W trakcie pobytu w szpitalu, podczas obchodu lekarskiego, każde dziecko jest badane i ma oceniane przezskórny poziom bilirubiny za pomocą specjalnego aparatu bilirubinometru.
Jeśli wynik pomiaru przezskórnego jest graniczny lub wysoki, konieczne jest wykonanie badania krwi.
Nie ma jednej konkretnej wartości normy stężenia bilirubiny, jest ona zależna od wielu czynników takich jak:
- wiek ciążowy,
- doba życia,
- występowanie czynników ryzyka.
Dlatego każdy noworodek traktowany jest indywidualnie i takie same stężenie bilirubiny całkowitej u jednego dziecka będzie wskazaniem do fototerapii, a u drugiego nie.
W zależności od nasilenia, czasu trwania żółtaczki oraz czynników ryzyka, lekarz decyduje o konieczności wykonania badań dodatkowych, w celu wykluczenia rzadszych przyczyn żółtaczki patologicznej.
Czym jest fototerapia?
Podstawową metodą leczenia żółtaczki jest fototerapia.
W naszym szpitalu fototerapia jest stosowana w systemie "matka z dzieckiem", tzn. dzieci dostają do łóżeczka specjalny materacyk lub lampę i są naświetlane na sali w oddziale położniczym, bez konieczności oddzielania ich od mamy.
Tylko w wyjątkowych przypadkach, np. gdy żółtaczka występuje w pierwszej dobie życia, poziom bilirubiny jest bardzo wysoki lub tempo narastania stężenia bilirubiny jest szybkie, dziecko naświetlane jest w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka.
Immunoglobulina IgG
Kolejną metodą, stosowaną w leczeniu żółtaczki spowodowanej chorobą hemolityczną w przebiegu konfliktu serologicznego, jest stosowanie Immunoglobuliny IgG.
W skrajnie ciężkich przypadkach konieczna może być transfuzja wymienna.
Bilirubina niezwiązana przenika do mózgu, dlatego jest dla niego toksyczna. W związku z czym, nieleczona hiperbilirubinemia może powodować ostrą lub przewlekłą encefalopatię bilirubinową.
Konsekwencją wystąpienia któregoś z wyżej wymienionych stanów może być trwała niepełnosprawność, całkowita lub częściowa utrata słuchu oraz upośledzenie intelektualne.
Artykuł powstał przy współpracy zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka