6 czerwca - Międzynarodowy Dzień Porodów Domowych
Jeszcze w latach 50 tych ubiegłego wieku wiele dzieci w Polsce rodziło się w domu. Dzisiaj jesteśmy przyzwyczajeni, że narodziny dziecka odbywają się w warunkach szpitalnych. Co ciekawe porody domowe wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Właśnie dzisiaj, w Międzynarodowy Dzień Porodów Domowych, nasza położne mgr Edyta Dzierżak-Postek oraz Magdalena Krazue, opowiedzą o nich trochę więcej. Zapraszamy!
Poród domowy pozwala położnym w samodzielny sposób objąć opieką kobietę w ciąży, porodzie i połogu, o przebiegu fizjologicznym. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego człowieka. I bez względu na to, w jaki sposób dziecko przychodzi na świat, to dla rodziców niesamowite wydarzenie. Nie ma znaczenia czy dziecko rodzi się drogami natury w domu, w szpitalu, czy też poprzez cesarskie cięcie.
Czy poród domowy jest dla każdego?
Poród domowy to taki, na który decyduje się niewielu rodziców. Nie każda bowiem kobieta odnajdzie się w porodzie domowym i nie każda będzie czuła się w domu bezpiecznie. Takie porody nie są obarczone większym ryzykiem powikłań niż porody w szpitalach, pod warunkiem, że kobieta jest w ciąży o przebiegu fizjologicznym, a poród odbywa się w asyście doświadczonej położnej. Dlatego tak bardzo ważne jest dobre, świadome przygotowanie się do tego procesu. Znajomość siebie i swojego ciała. Wewnętrzna zgoda obojga rodziców na wydanie na świat dziecka pod własnym dachem.
Charakterystyka porodów domowych.
Poród w domu to poród o przebiegu naturalnym:
- nie podejmuje się interwencji medycznych,
- nie przyśpieszamy porodu,
- korzystamy tylko z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu,
- rodzice świadomie podejmują decyzje i stanowią o sobie i dziecku, ściśle współpracując ze swoją położną.
Cały proces rodzenia musi być oparty na wzajemnym zaufaniu do siebie oraz poczuciu bezpieczeństwa. Położna, która opiekuje się rodzącą ma ze sobą cały potrzebny sprzęt do porodu (proszę sobie wyobrazić - sala porodowa mieszcząca się w dwóch walizkach) oraz wszystko co pomaga w ocenie stanu dziecka.
A co z kwalifikacją?
Przygotowując się do tego wydarzenia trzeba mieć świadomość, że poród w domu kieruje się swoimi prawami….
Konieczna jest wnikliwa kwalifikacja, której dokonuje położna obejmująca opieką kobietę w ciąży, a docelowo jest osobą przyjmującą dziecko na świat. Niestety nie każda kobieta może urodzić dziecko w domu. Jest całe mnóstwo przeciwwskazań które nie pozwolą na to. Należy także mieć świadomość, że nie każda akcja porodowa, która rozpoczyna się domu, w domu się kończy... Położne podejmujące się opieki w warunkach domowych, mają duże doświadczenie i jeśli w porodzie pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały, to decydują o transferze do szpitala. Położne domowe reagują na nieprawidłowości dużo wcześniej niż zareagowałyby w szpitalu. Wszystko po to, aby poród domowy był bezpieczny dla matki i dziecka.
Wiele kobiet rodzących domu, doświadczyło niepowikłanego i dobrego porodu, z którego płynie ogromna satysfakcja i udane macierzyństwo. A położne pracujące w takich warunkach mają przestrzeń na poznanie i bliższy kontakt ze swoimi podopiecznymi, dając im wsparcie i profesjonalną, holistyczną opiekę. Całość przekłada się na wysoką jakość opieki, która może stanowić alternatywę dla porodu szpitalnego.
Miejscem łączącym dom ze szpitalem jest Przyszpitalny Dom Narodzin funkcjonujący już od 2012 roku w Szpitalu św. Zofii Warszawie.
Zapraszamy wszystkie te kobiety, które chciałyby urodzić w sposób naturalny w intymnych warunkach, ale obawiają się porodu w domu lub nie mają w domu odpowiednich możliwości.
Zachęcamy także do zapoznani się ze statystykami dotyczącymi porodów domowych, które przygotowuje Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni - prezentujemy statystyki za rok 2020 zebrane na podstawie 268 porodów domowych. Jak widać najwięcej było ich w województwie pomorskim, a dla prawie 40% rodzących poród domowy był drugim porodem.
Autor: mgr Edyta Dzierżak-Postek, położna, Kierownik Przyszpitalnego Domu Narodzin, mgr Magdalena Krauze, położna