Wszystko co powinnaś wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym w ciąży? Część III

Jak możemy pomóc pacjentkom z nadciśnieniem?

Pacjentki z rozpoznanym nadciśnieniem otrzymują leczenie hipotensyjne w celu uzyskania optymalnych wartości i zminimalizowania prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań narządowych.

Jednym z najpoważniejszych powikłań jest rzucawka czyli eklampsja. Jest to stan zagrożenia życia dla matki i dziecka. W obecnych czasach dostępność metod diagnostycznych i odpowiednie leczenie pozwala zminimalizować występowanie rzucawki do minimum.

Tak długo jak jest to bezpieczne pacjentki z nadciśnieniem są kontrolowane ambulatoryjnie. Mają wykonywane badania laboratoryjne, obrazowe i KTG. Od 36 tygodnia wizyty w naszej Przychodni Przyszpitalnej odbywają się co tydzień.

Kiedy jest potrzebna hospitalizacja z powodu nadciśnienia?

W sytuacji kiedy wymagają intensywnego nadzoru są hospitalizowane w Oddziale Patologii Ciąży.
Wskazaniem jest na przykład oporne na leczenie ambulatoryjne ciśnienie tętnicze z wartościami 160/110mmHg lub wyższymi a także objawy zwiastujące wystąpienie rzucawki.
W szpitalu mamy możliwość ciągłego monitoringu matki i dziecka. Możemy stosować dożylne leki hipotensyjne, siarczan magnezu w profilaktyce rzucawki. Pacjentki mogą też otrzymać steroidoterapię w celu stymulacji rozwoju płuc płodu – o ile są takie wskazania. Stały dostęp do bloku operacyjnego i doświadczony zespół umożliwia wykonanie nagłego cięcia cesarskiego.


W przypadku dobrej kontroli ciśnienia tętniczego i braku powikłań narządowych indukcja porodu jest zalecana po 38 tygodniu ciąży. W przypadku stanu przedrzucawkowego rekomenduje się poród po 37 tygodniu ciąży, a po 34 tyg. jeśli rozpoznajemy ciężki stan przedrzucawkowy.

dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog
Wielkość fontu
Wysoki kontrast