Moje ciało po porodzie - depresja poporodowa

Ilu kobiet dotyka depresja poporodowa?

Czy wiecie, że depresja poporodowa dotyka od ok. 13% do nawet 30% kobiet po narodzinach dziecka?! W wielu przypadkach zachorowanie na depresję poporodową może wynikać z braku właściwego rozpoznania depresji, rozpoczynającej się już w czasie ciąży. Ostatnie badania dowiodły, że co najmniej jedna trzecia przypadków „depresji poporodowej” rozpoczyna się w czasie ciąży lub jeszcze przed jej rozpoczęciem.Warto zwrócić uwagę, że zaburzenia nastroju po narodzinach dziecka dotykają również ok. 10% ojców w ciągu pierwszego roku życia dziecka. Nieleczona depresja poporodowa może utrzymywać się wiele lat!Wciąż zbyt mało kobiet podejmuje leczenie. Według niektórych badań, tylko 15% matek z wynikami sugerującymi możliwą depresję, zostało skierowanych do specjalisty zdrowia psychicznego lub otrzymało pomoc.

Czym różni się "baby blues" od depresji poporodowej?

BABY BLUES:

• trwa maksymalnie dwa tygodnie,
  • charakteryzuje się uczuciem smutku, napływem intensywnych uczuć, silnych wzruszeń, nagłych wybuchów płaczu,
  • to nasilenie różnych obaw i niepokoju,
  • przejawia się chwiejnością emocji (od radości po lęk),
  • to również brak apetytu i zaburzenia snu.

DEPRESJA PORODOWA to:

• przygnębienie i zmęczenie,
  • bardzo duże obawy o zdrowie i życie dziecka,
  • poczucie niekompetencji w zajmowaniu się dzieckiem, brak wiary we własne siły
  • zaburzenia snu i brak apetytu, rozdrażnienie
  • natrętne myśli, poczucie winy w związku z myślami o skrzywdzeniu dziecka
  • długotrwały stan, utrzymujący się nawet rok po porodzie

Jak możesz pomóc bliskiej osobie?

Po prostu BĄDŹ, nie oceniaj...Możesz również pomóc w najprostszych czynnościach - ugotuj obiad, posprzątaj mieszkanie, zrób zakupy lub weź malucha na spacer. Dodatkowo zachęć do kontaktu z Przystankiem Mama https://przystanekmama.szpitalzelazna.pl/Wystarczy wypełnić test na stronie:https://przystanekmama.szpitalzelazna.pl/test-dla-mama następnie umówić się na bezpłatną wizytę dzwoniąc pod numer 660 453 597