Wszystko co powinnaś wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym w ciąży? Część IV

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienie nadciśnienia w ciąży i jego powikłań?
  • ważna będzie wizyta prekoncepcyjna u swojego lekarza ginekologa, który oceni czy jest potrzeba wykonania badań, zmiany stylu życia, suplementacji,
  • jeśli pacjentka choruje na nadciśnienie niezbędna będzie wizyta u hipertensjologa w celu modyfikacji leczenia (nie wszystkie leki powszechnie stosowane są bezpieczne w ciąży. Lekarz prowadzący powinien wiedzieć o planach prokreacyjnych pacjentki),
  • należy zredukować masę ciała, jeśli pacjentka ma nadwagę (poprawa wartości mierzonego ciśnienia będzie widoczna już po zrzuceniu 10% wagi).

Zalecam:
  • dietę bogatą w wapń, magnez i kwas foliowy - czy wiecie, że dieta bogata w warzywa i owoce obniża RR nawet o10 mmHg już po 2 tygodniach stosowania?!
  • wyższe spożycie błonnika i ograniczenie żywności przetworzonej co zmniejsza wartości RR
  • stosowanie suplementów w okresie prekoncepcyjnym (kwas foliowy, witamina D)
  • aktywność fizyczną (150 minut tygodniowo aktywności o umiarkowanym natężeniu)
  • ważna będzie wizyta prekoncepcyjna u swojego lekarza ginekologa, który oceni czy jest potrzeba wykonania badań, zmiany stylu życia, suplementacji.

dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog