Cholestaza ciężarnych i choroby wątroby w ciąży
W tym miesiącu lek. Jan Modzelewski, nasz ginekolog-położnik, przybliży Wam temat cholestazy ciążowej i chorób wątroby w ciąży. Dowiecie się w kolejnych tygodniach m.in. czym jest cholestaza ciążowa, jakie są jej przyczyny i przede wszystkim - jak można ją leczyć. Zapraszamy!
Pierwsze pytanie – czym jest cholestaza ciążowa?
Cholestaza ciężarnych (ICP) to choroba wątroby, specyficzna dla ciąży. Polega ona na zastoju żółci w organizmie i występuje głównie w III trymestrze ciąży. Choroba ta powstaje z powodu burzy hormonalnej, jaką jest atakowana wątroba. Nie jest w stanie sobie poradzić z taką ilością hormonów (najczęściej estrogenu i progesteronu) i ma trudności z wyprodukowaniem żółci w hepatocytach (komórkach wątrobowych), w związku z czym gospodarka hormonalna i trawienna organizmu jest zaburzona.
Charakteryzuje się świądem, podwyższonym stężeniem transaminaz oraz kwasów żółciowych. Na szczęście po porodzie następuje szybkie ustąpienie choroby i normalizacja wyników badań laboratoryjnych.
Czy są jakieś charakterystyczne objawy? Na co kobiety powinny zwrócić uwagę?
Jeśli w trzecim trymestrze (tj. po 25 tygodniu ciąży) zaobserwują Panie u siebie uporczywe swędzenie stóp i dłoni bez żadnej wysypki, to prawdopodobnie jest to cholestaza ciążowa.Po jakimś czasie przechodzi na kończyny i tułów. Swędzenie z powodu cholestazy nasila się wieczorem i nocą, w wyniku czego ciężarne mają ogromne trudności w zasypianiu.
Najistotniejsze do potwierdzenia choroby są wyniki badań krwi, obejmujące tzw. próby wątrobowe. Badany powinien być AST, ALT, bilirubina, kwasy żółciowe i fosfataza alkaliczna (ALP). Parametry te informują lekarza, jaka jest kondycja hepatocytów i jak znaczne jest zaawansowanie choroby. W oparciu o nie lekarz decyduje o sposobie leczenia oraz o ewentualnej hospitalizacji.