Entonox - gaz rozweselający dla rodzących - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia: 22 25 59 900 Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Entonox - mieszanina podtlenku azotu i tlenu, inaczej przez wiele osób nazywany „gaz rozweselający” jest dostępny w naszym Szpitalu.

 

Od września 2020 r. pojawiła się nowa, nieinwazyjna metoda łagodzenia bólu porodowego.
Jest to Entonox – analgezja wziewna.

Użycie mieszanki gazów jest bezpieczną a zarazem bezpłatną metodą łagodzenia bólu porodowego bardzo prostą w użyciu. Metoda ta polega na wdychaniu mieszanki gazów leczniczych (podtlenku azotu i tlenu) przez maseczkę lub ustnik, który jest połączony ze zbiornikiem mieszanki.

Rodząca kobieta powinna rozpocząć wdychanie gazu krótko przed rozpoczynającym się skurczem, aby uzyskać na szczycie skurczu pożądanie działanie przeciwbólowe.

Działanie odczuwane jest po 4-5 wdechach (30-50 s) od inhalacji, a początek działania wiąże się z szybkością i głębokością wdechu wykonanego przez rodzącą. Pełen efekt działania Entonoxu można uzyskać po upływie 2-3 minut. Równocześnie ważne jest przestanie wdychania gazu na szczycie skurczu, aby uniknąć intensywnego działania leku w przerwie między skurczami i zminimalizować prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, takich jak: ospałość, zawroty głowy, nudności, wymioty. Jeśli te objawy są niekomfortowe dla rodzącej kobiety, może zaprzestać inhalacji, a działanie Entonoxu ustąpi w ciągu kilku minut.
Przy stosowaniu mieszanki gazów, rodząca kobieta może mieć suchość w ustach dlatego ważne jest picie wody po każdym skurczu.

Metoda ta może być stosowana w I, II, III okresie porodu. Nie zapewnia ona całkowitego uśmierzenia bólu porodowego ale łagodzi jego odczucie. Kobiety delikatniej go odczuwają, mają poczucie, że zszedł na dalszy plan.

Gaz działa relaksująco, zmniejsza lęk, powoduje uczucie euforii, dlatego niektóre kobiety nazywają go „ gazem rozweselającym”. Efekt tego nie polega na ciągłym się śmianiu ale poprawia kobiecie samopoczucie, daje niewielkie oszołomienie.
W relacji kobiet: odprężenie, jak po lampce szampana, w efekcie lepszy odpoczynek w przerwie między skurczowej.

Świadomość i podstawowe odruchy w trakcie akcji porodowej są zachowane, dzięki czemu współpraca rodzącej kobiety z personelem medycznym nie jest zaburzona. Nie wpływa na zahamowanie czynności skurczowej, a w efekcie nie powoduje wydłużenia akcji porodowej. Nie odnotowano również negatywnego wpływu na dziecko i punktację Apgar.

Przeciwwskazaniami do zastosowania analgezji wziewnej są:

  • niedrożność górnych dróg oddechowych
  • rozedma płuc
  • choroba obturacyjna płuc
  • stwardnienie rozsiane
  • choroby psychiczne
  • porfiria
  • niedobory witaminy B12 i kwasu foliowego.

Entonox można stosować z innymi metodami łagodzenia bólu porodowego.

Chcesz skorzystać z tej opcji łagodzenia dolegliwości bólowych? Weź ze sobą dużo wody, znajdź wygodną dla siebie pozycję w fotelu, na piłce czy ramionach osoby towarzyszącej i zapytaj położną o „ gaz rozweselający”.Dorota Podlach, położna

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje