PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Dom Narodzin przy Szpitalu św Zofii ma już 10 lat!

Dom Narodzin ma już 10 lat!


Poród naturalny jak w domu, a jednocześnie bezpieczny, bo w szpitalu? Pierwszy w Polsce Przyszpitalny Dom Narodzin działający na terenie Szpitala św. Zofii ma już 10 lat. Od 15 października 2012 roku przyszło w nim na świat 5516 dzieci.

 

Przyszpitalny Dom Narodzin


Przyszpitalny Dom Narodzin powstał w odpowiedzi na oczekiwania kobiet, które marzą
o naturalnym, intymnym, a przede wszystkim niezmedykalizowanym porodzie. Łączy on dwa odrębne światy położnicze, jakim jest szpital i dom.


- Staramy się stworzyć miłe, przyjazne otoczenie przypominające warunki domowe. Stąd też pokoje porodowe o wdzięcznej nazwie Paryż, Rzym i Londyn przypominają bardziej domową sypialnię niż salę na bloku porodowym. Jest tu np. łóżko dla mamy, wygodny fotel dla taty czy łóżeczko dla noworodka. Są tu też oczywiście elementy, które pomogą kobiecie w porodzie takie jak: wanna, drabinki, materac, piłka, worek sako, tens i stołek porodowy. - mówi Edyta Dzierżak-Postek, Kierownik Przyszpitalnego Domu Narodzin.
Dom Narodzin to alternatywa dla kobiet, które chcą rodzić naturalnie, ale z różnych powodów nie decydują się na poród w domu, bo np. boją się o bezpieczeństwo porodu, nie mają warunków lokalowych lub też mieszkają zbyt daleko od szpitala.
- Dom Narodzin jest przystosowany i wyposażony do sprawowania opieki nad kobietami w ciąży niskiego ryzyka i porodami fizjologicznymi, ale również przygotowany do udzielenia doraźnej, pilnej pomocy medycznej. Znajduje się tu nie tylko kardiotokograf (KTG), przenośny detektor tętna płodu (UDT), ale też kącik noworodkowy wyposażony w urządzenia potrzebne do udzielenia pomocy noworodkowi – jeśli taka niespodziewana konieczność zaistnieje. – komentuje Edyta Dzierżak – Postek.
- Pamiętajmy, że Dom Narodzin mieści się przecież w Szpitalu św. Zofii, a bliskość Bloku Porodowego i Bloku Operacyjnego, do których można dotrzeć z pacjentką w ciągu kilku minut, daje rodzącym poczucie bezpieczeństwa. Można powiedzieć, że wykwalifikowana kadra lekarska
i specjalistyczny sprzęt jest tuż za drzwiami – dodaje.
Poród w Domu Narodzin jest z założenia porodem naturalnym, bez istotnych ingerencji medycznych (np. profilaktycznego wkłucia dożylnego, farmakologicznej indukcji i stymulacji porodu). Nie stosuje się tu rutynowego nacięcia krocza. Tempo porodu oparte jest na indywidualnych predyspozycjach organizmu kobiety, budowy miednicy, fizjologii
i instynkcie rodzącej. Rodząca korzysta z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu: immersji wodnej, masażu, akupresury, zimnych i ciepłych okładów, wyboru pozycji porodowej.

 

Idea powstania Domu Narodzin


Domy Narodzin funkcjonują w Europie m. in. w Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii. Ich ideą jest objęcie przez położną opieki nad kobietą w już czasie ciąży. W Holandii, w Szwecji, normą jest prowadzenie ciąży tylko przez położną, która wykonuje USG czy zleca niezbędne badania.
- Podczas stażu w szpitalu w Amsterdamie miałem możliwość zapoznania się z holenderskim systemem opieki położniczej. Pod koniec lat 80-tych XX wieku zetknięcie się z bardzo licznymi porodami w domu czy w domach narodzin, które przyjmowały samodzielnie położne było szokujące - mówi dr n. med. Wojciech Puzyna Dyrektor Szpitala św. Zofii. Po objęciu stanowiska Dyrektora Szpitala św. Zofii 30 lat temu postanowiłem przenieść niektóre rozwiązania na polskie warunki. Otwarcie Domu Narodzin przy Szpitalu św. Zofii było dla mnie kolejnym, ważnym krokiem do wspierania polskich położnych w realizacji misji ich zawodu - dodaje.

 

Położna przewodniczką kobiety rodzącej


W Przyszpitalnym Domu Narodzin poród prowadzi samodzielnie położna, która wspomaga rodzącą i wzmacnia jej zaufanie do własnego ciała. Pozwala to kobiecie przeżyć narodziny dziecka według własnego wyobrażenia i rytmu.
Położna jest opiekunką, osobą wspierającą i motywującą kobietę rodzącą do wsłuchania się we własny mechanizm porodowy. Zna i ma wiarę w fizjologię porodu, szanuje jego indywidualne tempo i wspiera jego naturalny przebieg.


ożne oprócz dużego doświadczenia zawodowego są otwarte na oczekiwania kobiet, rozpoznają i rozumieją mowę ciała kobiety rodzącej, towarzyszą jej w porodzie a nie zarządzają nim. Potrafią samodzielnie opiekować się matką i dzieckiem, chcą pracować w takim miejscu, nie boją się odpowiedzialności, ciągle kształcą się i podnoszą kwalifikacje.

 

Jakie pacjentki mogą zostać zakwalifikowane do porodu w Domu Narodzin?


Poród w Domu Narodzin jest bezpłatny (finansowany przez NFZ lub MZ), jednak mogą urodzić
w nim wyłącznie panie w ciąży niskiego ryzyka. Kwalifikacja do porodu w Domu Narodzin może odbyć się w trakcie wizyty konsultacyjnej u położnej jeszcze podczas trwania ciąży lub już na Izbie Przyjęć Szpitala św. Zofii, gdy poród się zacznie. Wystarczy poinformować o swojej decyzji położną.
Czynnikami mogącymi zdyskwalifikować pacjentkę do porodu w Domu Narodzin są m.in. wcześniejsze choroby, obciążony wywiad ginekologiczno-położniczy czy komplikacje
w przebiegu obecnej ciąży.


edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje