Światowy Tydzień Karmienia Piersią - Masz tę moc! - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Światowy Tydzień Karmienia Piersią - Masz tę moc!

Światowy Tydzień Karmienia Piersią to doskonała okazja, żeby porozmawiać o tym, co czeka mamę na mlecznej drodze. Wiemy, że karmienie piersią wywołuje wiele emocji, a świeżo upieczona mama często ma więcej pytań niż odpowiedzi. Wspólnie z naszymi położnymi, konsultantkami laktacyjnymi postaramy się przybliżyć ten temat karmienia piersią. W tym cyklu opowiemy o tym, na co się przygotować, podpowiemy jaką technikę wybrać, żeby zachęcić malucha do ssania. Rozprawimy się też z popularnymi mitami o karmieniu piersią.

Kiedy i jak przystawić do piersi

Najlepiej jest dla Ciebie i Twojego nowonarodzonego dziecka, jeśli zacznie ono ssać pierś tuż po porodzie. Jeżeli jednak z jakichś powodów maluch jeszcze nie ssał piersi, nie poddawaj się i uzbrój w cierpliwość. Najwidoczniej potrzebuje trochę więcej czasu.

Podzielę się z Tobą kilkoma cennymi wskazówkami.

  • Co jakiś czas zachęcaj, ale nie zmuszaj dziecka do ssania piersi.
  • Jeżeli jest niespokojne i płacze – utul je i dopiero jak się uspokoi próbuj karmienia piersią.

A teraz podpowiem Ci jaką wybrać technikę, aby najskuteczniej zachęcić Twoją pociechę do ssania piersi.

  • Usiądź i maksymalnie odchyl plecy, ale tak abyś czuła się komfortowo.
  • Dziecko połóż na brzuchu na swojej odsłoniętej klatce piersiowej, najlepiej jeśli będzie w samej pieluszce. W tej pozycji noworodki instynktownie zaczynają pełzać, szukać i otwierać buzię, aby chwycić pierś, możesz mu trochę w tym pomóc.
  • Jeżeli trudno Ci jest uspokoić płaczącego malucha, w tej pozycji będzie to łatwiejsze, ponieważ dziecko poczuje Twoją bliskość, zapach Twojego ciała i usłyszy bicie serca.
  • Kiedy jesteście ze swoim dzieckiem w tak bliskim kontakcie, również w Twoim ciele dzieje się coś niezwykłego - wyzwalają się hormony szczęścia i miłości, które nie tylko sprawiają, że czujesz się dobrze, ale również pobudzają organizm do produkcji i wypływu pokarmu.

Pamiętaj, naturalna zdolność ssania piersi nie jest zarezerwowana tylko do pierwszych godzin po porodzie. Noworodek nie traci swoich pierwotnych i instynktownych odruchów, a Ty poprzez tą prostą technikę możesz pomóc im się uruchomić.

Jeśli jednak karmienie piersią sprawia Ci trudności, zwróć się do położnej o pomoc. Wspólnie na pewno znajdziecie rozwiązanie tej sytuacji.

Autor: Magdalena Bobczuk, położna, konsultant laktacyjny

Edytuj
To cię zainteresuje
Więcej o karmieniu piersią
Wszystkie nasze artykuły
Poradnia laktacyjna w Przychodni św. Zofii

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje