Tokofobia cz. 3 - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Jak często występuje tokofobia?

Przede wszystkim musimy sobie powiedzieć, że lęki i obawy związane z ciążą i porodem są całkowicie normalne.

Pewien stopień lęku może być w rzeczywistości korzystny, ponieważ skłania kobiety do szukania właściwej opieki, aby poradzić sobie z tymi problemami.

Aż 80% kobiet w ciąży deklaruje, że odczuwa pewien stopień lęku i martwi się o takie rzeczy jak:

  • ból okołoporodowy,
  • zdrowie swoje i dziecka,
  • bezpieczeństwo podczas poród.

Takie obawy są normą i większość kobiet jest w stanie poradzić sobie ucząc się więcej na temat porodu np. podczas zajęć w szkole rodzenia, podczas spotkań z położną czy lekarzem podczas wizyt perinatalnych, ale również rozmawiając z innymi kobietami.

Jednak w niektórych przypadkach ten strach może stać się tak silny i wyniszczający, że można go zdiagnozować jako tokofobię.

Nie jest jasne, jak powszechna może być tokofobia. Częstość jej występowania w pracach poświęconych temu tematowi jest bardzo różna i trochę zależy od przyjętej definicji.

W niektórych publikacjach definiuje się lęk przed porodem (fear of childbirth), jako lżejszą postać tokofobii. Niektóre badania sugerują, że częstość zaburzeń lękowych związanych z porodem waha się od 2% do 15%, chociaż podawane są statystyki, że nawet ¼ kobiet może doświadczać poważnych i wyniszczających objawów lęków związanych z porodem.

W innym badaniu naukowcy bardziej rygorystycznie oszacowali, że tylko około 0,032% kobiet doświadcza prawdziwej tokofobii. Ci naukowcy zwracają uwagę, że istnieją ważne różnice między lękiem przed porodem, a tokofobią, chociaż często są one ze sobą powiązane. Strach przed porodem wiąże się z ciągiem uporczywych uczuć i myśli związanych z porodem.

Normalny poziom tego strachu jest zwykle stosunkowo niski, podczas gdy jego wysoki poziom może wpływać na codzienne funkcjonowanie kobiety. I dopiero lęk, który utrudnia prawidłowe funkcjonowanie można nazwać fobią.

dr n. med. Anna Kajdy, ginekolog-położnik, perinatalog. Ordynator Położnictwa

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje