VBAC bez tajemnic

VBAC a nastawienie psychiczne kobiety.Nasze nastawienie 👉 przekonania i doświadczenia determinujące to jak myślimy, odczuwamy i reagujemy 👈 ma na nas ogromny wpływ.

🙂 Pozytywne nastawienie to siła 💪, która pozwala pokonywać trudności i osiągnąć zamierzony cel. Wpływa na emocje, a przede wszystkim motywację do działania.
Dla kobiet podejmujących VBAC będzie więc najsilniejszym elementem w dążeniu do porodu siłami natury.

🙂 Matki pozytywnie nastawione do porodu rodzą szybciej, łatwiej i mimo odczuwanego bólu postrzegają poród jako bardzo satysfakcjonujące doświadczenie.

🙁 Rodzące negatywnie nastawione, odczuwają silniejszy lęk przed porodem, przez co napięcie w ich ciele wzrasta wywołując silniejszy ból, co powoduje jeszcze większy lęk. Tak powstaje „błędne koło”: lęk ➡️ napięcie ➡️ ból ➡️ lęk. W takiej sytuacji poród się wydłuża i może być odebrany jako trudne przeżycie.

Świadomość, że „pozytywne nastawienie to połowa sukcesu” jest niezaprzeczalnie niezbędna dla powodzenia VBAC❗️ Należy zadbać o nasze optymistyczne podejście do porodu – bo na to mamy wpływ.

Optymizm, wiedza, wsparcie bliskich i profesjonalistów oraz wiara w siebie i w swoje możliwości 👉 to podstawowe elementy budowania pozytywnego nastawienia.

Psychologia pozytywna każe skupiać się na pozytywnych aspektach, dlatego pamiętajmy, że:
🙂 Szanse na powodzenie VBAC-u obecnie stają się coraz większe, a powikłania związane ze stanem po cięciu cesarskim rzadkie.
🙂 Poród to proces naturalny i niezbędny do osiągnięcia upragnionego celu – urodzenia dziecka. Oswój poród przez poznanie jego fizjologii i opieraj się na budujących opowieściach porodowych. Przygotuj się również, że mogą pojawić się sytuacje, które mogą Cię zaskoczyć.
🙂 Ciało pomoże sprostać wyzwaniu – zadbaj o przygotowanie organizmu do czekającego Cię wysiłku przez podnoszenie sprawności fizycznej i naukę technik relaksacyjnych. Zapamiętaj 👉 Twoje ciało wie jak rodzić❗️

Dodatkowo:
✅ Wsparcie bliskiej osoby daje rodzącej ogromne poczucie bezpieczeństwa i motywuje do działania.
✅ Ważny jest wybór miejsca porodu, gdzie VBAC jest pozytywnie postrzegany. Profesjonalne, kompleksowe podejście zwiększy szanse na jego powodzenie.
✅ Przygotowując się do VBAC pamiętajmy zawsze jaki jest nasz główny cel 👉 urodzenie zdrowego dziecka!
W sytuacji konieczności wykonania ponownego cięcia cesarskiego unikniemy rozczarowania, a dominować będzie radość 🤩


mgr Agnieszka Gadomska,
położna specjalistka opieki okołoporodowej,
pracuje w Bloku Porodowym i Domu Narodzin