Co wiesz o cukrzycy ciążowej? Część II - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Wszystko o teście obciążenia glukozą

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia wszystkie pacjentki ciężarne powinny mieć zbadany poziom cukru w I trymestrze ciąży – czyli w praktyce badanie zlecone jest na pierwszej wizycie u lekarza.

Jeśli wynik nie przekracza 91 mg%, uznajemy go za prawidłowy i wracamy do tematu między 24 a 26 tyg ciąży. Wtedy nastaje czas na test obciążenia glukozą.

Jeśli wynik glikemii na czczo w I trymestrze wyniesie 92 mg% lub więcej, wykonujemy test OGTT od razu.

Test OGTT – obciążenia glukozą – to badanie przesiewowe, budzące niepokój wielu pacjentek.

Mrożące krew w żyłach historie o odrażającym płynie, który trzeba wypić, mdłościach, omdleniach, wymiotach, skutecznie może zniechęcić kobiety do przeprowadzenia badania.

A badanie jest ważne. I wcale nie jest to badanie straszne.

 • Czy wiecie, jak przebiega test?
 • Jak należy się do niego przygotować?

Poniżej garść informacji i porad na temat testu OGTT

 • test przeprowadzamy standardowo pomiędzy 24 a 26 tyg ciąży
 • przed testem nie należy zmieniać diety
 • przez minimum 8 godzin przed testem nie należy nic jeść ani pić
 • do Laboratorium trzeba przyjść rano i zaplanować dzień tak, by móc tam spędzić ok. 2,5 godziny
 • po pierwszym pobraniu – glikemii na czczo, dostaniecie do wypicia 300 ml płynu – rozpuszczonej w wodzie 75 g glukozy. Wypić należy go w ciągu 5 minut.To sporo czasu – wcale nie trzeba go wypić duszkiem, ale smak nie zachęca do delektowania się. Nie wolno roztworu niczym popić. Jest bardzo słodki i ma nietypowy, chemiczny posmak, więc cóż – smaczny nie jest – ale da się wypić.
 • warto wziąć ze sobą książkę albo naładowany telefon – pomiędzy pobraniami nie należy nigdzie chodzić, spacerować. Musicie usiąść i siedzieć a wstawać tylko na kolejne pobrania.
 • zdarza się, że po wypiciu roztworu glukozy zrobi się Wam słabo. Warto poinformować o tym pielęgniarki Punktu Pobrań – znajdą Wam miejsce do leżenia w razie potrzeby.
 • niestety słodki płyn może powodować nudności i wymioty. Nudności można często opanować oddychaniem. Głębokie wdechy przez nos i długie, spokojne wydechy przez usta, dopływ świeżego powietrza mogą pomóc w złagodzeniu mdłości. Jeśli zdarzy się Wam mimo to zwymiotować – trudno. Testu nie da się kontynuować. Można go powtórzyć za kilka dni. Jeśli znów skończy się wymiotami, nie dręczymy pacjentek. Wdrażamy plan B. Przez 14 dni pacjentki mierzą sobie poziom cukru w krwi w domu – na czczo i po głównych posiłkach. Przy prawidłowych wartościach – uznajemy, że cukrzycy nie ma. Jeśli pomiary są za wysokie – rozpoznajemy cukrzycę ciążową i zmieniamy dietę na cukrzycową.
 • krew pobrana będzie 3 razy – na czczo, po 1 godz od wypicia płynu i po 2 godzinach.
 • po ostatnim pobraniu warto coś przekąsić – sztucznie wywołany wysoki poziom cukru we krwi może gwałtownie spaść i pacjentce może zrobić się słabo. Drobny posiłek zabezpiecza przed tzw ‘hipoglikemią z odbicia’.
 • wynik testu OGTT interpretuje lekarz. Wedle norm glikemia na czczo nie powinna przekraczać 91 mg%, 1 godz po wypiciu roztworu glukozy powinna być mniejsza niż 180 mg%, 2 godziny po – poniżej 153 mg%. Jakiekolwiek przekroczenie – nawet o 1 mg% - świadczy o tym, że mamy do czynienia z cukrzycą ciążową. Poziom przekroczenia normy nie ma dużo wspólnego z rokowaniem przebiegu choroby.

w kolejnym wpisie - Co jeśli masz cukrzycę ciążową?

dr Małgorzata Zielińska, położnik-ginekolog

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje