Tokofobia cz. 4 - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Jakie strategie pozwolą na zmniejszenie lęku przed porodem?

Pamiętaj, że jeśli czujesz, że znaczny strach przed porodem i ciążą może wpływać na TWOJE życie, możesz podjąć kroki, aby uzyskać potrzebną pomoc. Poniżej opisujemy strategię, które sama możesz wdrożyć aby poprawić swój komfort w ciąży i poczucie bezpieczeństwa w porodzie.

Rozmawiaj o swoich uczuciach

Pewien niepokój jest normalny, a Twój lekarz lub położna mogą być w stanie wyjaśnić wiele Twoich obaw i wesprzeć ciebie w radzeniu sobie z lękami związanymi z ciążą i porodem. Pomocna może być również rozmowa z zaufanymi bliskimi Ci osobami. Świadomość, że są ludzie, którzy rozumieją Twoje obawy i są gotowi zaoferować wsparcie, może pomóc zmniejszyć uczucie niepokoju.

Rozpocznij tworzenie planu porodu

Porozmawiaj z lekarzem o swoich pragnieniach i potrzebach, w tym o opcjach leczenia bólu i opiece okołoporodowej. Posiadanie planu, wybór miejsca i współuczestniczenie w wyborze drogi porodu może pomóc Ci poczuć się silniejszą.

Tu znajdziesz PLAN PORODU

Unikaj słuchania, czytania „horrorów” porodowych

Słuchanie takich historii może zaostrzyć Twój lęk przed porodem.

Pamiętaj, że opowiadanie „strasznych” historii okołoporodowych przez koleżanki, członków rodziny może być wypaczone przez czas, szczególnie jeżeli miały miejsce wiele lat temu.

Zamiast tego szukaj dobrych informacji medycznych i skup się na pozytywnych doświadczeniach związanych z porodem. Jeśli ludzie próbują podzielić się historiami, których nie chcesz słyszeć, możesz poprosić ich, aby przestali.

Weź udział w zajęciach okołoporodowej grupy wsparcia lub szkoły rodzenia

Wiedza o tym, co dzieje się podczas porodu i co możesz zrobić, aby poradzić sobie z bólem porodowym, może pomóc Ci poczuć się bardziej zdolną do porodu.

Więcej o programie SZKOŁY RODZENIA

Porozmawiaj ze specjalistą psychologiem, psychoterapeutą

Jeśli strach przeszkadza Ci w codziennym życiu, poproś lekarza o skierowanie do psychiatry, psychologa, terapeuty, który może udzielić dalszej porady i pomocy.

dr n. med. Anna Kajdy, ginekolog-położnik, perinatalog. Ordynator Położnictwa

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje