Czy położna może wykonać badanie USG?
Odpowiedź brzmi TAK! Jak, gdzie i dlaczego? Tego dowiecie się z tekstu naszej położnej, Marty Łukasz.
Gdzie położne mogą wykonywać badanie USG?
- Położne pracujące w Klinikach Leczenia Niepłodności, poprzez wykonywanie cyklicznych badań ultrasonograficznych uczestniczą w procesie monitorowania cyklu oraz rozpoznawania i obserwacji ciąży na wczesnym etapie rozwoju.
- Pracując w publicznych/prywatnych Przychodniach lub prowadząc własną działalność gospodarczą mogą również wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności z zakresu USG prowadząc ciąże fizjologiczne. Położna w ramach własnej praktyki może wykonywać badania USG jedynie odpłatnie, ponieważ nie są one refundowane przez NFZ.
- W praktyce ambulatoryjnej i szpitalnej, badanie USG może być stosowane również do działań profilaktycznych oraz kontroli okołoporodowej. Sprawdzamy położenie, ustawienie płodu i umiejscowienie łożyska. Badanie wykorzystujemy także do diagnostyki krwawień po porodzie, diagnostyki zapalenia błony śluzowej, oceny blizny po cięciu cesarskim, powikłań pooperacyjnych, oceny ilości moczu zalegającego w pęcherzu moczowym po mikcji oraz jako wsparcie przy problemach z laktacją.
- Wiedza z zakresu USG ułatwia położnej interpretację wyników badań USG dostarczanych przez pacjentki, edukację ciężarnych w zakresie badań przesiewowych bądź też celowości wykonania konkretnych badań.
USG a prowadzenie ciąży przez położne
Pierwszym referencyjnym badaniem USG w ciąży jest badanie między 11 a 14 tygodniem ciąży, kolejne badanie wykonuje się między 18 a 22 tygodniem ciąży.
W trosce o bezpieczeństwo oraz najwyższą jakość wykonywanych świadczeń, powinny być one wykonywane przez osoby posiadające uprawnienia i kwalifikacje do ich wykonywania, potwierdzone odpowiednimi dokumentami wydawanymi przez organizacje krajowe oraz międzynarodowe, poddające swe wyniki okresowej kontroli i audytowi.
Obecnie dokumentami potwierdzającymi ww. umiejętności i kwalifikacje są certyfikaty wydawane przez Sekcję USG PTGIP oraz certyfikaty międzynarodowych organizacji tj. The Fetal Medicine Foundation (FMF). Położna może uzyskać Certyfikat FMF – prawo angielskie nie dyskryminuje zawodu położnej.
Położne mają prawo do samodzielnego wykonywania i interpretowania badań USG w przebiegu ciąży fizjologicznej również w:
- Belgii,
- Danii,
- Finlandii,
- Francji,
- Hiszpanii,
- Holandii,
- Irlandii,
- Szwecji.
Przykład praktyki położnych w krajach Unii Europejskiej wskazuje na to, że taka działalność jest możliwa.
Należy podkreślić, że nie tylko położna odsyła ciężarne na badania referencyjne I i II trymestru, robią to również lekarze nie posiadający certyfikatów polskich i światowych.