Światowy Tydzień Karmienia Piersią

Rękawiczki niedrapki...dlaczego noworodki powinny mieć gołe rączki?
Droga Mamo!

Mały człowiek - wielka troska i najwyższa ochrona - Twoja niezastąpiona opieka. Chcesz żeby była jak najlepsza, zakładasz, więc pieluszkę, body, śpioszki, kaftanik, pajacyk, skarpetki, czapeczkę, oraz tak modne w ostatnich czasach - rękawiczki „niedrapki”...

Kiedy Twój Maluszek był jeszcze u Ciebie w brzuszku miał pełną swobodę – ssał kciuka, wkładał sobie rączki do buzi, chwytał pępowinę. Czy czułaś te wszystkie fikołki, koziołki, kopnięcia?

Teraz, kiedy jest już na „zewnątrz”, ma jeszcze więcej rzeczy do poznania, a zmysł dotyku bardzo mu w tym pomoże.

Myślisz, że z rękawiczkami chroniącymi małe paluszki będzie to łatwe?

Nie bój się je zdjąć!

Paznokcie noworodka są bardzo miękkie i delikatne, nie zrobi sobie nimi krzywdy. Nawet, jeśli niechcący podrapie sobie buzię, to przecież są to maleńkie zadrapania i bardzo szybko znikną nie pozostawiając śladu.

Noworodki fizjologicznie mają troszkę chłodniejsze dłonie. Kiedy Maluszek leży w łóżeczku wystarczy, że zakryjesz rączki kocykiem, nie potrzeba do tego rękawiczek.

I jeszcze jedna ważna kwestia: mały człowiek wkładając rączki do buzi sygnalizuje, że jest głodny i potrzebuje, żebyś przystawiła go do piersi – tak właśnie się komunikuje, a „niedrapki” trochę go w tym ograniczają.

Może zastanawiasz się, co zrobić z rączkami dziecka podczas karmienia. Jakoś zawinąć? Gdzieś je schować?

Nie, nie rób tego!

Staraj się nie ograniczać jego swobody. Pozwól, aby dotykało Twoich piersi, łaskotało je i delikatnie ugniatało. Taki dotyk pogłębia Waszą więź i dodatkowo poprawia wypływ mleka.

W kolejnych miesiącach życia niemowlak chwyta rączkami swoją nogę, aby włożyć ją do buzi, grzechotkę, kawałek jabłuszka, co przekłada się na późniejsze umiejętności takie jak posługiwania się nożem i widelcem, zapinania guzików, wiązania butów.

Już od pierwszych chwil pozwól by u Twojego Maluszka rozwijała się motoryka mała (sprawność dłoni i palców), bo jej rozwój jest bardzo istotny dla prawidłowej sprawności fizycznej, a także ogólnego funkcjonowania dziecka.

Jeśli przebiega prawidłowo - jest doskonalą podstawą do nauki koncentracji uwagi, orientacji przestrzennej, koordynacji wzrokowo - ruchowej, a także późniejszego pisania️ i czytania.

Ludzie nie rodzą się z tymi umiejętnościami, muszą je wykształcić. Możesz w tym pomóc, zaczynając od pozostawienia swobody ruchu małych rączek noworodka.

Ile jest radości, kiedy Twój Maluszek chwyci Cię po raz pierwszy za palec!

Świeżo upieczony, dumny tata będzie mógł uchwycić ten moment, by potem pochwalić się pięknym zdjęciem na Instagramie ;-)

Z rękawiczkami „niedrapkami” nie byłoby takiego efektu!

Barbara Jurec, położna

Wielkość fontu
Wysoki kontrast