Czy wiesz, dlaczego Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest 9 września i o godzinie 9:09? Tego dnia, w 1999 roku, zainicjowano w Auckland w Nowej Zelandii obchody Światowego Dnia FAS. O jego ustanowienie wystąpili rodzice, których adoptowane dzieci zmagały się ze skutkami picia alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. W wielu krajach wykorzystuje się ten dzień do prowadzenia kampanii uświadamiających skutki picia alkoholu w ciąży.
Alkohol w ciąży
Czy wiesz, że badania wykazały, że po spożyciu alkoholu przez matkę, dziecko ma to samo stężenie alkoholu we krwi? Dodatkowo jego eliminacja u matki przebiega szybciej niż u dziecka. Oznacza to, że jest ono dłużej narażone na jego toksyczny wpływ. Alkohol przenika także szybko do mleka matki i może metabolizować się nawet do 3 godzin (przy dawce do 10 gramów).
Picie alkoholu w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Alkohol, przenikając do organizmu poprzez łożysko, może spowodować u maluszka szereg problemów rozwojowych i zdrowotnych np. syndrom FAS. Uszkadza przede wszystkim rozwijający się mózg i układ nerwowy dziecka.
Całkowite unikanie jego spożywania zaleca się przyszłym mamom już w okresie planowania ciąży. Co ważne, dotyczy to także ojca dziecka, gdyż alkohol może mieć wpływ na jakość plemników. Jeśli już jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży nie pij alkoholu w żadnych ilościach. Także tego, który reklamowany jest jako bezalkoholowy. Niestety w większości z nich znajduje się alkohol, choć w niskich dawkach, to bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży po prostu nie ma.
Czym jest FAS (Fetal Alcohol Syndrome)?
FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) to zespół objawów i wad rozwojowych u dzieci, które były narażone na alkohol w okresie prenatalnym.
Charakterystyczne dla zespołu FAS cechy to:
- Deformacje twarzy dziecka, np. krótkie szpary powiek, spłaszczenie twarzy, itp.
- Zaburzenie wzrostu i rozwoju dziecka (niższa waga i wzrost w porównaniu do rówieśników).
- Trudności adaptacyjne i emocjonalne (kłopoty w nauce, problemy z zapamiętywaniem, zachowania agresywne czy kompulsywne, skłonność do uzależnień).
- Problemy zdrowotne u dziecka np. nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych - wątroby, serca, nerek czy narządów płciowych. Problemy ze słuchem i wzrokiem. Nieprawidłowości w układzie szkieletowym dziecka utrudniające prawidłową ruchomość kończyn górnych i dolnych.
W okres niemowlęcym dzieci z FAS mogą objawiać drżenia ciała, zaburzenia snu i koncentracji. Często są opóźnione w rozwoju w stosunku do rówieśników. W dzieciństwie manifestują nadpobudliwość, problemy z koncentracją i emocjonalną reakcją na bodźce. Mają trudności w uczeniu się i problemy z zapamiętywaniem. W okresie dojrzewania trudno jest im zaadoptować się do życia w społeczeństwie i do nowych sytuacji, stąd częsta zmiana szkół lub zaprzestanie nauki.
Czy FAS można wyleczyć?
Niestety nie. Zespołu FAS nie da się wyleczyć, a uszkodzenia powstałe w wyniku spożywania przez kobietę w ciąży alkoholu są trwałe i nieodwracalne. Z pomocą działań terapeutycznych i medycznych można jedynie łagodzić stan zdrowia dziecka a potem osoby dorosłej z FAS. Taka osoba wymaga leczenia przez całe życie.
Pamiętaj!
Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży! A Twój maluszek jest wyjątkowo wrażliwy na szkodliwe działanie alkoholu.