Moje ciało po porodzie - kręgosłup - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Moje ciało po porodzie - kręgosłup

Kontynuując temat zmian w czasie ciąży oraz tego, co dzieje się w czasie połogu trudno nie wspomnieć o bólach w okolicy kręgosłupa oraz miednicy.

Jak zmienia się sylwetka w ciąży?

Kaskada zmian w ciele kobiety już w czasie ciąży wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy. Przesunięcie środka ciężkości do przodu i zmiana ustawienia miednicy, działanie hormonów, powodujące rozluźnienie tkanki łącznej, a co za tym idzie także mniejszą stabilność stawów i omawiane wcześniej wydłużenie mięśni brzucha oddziałują na cały kręgosłup, nierzadko będąc przyczyną dolegliwości bólowych okolic kręgosłupa i miednicy. Zmiany te nie znikają w chwili porodu, ciało potrzebuje czasu na regenerację.Z tego względu warto pamiętać, że bóle pojawiające się w tej okolicy po porodzie nie muszą być związane z uciskiem na korzenie nerwowe bądź urazami tkanek, ale właśnie z przejściowymi zmianami jakie zachodzą w okresie okołoporodowym. Ponadto jeśli podczas porodu zastosowano znieczulenie, to w pierwszych dniach po porodzie może pojawić się dyskomfort w okolicy miejsca wkłucia, lecz zazwyczaj nie jest to przyczyna utrzymujących się dolegliwości bólowych kręgosłupa. 

Jaki wpływ na kręgosłup ma aktywność po ciąży?

Kolejna duża zmiana dotyczy czynności wykonywanych w ciągu dnia. Po porodzie kobieta mierzy się z dodatkowymi obowiązkami i aktywnościami związanymi z opieką nad dzieckiem takie jak: podnoszenie, noszenie, ale także przebywanie w nie zawsze wygodnych, czasami wymuszonych pozycjach podczas np. karmienia czy przewijania.Najczęściej, w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie, kobiety odczuwają:ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, czasami trudność w wyprostowaniu się,może pojawić się odczucie sztywnej lub nadmiernie ruchomej miednicy,dolegliwości w okolicy spojenia łonowego czy pachwin,również górna część kręgosłupa poddana jest obciążeniom stąd dyskomfort może pojawić się w okolicy karku, łopatek i klatki piersiowej.Ze względu na czas potrzebny na regenerację po porodzie, dolegliwości bólowe, które pojawiły się w czasie ciąży, nie zawsze mijają z chwilą porodu, czasami utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po porodzie. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić, aby je zmniejszyć.

Jak zatem działać?

Zwróć uwagę na czynności często wykonywane w ciągu dnia: staraj się wstawać i kłaść się przez leżenie bokiem oraz ogranicz dźwiganie do 5kg lub do ciężaru dziecka.Staraj się pomyśleć o postawie ciała i „urosnąć” podczas chodzenia, przebywania w pozycji stojącej, zwłaszcza nosząc dziecko, aby zapobiegać utrwaleniu postawy z czasu ciąży.Stwórz wygodną dla siebie i dziecka przestrzeń do karmienia, abyś czuła się w niej możliwie najwygodniej. Podczas pochylania się np. do dziecka oraz w trakcie podnoszenia wykorzystaj siłę mięśni nóg, możesz wykonać półprzysiad lub klęk na jedno kolano.Zacznij od delikatnych ćwiczeń, które angażują różne części ciała: oddechowych, aktywujących mięśnie dna miednicy oraz uruchamiających okolice miednicy oraz górnej części kręgosłupa, klatki piersiowej i łopatek, stopniowo dodaj ćwiczenia poprawiające stabilizację tułowia oraz miednicy. Ćwiczenia dopasowane do czasu połogu znajdziesz na stronie internetowej. Dodaj pozycje leżenia na brzuchu z poduszką, co również działa odciążająco na okolicę dolnej części kręgosłupa.Wspomniane w poście zalecenia mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości w pierwszych dniach po porodzie, a także im zapobiegać. Należy jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe, które utrzymują się bądź nasilają, a także utrudniają codzienne aktywności należy skonsultować z fizjoterapeutą, aby indywidualnie dobrać postępowanie. Na taką konsultacje można zgłosić się już w połogu.

autorka tekstu: mgr Agata Krawczyk, fizjoterapeutka uroginekologiczna

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje