Poród drogami natury w ciąży bliźniaczej jest możliwy.

Statystycznie – w naszym Szpitalu przyjmujemy 15% takich porodów.

Przy takim porodzie bezwzględnie oprócz położnej jest obecny lekarz położnik-ginekolog,a w II okresie porodu także lekarz neonatolog i pielęgniarki z Oddziału Wcześniaków i Patologii Noworodka.

Szpital musi posiadać aparaty KTG, które jednoczasowo mogą zapisywać pracę serc obu płodów, a po urodzeniu I dziecka powinno być wykonane badanie USG potwierdzające dobry stan II malucha.

Warunkiem do zakwalifikowania do porodu drogami natury jest:

• prawidłowy przebieg ciąży,
  • główkowe położenie pierwszego płodu,
  • ciąża musi być dwuowodniowa (dzieci muszą mieć oddzielne pokoje)
  • waga dzieci nie różni się istotnie,
  • w ciąży niedonoszonej konieczne jest główkowe położenie obu płodów,
  • pacjentka nie miała wcześniej wykonywanych operacji na macicy takich jak cięcie cesarskie, czy wyłuszczenie mięśniaków.

Ciąża wielopłodowa jest wskazaniem do ciągłego monitorowania zapisu KTG w czasie porodu. W Szpitalu św. Zofii dysponujemy bezprzewodowymi aparatami KTG, dlatego jeśli nie ma przeciwwskazań mama może się poruszać.

Wskazaniami elektywnymi, czyli „na zimno”, do wykonania cesarskiego cięcia w ciążach wielopłodowych są m. in.:

• ciąża z więcej niż dwoma płodami po 25 tygodniu ciąży,
  • ciąża mnoga jednoowodniowa (dzieci mieszkają w jednym pokoju),
  • I dziecko znajduje się w innej pozycji niż podłużna główkowa (czyli nie leży główką dół).

Wskazania względne (w niektórych sytuacjach można od nich odstąpić) to:

• stan po przebytym cięciu cesarskim lub innej operacji na macicy (w naszej placówce jest to ZAWSZE wskazanie do cięcia cesarskiego),
  • jednokosmówkowa dwuowodniowa (dzieciaki mają dwa pokoje, ale jedno wspólne łożysko, w tym łożysku występują połączenia naczyniowe pomiędzy maluchami. W czasie porodu istnieje ryzyko wystąpienia zespołu przetoczenia krwi pomiędzy bliźniętami).

Wskazania do ciecia cesarskiego na drugim bliźniaku po porodzie pierwszego dziecka:

• wypadnięcie pępowiny drugiego płodu,
  • przedwczesne oddzielenie łożyska,
  • poprzeczne ułożenie drugiego płodu,
  • zagrożenie niedotlenieniem u drugiego płodu.

Należy pamiętać, że okres rekonwalescencji po porodzie ciąży mnogiej, niezależnie od sposobu jej rozwiązania jest dłuższy. Obkurczanie macicy może być boleśniejsze i dłuższe. Dlatego pobyt w szpitalu po takim porodzie może się przedłużyć.

Kobieta po powrocie do domu wymaga większego wsparcia rodziny, powinna zdrowo się odżywiać, dużo pić (min. 2 litry płynów na dobę) i przyjmować witaminy.

dr Dagmara Filipecka-Tyczka, perinatolog, położnik-ginekolog