Wszystko co powinnaś wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym w ciąży? Część II

Jakie są czynniki ryzyka nadciśnienia?

Czynnikami ryzyka mogą być:
  • nadciśnienie ciążowe w poprzedniej ciąży (i jego powikłania - stan przedrzucawkowy, hipotrofia płodu, rzucawka, HELLP)
  • wiek pacjentki (ryzyko rośnie z wiekiem)
  • BMI powyżej 25 kg/m2 (ryzyko podwaja się z każdym zwiększeniem o 5kg/m2)
  • choroby przewlekłe przed ciążą (cukrzyca, nadciśnienie przewlekłe, toczeń układowy, zespół antyfosfolipidowy, przewlekłe choroby nerek)
  • pierwsza ciąża
  • duży odstęp między ciążami ( >10 lat)

Do grupy ryzyka można dołączyć pacjentki z nieprawidłowymi wynikami badań USG I i II trymestru - polecam post dr Łukasza Jóźwiaka - o badaniach usg ciąży

U pacjentek w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia tętniczego i stanu przedrzucawkowego rekomenduje się stosowanie u ciężarnych kwasu acetylosalicylowego na początku ciąży, najlepiej przed 16 tygodniem.

Badanie ASPRE ujawniło, że pacjentki stosujące kwas acetylosalicylowy miały mniejsze ryzyko wystąpienie stanu przedrzucawkowego przed 34 tyg. ciąży a tym samym zmniejszone ryzyko wcześniactwa i powikłań z tym związanych. Oznacza to że dzieci tych matek rodziły się później i miały większą szansę na prawidłowy rozwój.

Pacjentki w grupie ryzyka mają zalecane wykonywania w domu kontrolnych pomiarów ciśnienia tętniczego.

c.d.n.

dr Agnieszka Łojek-Ozga, położnik-ginekolog