Huczny "Dzień Wcześniaka" w Szpitalu św. Zofii - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Huczny "Dzień Wcześniaka" w Szpitalu św. Zofii

Każdego roku 17-go listopada cały świat przybiera barwę fioletową. Ten kolor, który symbolizuje wyjątkowość i delikatność, to symbol dzieci przedwcześnie urodzonych. Światowy Dzień Wcześniaka został zainicjowany, aby zwiększyć świadomość o porodach przedwczesnych, a także o problemach, z jakimi zmagają się wcześniaki (nie tylko po urodzeniu, ale i przez całe ich życie), a także ich rodziny. Tego dnia wiele szpitali, w tym Szpital św. Zofii wywieszają dziecięce skarpetki na sznurku, z których co dziesiąta jest fioletowa (jedno na dziesięcioro dzieci rodzi się przedwcześnie), a także podświetlają swoje budynki na fioletowo.

Wyjątkowy Dzień Wcześniaka w Świętej Zofii

W tym roku Światowy Dzień Wcześniaka w Szpitalu św. Zofii obchodziliśmy podwójnie. W przeddzień tego wyjątkowego święta z naszego szpitala została wypisana do domu dziewczynka, która przyszła na świat w 29+4/7 tygodniu ciąży ważąc 380 gramów. Przebywała w Szpitalu 83 dni. Jej brat bliźniak ważył 1200 gramów i opuścił szpital po 44 dniach obserwacji.
Rodzice spotkali się z naszym zespołem medycznym, aby podsumować leczenie Patrycji. Na spotkanie przybył Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miły upominek przekazał Jerzy Owsiak Prezes Zarządu WOŚP. Zobaczcie relację z tego wydarzenia!

Slide
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele
nasi_przyjaciele

83 dni w szpitalu

Patrycja wymagała początkowo wentylacji mechanicznej z powodu niedojrzałości płuc, z tego powodu była podłączona do respiratora i przebywała w inkubatorze. Jej wola walki była ogromna. Już z masą ciała ok. 1100 gramów Patrycja została przeniesiona do łóżeczka, następnie przeniesiona z sali intensywnej opieki do sali opieki pośredniej. Już od pobytu w sali intensywnej terapii noworodka rodzice przytulali i kangurowali córkę.


Jak mówi dr Jadwiga Grabowska, neonatolog, która zajmowała się leczeniem Patrycji:

Patrycja przebyła długą drogę od urodzenia. Jako noworodek urodzony przedwcześnie, z tak małą urodzeniową masą ciała, pokonała dzielnie kolejne etapy intensywnego leczenia i zrobiła kamienie milowe w zakresie dojrzewania i rozwoju. Oczywiście gdyby nie olbrzymia wiedza, doświadczenie i zaangażowanie całego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, w tym zespołu rehabilitantów
i neurologopedów oraz wysoce specjalistyczny sprzęt medyczny, nie udałoby się dzisiaj wszystkim cieszyć z tak dobrego stanu Patrycji.


Co czeka naszą małą podopieczną? Dr Grabowska jest pełna optymizmu:
Na tym etapie życia dziecka rokowanie co do dalszego rozwoju wydaje się być pomyślne. Oczywiście Patrycja nadal pozostawać będzie pod opieką Poradni Neonatologicznej w naszej Przychodni, gdzie zespół specjalistów nadal będzie czujnie obserwował dalszy rozwój dziecka.


Hanna Soszko, pielęgniarka i kierownik Oddziału dodaje:
Pielęgnacja wcześniaka to skomplikowany proces wymagający szerokiej wiedzy i doświadczenia. Maluszki przedwcześnie urodzone są bardzo delikatne, nieodporne na zakażenia i na chłód, całkowicie zależne od opieki medycznej, czyli pielęgniarek , lekarzy oraz specjalistycznego sprzętu medycznego wspomagającego ratowanie życia i zdrowia wcześniaków. Tak też było z Patrycją. Pielęgniarki i położne dokładały wszelkich starań, aby jej niczego nie brakowało. Natychmiast podbiła serca personelu, nie tylko Neonatologii. Cieszył nas każdy najmniejszy sukces Patrycji, każdy dzień bez bezdechu, dzień w którym nie potrzebowała wspomagania oddechu aparatem Infant Flow, czy kiedy zaczęła samodzielnie przyjmować pokarm z butelki przez smoczek. Wiele osób kibicuje Patrycji do dziś.

Wcześniaki z prezentami


W dzień obchodów Światowego Dnia Wcześniaka Szpital św. Zofii wraz z partnerami przygotował dla maluchów niespodzianki. Każdy wcześniak, który w tym dniu przebywał na oddziale, otrzymał wielką pakę prezentów i moc życzeń, aby jak najszybciej, tak jak Patrycja, mogli opuścić szpital i w ramionach rodziców pojechać do swoich domów.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje