Plan porodu
"Plan: coś, co potem wygląda absolutnie inaczej."
J. Tuwim

Plan porodu jest dokumentem, w którym zawierasz swoje oczekiwania wobec porodu, opracowywanym podczas ciąży z położną lub lekarzem prowadzącym.

Przygotowując się do rozwiązania, warto skorzystać z formularza planu porodu, aby zapoznać się wcześniej z pewnymi zagadnieniami oraz mieć odniesienie do poszczególnych etapów oraz aspektów porodu.

Z Twoim planem porodu zapoznaje się położna przyjmująca Cię do oddziału, kiedy rozpoczyna się poród. To dobry moment, aby omówić kwestie, na których najbardziej Ci zależy.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że poród nie zawsze przebiega zgodnie z planem, a wcześniejsze ustalenia nie powinny stanowić ograniczenia dla rodzącej czy personelu medycznego. Istnieje możliwość, że z powodów medycznych lub organizacyjnych osoba sprawująca nad Tobą opiekę może zaproponować działanie odbiegające od wcześniejszych ustaleń, lecz adekwatnie do sytuacji i uznane za najbardziej korzystne dla pomyślnego przebiegu porodu.

Twoja świadomość i zaangażowanie są bardzo cenne, natomiast staraj się nie traktować planu porodu jako scenariusza – listy, z której trzeba zrealizować każdy punkt ✅, aby zachować pozytywne doświadczenia.

Nowa sytuacja w jakiej się znajdujemy często weryfikuje nasze wcześniejsze postanowienia. Warto zatem dać sobie wcześniej pozwolenie na zmianę decyzji, zaufać położnej prowadzącej poród i skorzystać z jej doświadczenia i chęci pomocy.

Podsumowując, plan porodu nie zawsze wygląda absolutnie inaczej, natomiast często adaptuje się do przebiegu porodu.

Ewelina Adamczyk-Brożyna
położna Bloku Porodowego