Szczepienia dla kobiet w ciąży cz. 2 - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Grypa to infekcja wirusowa, przenoszona drogą kropelkową, o występowaniu sezonowym w Polsce (ze szczytem zachorowań od października do marca).

Ryzyko ciężkiego przebiegu grypy u kobiet w ciąży rośnie wraz z wiekiem ciążowym. Zmiany zachodzące w okresie ciąży dotyczące układu oddechowego, takie jak uniesienie przepony, większe zużycie tlenu czy zmniejszenie pojemności płuc są związane z powiększeniem się obwodu brzucha i wzrostem dziecka w łonie matki, co powoduje, że częściej w przebiegu grypy może dochodzić do zaostrzenia objawów oraz wystąpienia powikłań.

W drugim i trzecim trymestrze ciąży, ryzyko wystąpienia powikłań z powodu grypy, które skutkują koniecznością hospitalizacji jest 10-krotnie większe niż u pacjentki nie będącej w ciąży.

Z tego powodu szczepienia w kierunku grypy są uważane za niezwykle istotne dla kobiet planujących ciążę lub będących w ciąży.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, iż szczepienia przeciwko grypie są możliwe u niemowląt dopiero od 6 miesiąca życia, co powoduje, że w pierwszych miesiącach życia maluchy są podatne na zakażenie. Zaszczepienie kobiety w ciąży powoduje , że wyindukowane swoiste przeciwciała zostaną przekazane przez łożysko dziecku, co zaowocuje ochroną przed zachorowaniem na grypę w pierwszych miesiącach życia.

Szczepienie przeciwko grypie jest wykonywane niezależnie od wieku ciążowego (cały okres ciąży, a w szczególności powinno być uzupełnione w drugim i trzecim trymestrze ciąży).

Szczepionka jest bezpieczna, zawiera cztery szczepy wirusa (inaktywowane) i może być podawana we wszystkich okresach ciąży.

Jak zapobiegać? Poprzez coroczne wykonanie szczepień.

Dlaczego to takie ważne!? Wirus grypy zmienia się, podlega mutacjom dlatego, co roku przez zespół naukowców opracowywana jest szczepionka przeciwko wirusowi grypy o zaktualizowanym składzie odpowiednim- na dany sezon.

dr Karolina Pyziak-Kowalska, Hepatolog, Specjalista chorób zakaźnych

Na wizyty zapraszamy do naszej Przychodni

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje