ordynator Położnictwa ze Szpitala św. Zofii, Profesor CMKP

NADCIŚNIENIE CIĄŻOWE - CZY JEST SIĘ CZEGO BAĆ?
Preeklampsja (PE) jest wielosystemowym zespołem objawów chorobowych, które pojawiają się po skończonym 20 tygodniu ciąży, w trakcie porodu lub w połogu. Występuje, gdy dochodzi do nieprawidłowej implementacji łożyska - najprościej mówiąc, kiedy łożysko łączy się z macicą zbyt płytko i połączeń jest za mało.
W wyniku tego zaburzone jest odżywianie płodu i w konsekwencji mama chcąc poprawić przepływ przez łożysko, ma coraz większe ciśnienie.
Stan przedrzucawkowy może mieć lekki przebieg – ciśnienie, które daje się kontrolować dostępnymi lekami, lub ciężki - z poważnymi powikłaniami zdrowotnymi zarówno dla matki jak i dziecka.
Lekarze i specjaliści ze Szpitala i Przychodni św. Zofii przygotowali dla was kompendium wiedzy o nadciśnieniu ciążowym.
Zachęcamy do lektury.idea akcji(19)

https://www.szpitalzelazna.pl/category/nadcisnienie-tetnicze/nacisnienie-w-ciazy-kompendium/
Co wiesz o nadciśnieniu w ciąży?

idea akcji(20)

https://www.szpitalzelazna.pl/predykcja-preeklampsji-w-i-trymestrze-ciazy/
Prognoza preeklampsji w I trymestrze

idea akcji(17)

https://www.szpitalzelazna.pl/przewidywanie-preeklampsji-w-ii-iii-trymestrze/
Preeklampsja w II i III trymestrzeWprawdzie przewidywanie wystąpienia preeklampsji nie pozwala na to, aby zapobiec chorobie, ale dzięki świadomości, że choroba może wystąpić, mamy wiedzę i możliwości, aby ciążę i poród przeprowadzić bezpiecznie. Zarówno dla dziecka, jak i dla matki.
icon-quote
lek. Jan Modzelewski, położnik-ginekolog, perinatolog

TWARZĄ W TWARZ Z PREEKLAMPSJĄ


Naukowcy od lat starają się przewidywać, które kobiety są bardziej narażone na wystąpienie ciężkich postaci nadciśnienia. Są oczywiście czynniki ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego w ciaży, do których należą:


zaawansowany wiek matki > 40 r.,
wysoka masa ciała BMI > 35 kg/m2 sprzed ciąży,
przewlekłe nadciśnienie tętnicze,
cukrzyca,
toczeń rumieniowy układowy,
zespół antyfosfolipidowy,
zapłodnienie in vitro.


Jednak stan przedrzucawkowy u wielu kobiet nie daje wcześniejszych objawów.
Na co zwracać uwagę? Co powinno skłonić do wizyty u lekarza? Przeczytajcie dwa wywiady - jeden z ginekologiem-położnikiem, perinatologiem, dr hab. n. med. Anną Kajdy oraz z pacjentką, która doświadczyła preeklampsji.idea akcji(13)

https://www.szpitalzelazna.pl/czy-mozna-zapobiec-preeklampsji/
Czy można zapobiec preeklampsji?

idea akcji(15)

https://www.szpitalzelazna.pl/mialam-preeklampsje-wywiad-z-pacjentka/
Miałam preeklampsję. Wywiad z pacjentkąPrzygotowaliśmy dla Was kilka przydatnych infografik i materiałów do pobrania. Wśród nich znajdziecie: 
Infografikę o objawach towarzyszących preeklampsji.
Infografikę, jak prawidłowo mierzyć ciśnienie.
Miesięczny dzienniczek do zapisywania pomiaru ciśnienia.


idea akcji (4)

https://szpitalzelazna.pl/szpital/wp-content/uploads/2022/05/SYMPTOMY-STANU-PRZEDRZUCAWKOWEGO.pdf

idea akcji (2)

https://szpitalzelazna.pl/szpital/wp-content/uploads/2022/05/DZIENNICZEK-POMIAROW-CISNIENIA.pdf

idea akcji (1)

https://szpitalzelazna.pl/szpital/wp-content/uploads/2022/05/PRAWIDLOWA-POZYCJA-PODCZAS-POMIAROW-CISNIENIA-1050×1480-mm-148×105-mm-297×210-mm-1.pdf

KORZYSTAJCIE NA ZDROWIE!


