Nasze nastawienie przekonania i doświadczenia determinujące to jak myślimy, odczuwamy i reagujemy ma na nas ogromny wpływ. Pozytywne nastawienie to siła, która pozwala pokonywać trudności i osiągnąć zamierzony cel. Wpływa na emocje, a przede wszystkim motywację do działania. Czy nastawienie psychiczne kobiety wpłynie też na VBAC?
VBAC a nastawienie psychiczne kobiety.
Dla kobiet podejmujących VBAC nastawienie będzie więc najsilniejszym elementem w dążeniu do porodu siłami natury. Matki pozytywnie nastawione do porodu siłami natury rodzą szybciej, łatwiej i mimo odczuwanego bólu postrzegają poród jako bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.
Rodzące negatywnie nastawione, odczuwają silniejszy lęk przed porodem, przez co napięcie w ich ciele wzrasta wywołując silniejszy ból, co powoduje jeszcze większy lęk.
Tak powstaje „błędne koło”: lęk - napięcie - ból - lęk. W takiej sytuacji poród się wydłuża i może być odebrany jako trudne przeżycie. Świadomość, że „pozytywne nastawienie to połowa sukcesu” jest niezaprzeczalnie niezbędna dla powodzenia VBAC!
Optymizm, optymizm i jeszcze raz optymizm
Należy zadbać o nasze optymistyczne podejście do porodu – bo na to mamy wpływ. Optymizm, wiedza, wsparcie bliskich i profesjonalistów oraz wiara w siebie i w swoje możliwości to podstawowe elementy budowania pozytywnego nastawienia.
Psychologia pozytywna każe skupiać się na pozytywnych aspektach, dlatego pamiętajmy, że:
- Szanse na powodzenie VBAC-u obecnie stają się coraz większe, a powikłania związane ze stanem po cięciu cesarskim rzadkie.
- Poród to proces naturalny i niezbędny do osiągnięcia upragnionego celu – urodzenia dziecka. Oswój poród przez poznanie jego fizjologii i opieraj się na budujących opowieściach porodowych. Przygotuj się również, że mogą pojawić się sytuacje, które mogą Cię zaskoczyć.
- Ciało pomoże sprostać wyzwaniu – zadbaj o przygotowanie organizmu do czekającego Cię wysiłku przez podnoszenie sprawności fizycznej i naukę technik relaksacyjnych. Zapamiętaj Twoje ciało wie jak rodzić.
Dodatkowo:
- Wsparcie bliskiej osoby daje rodzącej ogromne poczucie bezpieczeństwa i motywuje do działania.
- Ważny jest wybór miejsca porodu, gdzie VBAC jest pozytywnie postrzegany. Profesjonalne, kompleksowe podejście zwiększy szanse na jego powodzenie.
- Przygotowując się do VBAC pamiętajmy zawsze jaki jest nasz główny cel urodzenie zdrowego dziecka!
W sytuacji konieczności wykonania ponownego cięcia cesarskiego unikniemy rozczarowania, a dominować będzie radość.
Autor: mgr Agnieszka Gadomska, położna specjalistka opieki okołoporodowej, pracuje w Bloku Porodowym i Domu Narodzin