Rola fizjoterapii uroginekologicznej w leczeniu endometriozy - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Rola fizjoterapii uroginekologicznej w leczeniu endometriozy

"ߌ袠/MARZEC"ߌ袠/ to miesiąc świadomości endometriozy.

Fizjoterapia uroginekologiczna jest jednym z istotnych elementów kompleksowego leczenia endometriozy. Jest ważna zarówno na etapie przygotowania pacjentki do operacji, powrotu do sprawności po operacji lub nawet jeśli operacja endometriozy nie jest planowana. Zajmuje się wspomaganiem procesu regeneracji i  funkcjonowania tkanek oraz narządów zarówno w obszarze miednicy mniejszej jak i całego ciała.

Fizjoterapeuta - zadania w leczeniu endometriozy

Ze względu na to, że dolegliwości bólowe w endometriozie utrzymują się wiele miesięcy, mają one charakter przewlekły, a stopień zaawansowania choroby nie zawsze odpowiada odczuwanym dolegliwościom bólowym. Jednym z zadań fizjoterapii uroginekologicznej w leczeniu endometriozy jest:

 • uśmierzenie dolegliwości bólowych,
 • zwiększenie świadomości ciała pacjentki szczególnie w obszarze miednicy i mięśni dna miednicy,
 • nauka relaksacji,
 • poprawa elastyczności ciała,
 • korekcja postawy ciała.

W związku z tym fizjoterapia uroginekologiczna powinna mieć charakter holistyczny  tzn. taki, który oddziałuje na całe ciało pacjentki. Podczas indywidualnej fizjoterapii, fizjoterapeuta może wykorzystać szereg m.in. technik z zakresu terapii manualnej, dzięki którym uzyskujemy:

 • normalizację napięć zlokalizowanych w układzie mięśniowo-powięziowym,
 • zapobieganie powstania zrostów,
 • mobilizację blizn po operacjach,
 • poprawę krążenia w miejscach i narządach o zmniejszonym przepływie krwi,
 • prawidłową ruchomość narządów wewnętrznych w obszarze miednicy względem siebie,
 • przywrócenie równowagi układu nerwowego.

Istotną częścią fizjoterapii uroginekologicznej w leczeniu endometriozy jest dobór odpowiedniej aktywności fizycznej i ćwiczeń, w tym również ćwiczeń mięśni dna miednicy. Jednym z elementów terapii są również techniki uważności mindfulness lub oddechowe, które pozytywnie wpływają na wyciszenie układu nerwowego. Świadomy oddech torem dolno-żebrowym jest również pewnego rodzaju masażem dla narządów wewnętrznych jamy brzusznej i miednicy mniejszej, mobilizuje tkanki po operacjach oraz blizny, a także poprawia ruchomość żeber i klatki piersiowej. Ponadto podczas spotkania fizjoterapeuta przekazuje wskazówki dotyczące ewentualnych modyfikacji codziennej aktywności takich jak np. zmiana nawyków toaletowych.

Realny wpływ na poprawę jakości życia pacjentki

Mając na uwadze istotną rolę fizjoterapii również na etapie leczenia pooperacyjnego, pacjentki przebywające w Oddziale Ginekologicznym w naszym Szpitalu, które przeszły operacje endometriozy, są objęte Programem Kompleksowej Rehabilitacji Po Operacjach Endometriozy. W ramach tego Programu pacjentki otrzymują zalecenia od Zespołu Fizjoterapii na czas pooperacyjny m.in. dotyczą one możliwości powrotu do aktywności fizycznej, mobilizacji blizn pooperacyjnych, technik autoterapii czy modyfikacji czynności dnia codziennego we wczesnym okresie pooperacyjnym. Zalecenia te są przekazywane również w formie broszury.

Autor: mgr Kinga Kwiatkowska-Tuszyńska, fizjoterapeutka uroginekologiczna
Edytuj
To cię zainteresuje
Wszystkie nasze artykuły
Poradnia endometriozy
w Przychodni św. Zofii
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje