Poronienia cz. 1

Poronienia wczesnej ciąży

Czy kiedykolwiek rozmawiałaś ze swoją mamą ile razy była w ciąży? Czy zastanawiałaś się czemu twoja siostra pomiędzy porodami swoich dzieci leżała w szpitalu ginekologicznym? Czy spytałaś się swojej przyjaciółki, co się stało z ciążą, w której chyba była na wakacjach dwa lata temu?

Odpowiedź pewnie brzmi nie, bo przecież nie jest to temat do rozmowy przy popołudniowej herbatce. Tymczasem poronienia wczesnej ciąży zdarzają się znacznie częściej niż sądzimy.

Częstość poronień

Szacuje się, że około 15% wszystkich ciąż ulega poronieniu, tak więc co czwarta kobieta w swoim życiu doświadczy przynajmniej jednego poronienia. Co więcej 4 kobiety na 1000 poronią aż trzykrotnie. Zaskakująco dużo, prawda?

Ale zacznijmy od początku - czym właściwie jest poronienie?

To wydalenie z jamy macicy jaja płodowego przed 22 tygodniem ciąży. Zdecydowana większość poronień ma miejsce przed 8 tygodniem ciąży, po 8 tygodniu ryzyko to maleje już do 10%, a po uwidocznieniu czynności serca zarodka w badaniu USG ryzyko stanowi zaledwie około 3%. Po 13 tygodniu wyronieniu ulega już zaledwie 1-2% ciąż.

Czym zatem są poronienia nawracające?

To trzy lub więcej występujących po sobie poronień.

Objawy poronienia

Jakich objawów należy się spodziewać w przypadku poronienia?

Do najczęstszych należą krwawienie z dróg rodnych oraz dolegliwości bólowe w dole brzucha, szczególnie o typie skurczowym.

Niektóre pacjentki podają także nagłe ustąpienie dolegliwości ciążowych, takich jak nudności i wymioty, czy bóle piersi.

Część poronień przebiega jednak całkowicie bezobjawowo i dopiero w trakcie badania USG okazuję się, że nie można uwidocznić akcji serca zarodka.

c.d.n.

lek. Patrycja Żółtowska-Bajczuk, ginekolog w trakcie specjalizacji