Moje ciało po porodzie - kręgosłup.

Kontynuując temat zmian w czasie ciąży oraz tego, co dzieje się w czasie połogu trudno nie wspomnieć o bólach w okolicy kręgosłupa oraz miednicy.

Jak zmienia się sylwetka w ciąży?

Kaskada zmian w ciele kobiety już w czasie ciąży wpływa na układ mięśniowo-szkieletowy. Przesunięcie środka ciężkości do przodu i zmiana ustawienia miednicy, działanie hormonów, powodujące rozluźnienie tkanki łącznej, a co za tym idzie także mniejszą stabilność stawów i omawiane wcześniej wydłużenie mięśni brzucha oddziałują na cały kręgosłup, nierzadko będąc przyczyną dolegliwości bólowych okolic kręgosłupa i miednicy. Zmiany te nie znikają w chwili porodu, ciało potrzebuje czasu na regenerację.

Z tego względu warto pamiętać, że bóle pojawiające się w tej okolicy po porodzie nie muszą być związane z uciskiem na korzenie nerwowe bądź urazami tkanek, ale właśnie z przejściowymi zmianami jakie zachodzą w okresie okołoporodowym. Ponadto jeśli podczas porodu zastosowano znieczulenie, to w pierwszych dniach po porodzie może pojawić się dyskomfort w okolicy miejsca wkłucia, lecz zazwyczaj nie jest to przyczyna utrzymujących się dolegliwości bólowych kręgosłupa. 

Jaki wpływ na kręgosłup ma aktywność po ciąży?

Kolejna duża zmiana dotyczy czynności wykonywanych w ciągu dnia. Po porodzie kobieta mierzy się z dodatkowymi obowiązkami i aktywnościami związanymi z opieką nad dzieckiem takie jak: podnoszenie, noszenie, ale także przebywanie w nie zawsze wygodnych, czasami wymuszonych pozycjach podczas np. karmienia czy przewijania.

Najczęściej, w pierwszych dniach i tygodniach po porodzie, kobiety odczuwają:

  • ból w okolicy lędźwiowej kręgosłupa, czasami trudność w wyprostowaniu się,
  • może pojawić się odczucie sztywnej lub nadmiernie ruchomej miednicy,
  • dolegliwości w okolicy spojenia łonowego czy pachwin,
  • również górna część kręgosłupa poddana jest obciążeniom stąd dyskomfort może pojawić się w okolicy karku, łopatek i klatki piersiowej.

Ze względu na czas potrzebny na regenerację po porodzie, dolegliwości bólowe, które pojawiły się w czasie ciąży, nie zawsze mijają z chwilą porodu, czasami utrzymują się jeszcze przez jakiś czas po porodzie. Nie oznacza to jednak, że nic nie można zrobić, aby je zmniejszyć.

Jak zatem działać?

  • Zwróć uwagę na czynności często wykonywane w ciągu dnia: staraj się wstawać i kłaść się przez leżenie bokiem oraz ogranicz dźwiganie do 5kg lub do ciężaru dziecka.
  • Staraj się pomyśleć o postawie ciała i „urosnąć” podczas chodzenia, przebywania w pozycji stojącej, zwłaszcza nosząc dziecko, aby zapobiegać utrwaleniu postawy z czasu ciąży.
  • Stwórz wygodną dla siebie i dziecka przestrzeń do karmienia, abyś czuła się w niej możliwie najwygodniej. 
  • Podczas pochylania się np. do dziecka oraz w trakcie podnoszenia wykorzystaj siłę mięśni nóg, możesz wykonać półprzysiad lub klęk na jedno kolano.
  • Zacznij od delikatnych ćwiczeń, które angażują różne części ciała: oddechowych, aktywujących mięśnie dna miednicy oraz uruchamiających okolice miednicy oraz górnej części kręgosłupa, klatki piersiowej i łopatek, stopniowo dodaj ćwiczenia poprawiające stabilizację tułowia oraz miednicy. Ćwiczenia dopasowane do czasu połogu znajdziesz na stronie internetowej: https://szpital.szpitalzelazna.pl/poloznictwo/rehabilitacja-poporodowa/
  • Dodaj pozycje leżenia na brzuchu z poduszką, co również działa odciążająco na okolicę dolnej części kręgosłupa.

Wspomniane w poście zalecenia mogą pomóc w zmniejszeniu dolegliwości w pierwszych dniach po porodzie, a także im zapobiegać. Należy jednak pamiętać, że dolegliwości bólowe, które utrzymują się bądź nasilają, a także utrudniają codzienne aktywności należy skonsultować z fizjoterapeutą, aby indywidualnie dobrać postępowanie. Na taką konsultacje można zgłosić się już w połogu.

autorka tekstu: mgr Agata Krawczyk, fizjoterapeutka uroginekologiczna