Biopsja aspiracyjna endometrium - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

W Przychodni Specjalistycznej św. Zofii istnieje możliwość ambulatoryjnej diagnostyki histopatologicznej endometrium za pomocą biopsji aspiracyjnej (pipelle).

Na czym polega zabieg: Zabieg polega na wprowadzeniu do jamy macicy cienkiej, kilkumilimetrowej, giętkiej rurki (pipelli) z zaokrągloną końcówką i podciśnieniowym zaaspirowaniu (zassaniu) fragmentu błony śluzowej endometrium.

Procedura trwa jedynie kilka minut, nie wymaga rozszerzania kanału szyjki macicy, pobytu w szpitalu ani znieczulenia. Stopień dolegliwości tak przeprowadzonego zabiegu jest niewielki i zwykle ogranicza się do „ćmienia” w podbrzuszu. Pobrany w ten sposób materiał z wysoką czułością i swoistością pozwala postawić histopatologiczne rozpoznanie dotyczące patologii endometrium. Jest to doskonała alternatywa dla wyłyżeczkowania jamy macicy - bardziej inwazyjnego zabiegu, wykonywanego w szpitalu, w znieczuleniu ogólnym.

Wskazania do zabiegu: Przerost endometrium, nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych, diagnostyka niepłodności, krwawienia/plamienia w przebiegu endometriozy,

Należy podkreślić, że pipelle nie należy stosować w przypadku stwierdzenia polipów endometrialnych i mięśniaków podśluzówkowych macicy, aktywnej infekcji w pochwie.

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie ginekologicznego badania USG sondą dopochwową.

U pacjentek młodych lub przedmenopauzą zabieg przeprowadzany jest od 7-12 dnia cyklu. Możliwe jest przeprowadzenie badania w innej fazie cyklu, ale dopiero po wykluczeniu ciąży (testem paskowym z moczu lub po oznaczeniu β-HCG w surowicy krwi).

Pacjentki zgłaszające się do zabiegu prosimy, by przyniosły ostatnie wyniki:

  • cytologii (ważna 12 miesięcy) i badania USG ginekologicznego.

Dobrze zabrać ze sobą podpaskę, ponieważ po zabiegu może utrzymywać się niewielkie krwawienie z pochwy.

Do zabiegu pacjentkę musi zakwalifikować lekarz.

Badanie wykonujemy odpłatnie a także w ramach NFZ.

edytuj
Przychodnia w Social Media
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Pracownia USG
Rehabilitacja uroginekologiczna
Rehabilitacja dziecięca
Konsultacje laktacyjne
Wypożyczalnia laktatorów