Światowy Tydzień Karmienia Piersią - Poznajmy się - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Co za emocje! Nareszcie, już jest – Wasze wymarzone maleństwo! Zalewa Cię fala emocji. Jeśli już przywitaliście się ze sobą, pora zaspokoić głód dziecka. Tymczasem Ono śpi i śpi... Czy tak powinno być? Co z pierwszym karmieniem?

Czy ono jest głodne?

Po tym, jak mama opuści salę porodową lub operacyjną i trafi na oddział położniczy, w jej głowie rodzi się wiele pytań.

  • Czy dziecko już jest głodne?
  • Jak długo powinno spać?
  • Kiedy pora na jego posiłek i ile ma zjeść?

Bez obaw, zaufaj mi. Zaraz Ci wszytko wytłumaczę.

Pierwsze karmienie po porodzie, znane również jako pierwsze przyłożenie dziecka do piersi, jest niezwykle ważnym momentem zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Powinno się odbyć do dwóch godzin po porodzie, wówczas noworodek jest aktywny, a odruch ssania bardzo silny. Jeżeli, jednak, maluch jest zmęczony i nie będzie chciał z Tobą współpracować, zachowaj spokój.

Położna pomoże odciągnąć pokarm, który będzie można podać dziecku.

Pamiętaj też, że od drugiej do dwudziestej godziny po narodzinach, noworodek może mieć obniżoną aktywność i chętniej spać niż ssać. Po około 6 godzinach od pierwszego karmienia warto postarać się kolejny raz przystawić go do piersi.

Pierwsze karmienie - rady dla mamy

Pierwsze karmienia to sporo nowych umiejętności - zarówno dla mamy jak i dla dziecka. Oto kilka prostych rad, które mogą pomóc Ci odnaleźć się na mlecznej drodze.

  • Cierpliwość i relaks: Staraj się być spokojna i zrelaksowana podczas pierwszego karmienia. Twój stan emocjonalny może wpływać na dziecko. Cierpliwość jest kluczowa, ponieważ pierwsze karmienie może wymagać czasu, aby dziecko nauczyło się prawidłowego ssania.

  • Częste przykładanie do piersi: W pierwszych dniach po porodzie zaleca się częste przykładanie dziecka do piersi, nawet co 2-3 godziny, aby pobudzić produkcję mleka i utrzymać nawigację mleczną.

  • Konsultacja z doradcą laktacyjnym: Jeśli masz jakiekolwiek trudności lub pytania dotyczące karmienia piersią, warto skonsultować się z doradcą laktacyjnym. Doradca pomoże Ci przezwyciężyć ewentualne trudności i zapewnić Ci wsparcie i wskazówki na drodze do udanego karmienia piersią.

A teraz ciekawostka. Wiele mam zastanawia się, czy ma wystarczającą ilość mleka? Czy noworodek się najada? W pierwszej dobie dziecko ma żołądek wielkości wiśni, co oznacza, że zmieści ok 5 ml mleka

Tak, więc, nie martw się, że mleko nie płynie strumieniem, bo dziecko nie odczuwa głodu. Wszystko nadrobi w drugiej dobie. Wówczas najczęściej jest „jedno wielkie ssanie”, które trwa całą dobę.

Autor: Agnieszka Czwarnowska-Gumińska, położna, edukator ds. laktacji

Edytuj
To cię zainteresuje
Więcej o karmieniu piersią
Wszystkie nasze artykuły
Poradnia laktacyjna w Przychodni św. Zofii

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje