Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Kiedy się zgłosić? - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Kiedy się zgłosić?

Podejrzewasz, że jesteś w ciąży? Kiedy udać się do lekarza, żeby potwierdzić tę wiadomość? I jak będzie wyglądała pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa?

Dwie kreski na teście. Co dalej?

Chociaż pęcherzyk ciążowy w macicy możemy uwidocznić już w 4 tygodniu ciąży, to jego prawidłowe zagnieżdżenie się w macicy zaobserwujemy dopiero ok. 6 tygodnia, a ok. 7-8 tygodnia będziemy mogli zarejestrować czynność serca zarodka. Jeśli więc test ciążowy z moczu wykonany w dniu spodziewanej miesiączki lub po nim jest pozytywny, najlepiej z umawianiem się na wizytę do ginekologa poczekać jeszcze ok. 2 tygodnie. Tak, aby wizyta wypadła między 6 – 8 tygodniem ciąży. 

Pierwsza wizyta w ciąży u ginekologa. Jak wygląda?

Podczas pierwszej wizyty w ciąży przygotuj się na kilka badań i sporo pytań. Aby potwierdzić ciążę, lekarz przede wszystkim wykona przezpochwowe badanie ultrasonograficzne (USG-TV). Badanie nie należy do przyjemnych, ale jest bezbolesne, bezpieczne dla zarodka, a przede wszystkim pozwala na precyzyjne określenie wieku ciąży, tego czy jest ona pojedyncza czy mnoga, a także, czy rozwija się prawidłowo. Następnie zostaniesz zaproszona na fotel ginekologiczny, gdzie lekarz zbada cię we wzierniku oraz pobierze cytologię z szyjki macicy.

Po badaniach pora na pytania. Ginekolog zbierze wywiad lekarski i położniczy. Zostaniesz zapytana o choroby przewlekłe, schorzenia ginekologiczne, poprzednie ciąże, poronienia, porody, o to jakie leki przyjmujesz na stałe. Lekarz może również zapytać cię, czy u twojej mamy były jakieś komplikacji podczas ciąży i ile wynosiła twoja masa urodzeniowa. Położna dokona pomiaru ciśnienia krwi i masy ciała oraz wyliczy BMI. Zostanie założona także karta ciąży, w której będą wpisywane wyniki badań i najważniejsze informacje zdrowotne dotyczące ciebie i twojej ciąży.

Uwaga! Kartę ciąży noś zawsze przy sobie! W przypadku nagłej hospitalizacji, będzie to dla medyków główne źródło informacji o tobie. 

Badania i zalecenia

Na koniec otrzymasz od ginekologa skierowania na niezbędne badania, listę zaleceń i wskazówki dotyczące dalszego postępowania. Wśród zleconych badań znajdzie się m.in.:

  • Oznaczenie grupy krwi i czynnika RH. To bardzo ważne, bo znajomość grupy krwi i czynnika RH przyspiesza transfuzję w czasie hospitalizacji, kiedy ciężarna będzie wymagała szybkiego podania krwi, a także pozwala ustalić, czy może dojść do konfliktu serologicznego.
  • Morfologia krwi – badanie ma na celu wykluczenie niedokrwistości, która zdarza się często w ciąży.
  • Ogólne badanie moczu – w czasie ciąży badania moczu wykonuje się co miesiąc.
  • Stężenie glukozy na czczo – badanie wykonuje się w celu wykrycia cukrzycy u ciężarnej, a jeśli jesteś w grupie ryzyka test OGTT.
  • Badanie diagnostyczne pod kątem chorób zakaźnych: HIV, HCV, HBS, TSH, aby zbadać funkcje tarczycy.
  • Badanie pod kątem toksoplazmozy (IgG, IgM) , cytomegalii (IgG, IgM) kiły (WR) i różyczki.

Lekarz zaleci również najważniejsze badanie w całej ciąży czyli USG I trymestru z testem PAPPA,  konsultację stomatologiczną, wyda zalecenia dietetyczne, zleci suplementację, a w razie konieczności wypiszę receptę na niezbędne leki. Ponadto wyda również skierowanie na USG piersi, oraz wykona test BECKA, który służy do przesiewowego rozpoznawania objawów depresji. A jeśli będzie taka potrzeba, zaleci wizytę u psychiatry lub psychoterapeuty.

Pamiętaj! Jeśli cierpisz na przewlekłą chorobę, przebyłaś więcej niż jedno poronienie lub poprzednie ciąże były powikłane, powinnaś odwiedzić lekarza przed 6. tygodniem ciąży!

Autor: Lek. Jagoda Baka, absolwentka II Wydziału Lekarskiego z Oddziałem Anglojęzycznym Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, ginekolog – położnik, w trakcie specjalizacji. W Centrum Medycznym "Żelazna" możecie spotkać ją w gabinecie ginekologicznym Przychodni św. Zofii, gdzie prowadzi ciąże i udziela wszelkiego wsparcia w zakresie ginekologii i położnictwa.   

Edytuj
To cię zainteresuje
Wszystkie nasze artykuły
Prowadzenie ciąży
w Przychodni św. Zofii

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje