Przed operacją
Aby zaplanowana operacja cięcia cesarskiego przebiegała bez powikłań prosimy, aby Pani odpowiednio się do niej przygotowała już w domu.
- Na 2 dni przed zgłoszeniem się do operacji należy jeść potrawy lekkostrawne*. Proszę pić codziennie minimum 2 litry wody mineralnej niegazowanej.
- Proszę zabrać ze sobą leki (w oryginalnych opakowaniach), które stale Pani przyjmuje.
- W wyznaczonym dniu planowej operacji zapraszamy do Izby Przyjęć.
*Potrawy lekkostrawne to potrawy zawierające nabiał (bez sera żółtego), mięso drobiowe, jarzyny niewzdymające (bez grochu, fasoli, kapusty, kalafiora, cebuli, czosnku), najlepiej gotowane z małą ilością tłuszczu.
W dniu operacji
W wyznaczonym dniu planowej operacji (cięcia cesarskiego) prosimy o zgłoszenie się do Izby Przyjęć (indywidualne godziny wskazane przez koordynatora - informacja czwartek/piątek w tygodniu poprzedzającym przyjęcie do szpitala). W przypadku przyjęcia w dniu operacji (godziny poranne), zalecamy wykonanie rano w domu, kąpieli higienicznej całego ciała, z użyciem środków dezynfekujących np.: Hydrex S , Manusan, Mediclean. Wymienione preparaty dostępne są w aptekach.
Pacjentka powinna być na czczo (6 godzin bez jedzenia, 2 godziny bez picia, żucia gumy i palenia tytoniu), a także bez biżuterii (kolczyków, pierścionków, łańcuszków), bez makijażu oraz bez pomalowanej płytki paznokciowej.
Bardzo prosimy o punktualne przybycie do Izby Przyjęć.
Niezbędne dokumenty:
- Dowód tożsamości (np. dowód osobisty, paszport)
- Karta przebiegu ciąży
- Zgłoszenie wyboru położnej POZ (plik Word do pobrania). Na podstawie wskazanych przez państwa danych Szpital dokona „Zgłoszenia o porodzie” do wskazanej przez Państwa placówki. Wypełniony formularz prosimy przekazać położnej w Izbie Przyjęć w dniu zgłoszenia się do porodu.
- Oświadczenie przed urodzeniem dziecka (formularz świadomych zgód)
- Niezbędne wyniki badań z okresu ciąży.
Niezbędne badania z okresu ciąży to:
- grupa krwi i Rh z przeciwciałami odpornościowymi wykonana dwukrotnie (oryginał)
- morfologia i badanie ogólne moczu z ostatnich 2 tygodni
- fibrynogen po 36 tygodniu ciąży
- toksoplazmoza IgG i IgM i CMV iGG i IgM - wykonane w III trymestrze ciąży
- HIV - wykonane w III trymestrze ciąży
- HCV - wykonane w III trymestrze ciąży
- HBs Ag - wykonane w ciąży - wykonane w III trymestrze ciąży
- WR - wykonane w ciąży - wykonane w III trymestrze ciąży
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku nosicielstwa bakterii Streptoccocus agalactiae (paciorkowiec typu B) - wykonanego po 35 tygodniu ciąży
- wszystkie wyniki badań USG wykonane w obecnej ciąży - w tym aktualne (po 36 tygodniu ciąży)
- inne istotne wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna kardiologiczna, ortopedyczna itd. w formie oryginalnej.
Konsultacja anestezjologiczna
Przed operacją obowiązkowa jest konsultacja anestezjologiczna (max do 2 tyg. przed wyznaczoną operacją), która odbywa się w Przychodni Specjalistycznej św. Zofii - rejestracja tel. /22/ 25 59 900.
Prosimy o zabranie ze sobą wszystkich wyników badań (badania laboratoryjne, USG), oraz konsultacji lekarskich zalecanych przez lekarza prowadzącego ciążę.
O czym jeszcze warto pamiętać?
- Zostaw cenną biżuterię w domu.
- Zmyj lakier u rąk i nóg (kolor płytki paznokciowej jest ważną informacją o Waszym zdrowiu)
- Skróć paznokcie.
- Zrezygnuj z depilacji okolicy wzgórka łonowego przez okres 14 dni przed planową operacją ze względu na zwiększone ryzyko zakażenia rany.