Menopauza - późne lato życia kobiety - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
W życiu każdej kobiety nadchodzi okres zwany niefortunnie przekwitaniem.

W polskim środowisku nadal uznawany jest za niechybny synonim starości i przyspieszonej degeneracji organizmu.

Należy pamiętać, że średni wiek życia w Polsce uległ wydłużeniu, dlatego tak istotna stała się profilaktyka.

Niewątpliwie jasną stroną menopauzy jest brak konieczności stosowania antykoncepcji.

Menopauza może stać się najszczęśliwszym etapem w życiu kobiety w którym nie musi już zajmować się wychowywaniem dzieci, a pozostając w dobrej kondycji psychofizycznej realizować swoje pasje.

Wprowadzając odpowiednio wcześnie suplementację hormonalną lub homeopatyczną możemy poprawić swoją jakość życia i pozostać młode przez wiele lat.

Menopauza w polskich warunkach pojawia się u kobiet w wieku 45-55 lat. Średni wiek menopauzy wynosi około 52 lat i w dużej mierze zależy od genetyki, czyli wieku, w który wchodziły w menopauzę nasze matki i babki.

Pierwsze objawy, czyli okres perimenopauzy pojawiają się nawet 10 lat wcześniej.

Menopauza związana jest z wygaszaniem czynności jajników, a co się z tym wiąże niedoborami estrogenów. Brak podstawowego, żeńskiego hormonu w dłuższej perspektywie wiąże się ze wzrostem ryzyka osteoporozy, zaburzeniami snu, atrofią (zanikiem) śluzówki pochwy, problemami ze snem, zaburzeniami nastroju Pierwsze objawy pojawiają się już okresie perimenopauzy, dlatego tak ważna jest samoświadomość kobiet.

Niewątpliwie najlepszą metodą leczenia jest stosowanie hormonalnej terapii menopauzy. Badania naukowe donoszą, że włączenie małej dawki hormonów, u młodych kobiet w zasadniczy sposób wpływa protekcyjnie na układ krążenia, ryzyko osteoporozy, życiową witalność, kondycję skóry oraz inne, zgłaszane objawy.

Dlatego tak istotne jest wczesne zgłoszenie się do lekarza.

W naszym kraju nadal pokutuje mit kobiety - heroiny, która z godnością wytrzyma okres menopauzy. Zgłasza się do lekarza po wielu latach, gdy objawy osiągają swoje apogeum.

Niestety wielokrotnie jest już za późno (doszło do zmian naczyniowych, rozwinęła się cukrzyca) i nie można bezpiecznie włączyć HTM.

W wielu wypadkach wystarczy włączyć terapię miejscową, która jest bezpieczniejsza od terapii ogólnoustrojowej. Warto pamiętać, że substytucja hormonalna nie jest jedyną metodą leczenia menopauzy. U wielu pacjentek możemy także leczyć selektywnie objawy takie jak zaburzenia snu czy zaburzenia nastroju.

Wielokrotnie zgłaszają się do mnie pacjentki skierowane przez rodzinę, ponieważ cytuję „są nie do wytrzymania” lub „opadły z sił”. W tym wypadku wystarczy włączenie małej dawki stabilizatora nastroju lub leku wspomagającego witalność życiową.

W czasie poprzedzającym menopauzę jak i w całym naszym życiu najważniejsza jest samoświadomość problemu, który się pojawił i chęć jego leczenia.

Menopauza stanowi najważniejszy etap życia, ponieważ ewentualne zaniedbania mogą istotnie wpłynąć na jakość i długość naszego życia przez kolejnych 30- 40 lat.

dr n. med. Kornelia Zaręba, Specjalista Położnictwa i Ginekologii, Specjalista Endokrynologii w trakcie specjalizacji z Seksuologii

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje