Sono-HSG z Lipiodolem. Szansa na ciążę dla kobiet z endometriozą i niewyjaśnioną niepłodnością - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
sono-hsg z lipiodolem

Badanie zwiększające szansę na zajście w ciążę kobiet z endometriozą lub z niewyjaśnioną niepłodnością już dostępne w Przychodni św. Zofii! Sono HSG z zastosowaniem kontrastu olejowego takiego jak Lipiodol Ultra Fluid to nadzieja dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Okazuje się, że ten rodzaj kontrastu może mieć nie tylko działanie diagnostyczne, ale i lecznicze.

Lipiodol a leczenie niepłodności.

Badania nad niepłodnością stanowią jedne z najważniejszych obszarów medycyny reprodukcyjnej. Ze względu na coraz częstsze przypadki problemów z płodnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie, mają one szczególne znaczenie. Jednym z najnowszych podejść w diagnostyce i terapii niepłodności jest wykorzystanie w badaniu Sono HSG kontrastu olejowego, takiego jak Lipiodol Ultra Fluid.

Sono-HSG (sonohisterosalpingografia) to badanie obrazowe, które umożliwia ocenę stanu jamy macicy oraz drożności jajowodów przy wykorzystaniu ultrasonografii. Lipiodol pierwotnie został wprowadzony do użytku medycznego jako środek kontrastowy do badań radiologicznych. W późniejszych latach zaczęto wykorzystywać go w kontekście diagnozowania niepłodności, zwłaszcza tej wynikającej z drożności jajowodów.

Sono-HSG z Lipiodolem - nadzieja dla pacjentek z endometriozą i niewyjaśnioną niepłodnością

Pierwsza praca o zwiększonym odsetku ciąż po użyciu kontrastu olejowego w badaniu HSG (pod roentgenem) ukazała się w 1951 roku. Kolejne tylko potwierdzały te przypuszczenia. Tak jak przeprowadzone w 2004 roku badanie The FLUSH Trial, któremu zostały poddane pacjentki z endometriozą i bez endometriozy.

W grupie z endometriozą odsetek ciąż po zastosowaniu Lipiodolu wynosił 47,8% w porównaniu z 10,8% w grupie, w której kontrast olejowy nie był użyty do badania. Wyższy odsetek ciąż zanotowano również wśród pacjentek z niewyjaśnioną niepłodnością.

Ciekawa publikacja ukazała się w 2014 roku. Badania przeprowadzone na grupie 2494 pacjentek z zaburzeniami płodności zaowocowała wnioskami, że wykorzystanie kontrastu olejowego w badaniu zwiększało szansę na zajście w ciążę ponad 3,5-krotnie w porównaniu z brakiem interwencji tym środkiem.

W kolejnym badaniu, opisanym w 2017 roku, udział wzięło 1119 kobiet. Celem badania było porównanie skuteczności kontrastu olejowego i wodnego w diagnostyce niepłodności o niewyjaśnionej przyczynie. Łącznie 557 kobiet przeszło standardowe badanie HSG z użyciem kontrastu olejowego, podczas gdy pozostałe 562 kobiet poddano badaniu z zastosowaniem kontrastu wodnego. W grupie badanej z użyciem kontrastu olejowego odsetek ciąż wyniósł 39,7%, podczas gdy w grupie stosującej kontrast wodny wynosił on 29,1%, ukazując tym samym przewagę Lipiodolu.

Lipiodol - jak to działa?

Badania pokazały, że Lipiodol może wpływać na płodność dwutorowo.

Z jednej strony działa mechanicznie powodując uwolnienie zrostów okołojajowodowych i przedłużony efekt udrożnienia jajowodu ze względu na to, że substancja o większej lepkości wolniej się wchłania. Z drugiej natomiast ma korzystny wpływ na układ odpornościowy organizmu poprzez działanie bakteriostatyczne związku jodu na śluz szyjkowy, co może stworzyć bardziej sprzyjające warunki dla plemników i wpłynąć na zdolność macicy do przyjęcia zarodka.

Dzięki temu pacjentki zmagające się z niepłodnością mogą mieć większe szanse na spełnienie swojego marzenia o macierzyństwie.

Badanie wykonasz w Przychodni św. Zofii. Więcej infomacji: https://szpitalzelazna.pl/diagnostyka/sono-hsg

 

Źródło: Implementation of ethiodized oil for treatment of endometriosis-associated infertility, Radosław Maksym, MD, PhD

 

edytuj
Przychodnia w Social Media
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Pracownia USG
Rehabilitacja uroginekologiczna
Rehabilitacja dziecięca
Konsultacje laktacyjne
Wypożyczalnia laktatorów