Układ ruchu wcześniaka - film z fizjoterapeutką - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

 

  • czy każde dziecko potrzebuje wsparcia terapeuty?
  • jak się objawia napicie mięśniowe u wcześniaka?
  • kiedy udać się na wizytę do terapeuty?

Zapraszamy na krótki film o "Zaburzeniach układu ruchu"
Opowiada Maria Osińska, terapeuta NDT-Bobath, która od wielu lat pracuje głównie z dziećmi z zaburzeniami neurologicznymi, ze szczególnym uwzględnieniem okresu niemowlęcego, z dziećmi przedwcześnie urodzonymi oraz z dziećmi z zaburzeniami rozwoju ruchowego o różnej etiologii.

Transkrypcja filmu:

Nie każde dziecko przedwcześnie urodzone (lub nie każdy wcześniak) będzie wymagało rehabilitacji, czy intensywnej terapii. Niektóre z nich będą wymagały tylko wsparcia terapeutycznego, ze względu na to, że mają problemy z układem sensorycznym – czyli zmysłami, lub z obniżonym napięciem mięśniowym.

To obniżone napięcie mięśniowe nie jest w takim wypadku wynikiem patologii, czy uszkodzenia, ale wynika z faktu, że dziecko zostało przedwcześnie urodzone.

Czasem, kiedy patrzymy na naszego wcześniaka i możemy zauważyć, że jednak ma obniżone napięcie w tułowiu. W związku z tym dziecko będzie zaciskać piąstki, aby ustabilizować się, aby kontrolować swoje ciało. I wtedy my na zewnątrz widzimy pozornie zwiększone napięcie mięśniowe w obręczy barkowej. Napięcie to tak naprawdę nie ma podłoża patologicznego, uszkodzeniowego, a tylko wyłącznie związane jest z przedwczesnym urodzeniem.

Dlatego czasami warto pokazać swoje dziecko terapeucie, aby on określił, czy maluch wymaga rehabilitacji, czy tylko wsparcia. A może tylko dobrej zabawy? 

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje