Alkohol w ciąży? FAS nie da się wyleczyć! - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Kobieta w ciąży odmawia picia wina

Czy wiesz, dlaczego Światowy Dzień FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) obchodzony jest 9 września i o godzinie 9:09? Tego dnia, w 1999 roku, zainicjowano w Auckland w Nowej Zelandii obchody Światowego Dnia FAS. O jego ustanowienie wystąpili rodzice, których adoptowane dzieci zmagały się ze skutkami picia alkoholu przez matkę w trakcie ciąży. W wielu krajach wykorzystuje się ten dzień do prowadzenia kampanii uświadamiających skutki picia alkoholu w ciąży.

Alkohol w ciąży

Czy wiesz, że badania wykazały, że po spożyciu alkoholu przez matkę, dziecko ma to samo stężenie alkoholu we krwi? Dodatkowo jego eliminacja u matki przebiega szybciej niż u dziecka. Oznacza to, że jest ono dłużej narażone na jego toksyczny wpływ. Alkohol przenika także szybko do mleka matki i może metabolizować się nawet do 3 godzin (przy dawce do 10 gramów).

Picie alkoholu w ciąży ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Alkohol, przenikając do organizmu poprzez łożysko, może spowodować u maluszka szereg problemów rozwojowych i zdrowotnych np. syndrom FAS. Uszkadza przede wszystkim rozwijający się mózg i układ nerwowy dziecka.

Całkowite unikanie jego spożywania zaleca się przyszłym mamom już w okresie planowania ciąży. Co ważne, dotyczy to także ojca dziecka, gdyż alkohol może mieć wpływ na jakość plemników. Jeśli już jesteś w ciąży lub podejrzewasz, że możesz być w ciąży nie pij alkoholu w żadnych ilościach. Także tego, który reklamowany jest jako bezalkoholowy. Niestety w większości z nich znajduje się alkohol, choć w niskich dawkach, to bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży po prostu nie ma.

Czym jest FAS (Fetal Alcohol Syndrome)?

FAS, czyli alkoholowy zespół płodowy (Fetal Alcohol Syndrome) to zespół objawów i wad rozwojowych u dzieci, które były narażone na alkohol w okresie prenatalnym.

Charakterystyczne dla zespołu FAS cechy to:

  • Deformacje twarzy dziecka, np. krótkie szpary powiek, spłaszczenie twarzy, itp.
  • Zaburzenie wzrostu i rozwoju dziecka (niższa waga i wzrost w porównaniu do rówieśników).
  • Trudności adaptacyjne i emocjonalne (kłopoty w nauce, problemy z zapamiętywaniem, zachowania agresywne czy kompulsywne, skłonność do uzależnień).
  • Problemy zdrowotne u dziecka np. nieprawidłowości w budowie narządów wewnętrznych - wątroby, serca, nerek czy narządów płciowych. Problemy ze słuchem i wzrokiem. Nieprawidłowości w układzie szkieletowym dziecka utrudniające prawidłową ruchomość kończyn górnych i dolnych.

W okres niemowlęcym dzieci z FAS mogą objawiać drżenia ciała, zaburzenia snu i koncentracji. Często są opóźnione w rozwoju w stosunku do rówieśników. W dzieciństwie manifestują nadpobudliwość, problemy z koncentracją i emocjonalną reakcją na bodźce. Mają trudności w uczeniu się i problemy z zapamiętywaniem. W okresie dojrzewania trudno jest im zaadoptować się do życia w społeczeństwie i do nowych sytuacji, stąd częsta zmiana szkół lub zaprzestanie nauki.

Edytuj
pomoc_psych_wczesniaki
9 zasad na 9 miesięcy

1. Planując ciążę nie pij alkoholu!
2. Żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna dla dziecka.
3. Alkohol może spowodować poronienie.
4. Łożysko nie filtruje alkoholu.
5. Liczba procentów nie ma znaczenia – alkohol to alkohol.
6. Uważaj na skład piwa bezalkoholowego.
7. Nie słuchaj tzw. „dobrych rad” – np. picia czerwonego wina w ciąży.
8. Alkohol zwiększa ryzyko hipotrofii i wcześniactwa.
9. Alkohol wpływa na rozwój mózgu dziecka.

Czy FAS można wyleczyć?

Niestety nie. Zespołu FAS nie da się wyleczyć, a uszkodzenia powstałe w wyniku spożywania przez kobietę w ciąży alkoholu są trwałe i nieodwracalne. Z pomocą działań terapeutycznych i medycznych można jedynie łagodzić stan zdrowia dziecka a potem osoby dorosłej z FAS. Taka osoba wymaga leczenia przez całe życie.

Pamiętaj!

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu dla kobiety w ciąży! A Twój maluszek jest wyjątkowo wrażliwy na szkodliwe działanie alkoholu.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje