Jakie szczepienia są rekomendowane w ciąży i dlaczego to takie ważne? – cz. I - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Do szczepionek zalecanych do wykonania w czasie ciąży lub przed planowaną ciążą należą: szczepienie przeciw krztuścowi oraz grypie

.

Dzisiaj opowiem o krztuścu…

Krztusiec jest bardzo groźną chorobą zakaźną dla noworodków i maluchów w pierwszym roku życia.

Czynnikiem infekcyjnym jest bakteria Bordatella pertussis a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową.

Trochę historii…

Przed wprowadzeniem powszechnych szczepień w 1960 roku krztusiec był jednym z czynników wpływających na częstą umieralność dzieci do 1 roku życia.

Obecnie według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego w Polsce co roku rejestruje się około 4000 zachorowań na krztusiec. W Polsce szczepienia w kierunku krztuśca wykonuje się od ponad 50 lat w pierwszych miesiącach życia dziecka i kontynuuje w kolejnych latach, jako szczepienie obowiązkowe aż do 14 roku życia.

Wiadomości ze świata nauki…

Wieloletnie obserwacje wykazały, że odpowiedź poszczepienna wygasa wraz z upływem czasu od ostatniego szczepienia (przy szczepionce bezkomórkowej (acelularnej) w czasie około 5-6 lat, a po pełnokomórkowej po ok 10-12 latach).

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost liczby nowych zachorowań na krztusiec zarówno w Polsce jak i na świecie. Przyczyną jest brak powtarzania szczepień po to, aby utrzymać odporność na długie lata.

Prowadzone przez liczne gremia naukowe badania wykazały, że najbardziej niebezpieczne jest zachorowanie noworodków oraz niemowląt do 6 m-ca życia, a wystąpienie choroby wiąże się z ciężkimi powikłaniami prowadzącymi nawet do śmierci dziecka.

Kogo należy szczepić…

W związku z identyfikacją grupy ryzyka wśród najmłodszych pacjentów, wprowadzono zalecenie szczepień w kierunku krztuśca u kobiet planujących ciążę oraz kobiet pomiędzy 27 a 36 tygodniem ciąży.

Jaką szczepionką i czy to jest bezpieczne…

W celu ochrony noworodków zalecane jest prowadzenie szczepień u kobiet w ciąży szczepionką skojarzoną (z acellularnym komponentem krztuścowym).

Co oznacza termin szczepionka skojarzona?

To szczepionka, która zabezpiecza przed kilkoma chorobami np. błonicą/tężcem i krztuścem przy jednorazowym podaniu.

Historia stosowania szczepionek w celu ochrony przed krztuścem ma ponad stuletnią tradycję, co pozwoliło na przeprowadzenie licznych badań dotyczących zarówno bezpieczeństwa jak i skuteczności stosowania tych preparatów.

Kiedy najlepiej podać szczepionkę…

W Polsce tak jak w wielu innych krajach zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych oraz zaleceniami Towarzystwa Ginekologicznego, zaleca się wykonanie szczepień przeciwko krztuścowi przed planowaną ciążą oraz w ostatnich tygodniach ciąży.

Dlaczego to takie ważne, aby podać szczepionkę pomiędzy 27 a 36 tygodniem ciąży?

Mianowicie po to, aby przyszła mama przekazała przeciwciała ochronne swojemu dziecku, co zapewni mu ochronę w pierwszych miesiącach życia.

Kobiety planujące ciążę poprzez wykonanie szczepień w kierunku krztuśca, jak i wielu innych chorób zakaźnych takich jak ospa wietrzna, różyczka czy odra, są znacznie lepiej przygotowane do urodzenia zdrowego potomstwa. Ponadto, jeśli w czasie ciąży mają kontakt z osobą chorą na wymienione wyżej choroby, nie muszą się obawiać o wpływ infekcji na rozwój dziecka.

Ważne do zapamiętania i zastosowania:

Wykonanie szczepień w kierunku krztuśca to podwójna korzyść - szczepienie zapewni ochronę zarówno osobie zaszczepionej oraz - poprzez transport przeciwciał przez łożysko - Waszemu dziecku.

dr Karolina Pyziak-Kowalska, hepatolog, specjalista chorób zakaźnych

Na wizyty zapraszamy do naszej Przychodni

 

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje