Gdzie znajduje się Oddział Położniczy B w naszym szpitalu? Iloma salami dysponuje? Na czym polegają obchody? Położna Marta Gurgul zdradza Wam co nieco na temat pracy w Oddziale Położniczym. Zapraszamy!

Oddział Położniczo-Noworodkowy PION B

Oddział Położnictwo B jest dedykowany dla położnic, czyli pacjentek po porodzie oraz dla zdrowych noworodków, które przebywają z matkami na salach w systemie rooming-in.

Nasz oddział znajduje się na II piętrze, tuż obok Bloku Porodowego oraz Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Dysponujemy czternastoma salami dwu- oraz trzyosobowymi. W każdej sali jest:

• łazienka z prysznicem,
  • przewijak wraz z potrzebnymi kosmetykami do pielęgnacji noworodka,
  • waga noworodkowa
  • fotel do karmienia.

Pacjentki mogą korzystać z laktatorów szpitalnych, które znajdują się na salach oraz w osobnym Pokoju Laktacyjnym.
Położne pracujące w oddziale pomagają w zakresie karmienia piersią, pielęgnacji noworodka, a także monitorują stan zdrowia pacjentek, m.in. podając potrzebne leki, dbając o gojące się rany. Wspieramy i uspokajamy nasze pacjentki w pierwszych dniach macierzyństwa.

Gdy zaistnieje potrzeba, pacjentki odwiedzają doradczynie laktacyjne, fizjoterapeutki uroginekologiczne, czy też psycholog.

Obchody

W Oddziale Położnictwo B obchody położnicze i neonatologiczne odbywają się rano, zazwyczaj od godziny 9:00. Obchód położniczy jest prowadzony przez położną lub lekarza ginekologa. Sprawdzana wówczas jest m.in. wysokość dna macicy, stan krocza po porodzie, rana po cięciu cesarskim oraz inne ewentualne dolegliwości pacjentki.

Z kolei na obchodzie neonatologicznym badany jest noworodek. Ocenie podlega m.in. poziom bilirubiny (żółtaczki), masa ciała, odruchy neurologiczne, napięcie mięśniowe. Podczas obchodów pacjentka oraz noworodek są kwalifikowani do wypisu ze szpitala. W przypadku braku przeciwwskazań, matka z dzieckiem mogą opuścić szpital po skończonych dwóch dobach.

W trakcie pobytu w oddziale położniczym warto zapamiętać kwestie bezpieczeństwa oraz regulamin odwiedzin.

Położna w Oddziale Położniczym B

Bezpieczeństwo
  • ze względu na bezpieczeństwo matki i dziecka, prosimy pacjentki o odkładanie noworodka na czas snu do łóżeczka szpitalnego
  • podczas karmień nocnych zalecamy zapalenie delikatnego światła przy łóżku, by móc obserwować przystawienie do piersi noworodka