Asymetria - film z fizjoterapeutką - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia: 22 25 59 900 Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Asymetria
  • co powoduje asymetrię u dziecka?
  • czy wiesz, że najczęściej podchodzimy do dziecka z prawej strony?
  • jak poradzić sobie z asymetrią u dziecka?

Zapraszamy na krótki film o "Asymetrii" Opowiada Jolanta Dzierzyc-Kulhawik, terapeuta NDT-Bobath, Certyfikowany Terapeuta Terapia Neurorozwojowa NDT-Bobath Basic Terapia Neurorozwojowa NDT-Bobath Baby.

Transkrypcja filmu:

Asymetria rzadko jest związana z zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego, czyli mózgu, czy innymi wadami rozwojowymi.

Zazwyczaj jest spowodowana długotrwałym ułożeniem w jednej pozycji. Czy to na oddziale w inkubatorze, czy jednostronną stymulacją podczas zabawy, czy podchodzeniem do dziecka.

Najczęściej podchodzimy z prawej strony, dlatego że w większości przypadków jesteśmy prawostronni i w ten sposób łatwiej nam wykonywać pewne czynności z dzieckiem. Jeżeli ta dominacja pojawiła się już na oddziale, to w domu dziecko układa się jednostronnie.

Rodzic to widzi i akceptuje, dlatego że chce nawiązać kontakt ze swoim dzieckiem. To powoduje utrwalenie pozycji asymetrycznej, która kiedy wychodziliśmy z oddziału była mało widoczna.

Natomiast w późniejszym okresie staje się wzorcem dominującym w funkcjonowaniu dziecka. Dziecko zaczyna częściej pracować jedną ręką, jednym okiem, jedną nogą. Poznaje jedną część swojego ciała bardziej. I to powoduje dalsze utrwalenie asymetrii. Natomiast po stronie przeciwnej mamy zmniejszony dopływ informacji ze zmysłów. Dlatego dziecko nie zawsze wyrasta z asymetrii, a czasem wymaga spotkania z terapeutą lub odpowiedniej opieki.

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje