Asymetria - film z fizjoterapeutką - Centrum Medyczne Żelazna
Wybierz dowolny tekst i kliknij ikonę, aby posłuchać!
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blogMigam rece  Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Asymetria
  • co powoduje asymetrię u dziecka?
  • czy wiesz, że najczęściej podchodzimy do dziecka z prawej strony?
  • jak poradzić sobie z asymetrią u dziecka?

Zapraszamy na krótki film o "Asymetrii" Opowiada Jolanta Dzierzyc-Kulhawik, terapeuta NDT-Bobath, Certyfikowany Terapeuta Terapia Neurorozwojowa NDT-Bobath Basic Terapia Neurorozwojowa NDT-Bobath Baby.

Transkrypcja filmu:

Asymetria rzadko jest związana z zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu, czy innymi wadami rozwojowymi.

Zazwyczaj jest spowodowana długotrwałym ułożeniem w jednej pozycji. Czy to na oddziale w inkubatorze, czy jednostronną stymulacją podczas zabawy, czy podchodzeniem do dziecka.

Najczęściej podchodzimy z prawej strony, dlatego że w większości przypadków jesteśmy prawostronni i w ten sposób łatwiej nam wykonywać pewne czynności z dzieckiem. Jeżeli ta dominacja pojawiła się już na oddziale, to w domu dziecko układa się jednostronnie.

Rodzic to widzi i akceptuje, dlatego że chce nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. To powoduje utrwalenie pozycji asymetrycznej, która kiedy wychodziliśmy z oddziału była mało widoczna.

Natomiast w późniejszym okresie staje się wzorcem dominującym w funkcjonowaniu dziecka. Dziecko zaczyna częściej pracować jedną ręką, jednym okiem, jedną nogą. Poznaje jedną część swojego ciała bardziej. I to powoduje dalsze utrwalenie asymetrii. Natomiast po stronie przeciwnej mamy zmniejszony dopływ informacji ze zmysłów. Dlatego dziecko nie zawsze wyrasta z asymetrii, a czasem wymaga spotkania z terapeutą lub odpowiedniej opieki.

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje
Ta witryna wykorzystuje pliki cookie. Są one niezbędne do tego, aby jak najlepiej wykorzystać zasoby strony internetowej, na której się znajdujesz. Żadna ze znajdujących się w nich informacji, nie będzie służyć do zidentyfikowania Ciebie.
Zamknij
Wybierz i posłuchaj