Wiesz, że w Szpitalu św. Zofii możesz wykonać bezpłatne badanie w kierunku preeklampsji jednocześnie przyczyniając się do identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym?


Większość przypadków preeklampsji pojawia się u kobiet bez żadnego czynnika ryzyka, co sprawia, że trudno jest je w porę wykryć i podjąć niezbędne kroki w celu ochrony zdrowia matki i dziecka, dlatego zachęcamy do udziału w Badaniu PE37
To badanie kliniczne, koordynowane przez BCNatal (Hospital Sant Joan de Déu, Hospital Clínic Barcelona). Uczestniczy w nim wiele innych ośrodków krajowych i europejskich, w tym Zakład Zdrowia Prokreacyjnego CMKP we współpracy z Centrum Medycznym „Żelazna” sp. z o. o.
Celem badania jest znalezienie prostej strategii pozwalającej na identyfikację matek z podwyższonym ryzykiem wystąpienia późnego stanu przedrzucawkowego i indukcja porodu przed wystąpieniem powikłań.

 

Czy udział w badaniu jest dla Ciebie?


Odpowiedz na kilka pytań i sprawdź, czy kwalifikujesz się do badania służącemu identyfikacji kobiet zagrożonych stanem przedrzucawkowym

 


Czy to będzie Pani pierwszy poród? TAK
Czy jest Pani w ciąży pojedynczej? TAK
Czy ma pani ukończony 18 rok życia? TAK
Czy miała wykonane USG I trymestru (11-13 tyg.) TAK
Czy ma pani planowany poród drogą cesarskiego cięcia? NIE
Czy ma Pani rozpoznaną preeklampsję? NIE
Czy ma pani rozpoznane nadciśnienie ciążowe? NIE
Czy ma pani rozpoznane przewlekłe nadciśnienie? NIE

 


Jeśli odpowiedź na którekolwiek pytanie powyżej jest inna niż ta wymieniona, to Pacjentka nie spełnia kryteriów włączenia i niestety nie może wziąć udziału w badaniu.

preeklampsja 1200×1200 gotowy (940×788 px)

http://szpitalzelazna.pl/szpital/pe37/

Więcej informacji o badaniu i informacje o tym, jak i kiedy się zgłosić, znajdują się na stronie:
http://szpitalzelazna.pl/szpital/pe37/.
PREEKLAMPSJA TO NIE WYROK
Zapewnie nie tak wyobrażałaś sobie czas ciąży... Pamiętaj jednak, że diagnoza preeklampsji to nie wyrok. Dzięki wczesnemu screeningowi ciąży i twojej czujności, ty i maluszek jesteście pod szczególną opieką.
Teraz liczy się spokój i odpoczynek.
Jeśli jednak po diagnozie zastanawiasz się, co dalej? Co mi wolno, a czego nie? Czujesz, że nie radzisz sobie z diagnozą? Skorzystaj z podpowiedzi naszych ekspertek: mgr Darii Lipy, fizjoterapeutki oraz mgr Martyny Niżniowskiej, psycholożki ze Szpitala św. Zofii.

idea akcji (8)

https://www.szpitalzelazna.pl/preeklampsja-okiem-fizjoterapeuty/

idea akcji (6)

https://www.szpitalzelazna.pl/preeklampsja-a-zaburzenia-psychiczne-i-stres/

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI
Masz pytania? Chcesz opowiedzieć nam swoją historię? Zachęcamy do kontaktu! Możesz pisać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje