Cholestaza ciężarnych i choroby wątroby w ciąży

W tym miesiącu lek. Jan Modzelewski, nasz ginekolog-położnik, przybliży Wam temat cholestazy ciążowej i chorób wątroby w ciąży. Dowiecie się w kolejnych tygodniach m.in. czym jest cholestaza ciążowa, jakie są jej przyczyny i przede wszystkim - jak można ją leczyć. Zapraszamy!

Pierwsze pytanie – czym jest cholestaza ciążowa?

Cholestaza ciężarnych (ICP) to choroba wątroby, specyficzna dla ciąży. Polega ona na zastoju żółci w organizmie i występuje głównie w III trymestrze ciąży. Choroba ta powstaje z powodu burzy hormonalnej, jaką jest atakowana wątroba. Nie jest w stanie sobie poradzić z taką ilością hormonów (najczęściej estrogenu i progesteronu) i ma trudności z wyprodukowaniem żółci w hepatocytach (komórkach wątrobowych), w związku z czym gospodarka hormonalna i trawienna organizmu jest zaburzona. Charakteryzuje się świądem, podwyższonym stężeniem transaminaz oraz kwasów żółciowych. Na szczęście po porodzie następuje szybkie ustąpienie choroby i normalizacja wyników badań laboratoryjnych.

Czy są jakieś charakterystyczne objawy? Na co kobiety powinny zwrócić uwagę?

Jeśli w trzecim trymestrze (tj. po 25 tygodniu ciąży) zaobserwują Panie u siebie uporczywe swędzenie stóp i dłoni bez żadnej wysypki, to prawdopodobnie jest to cholestaza ciążowa.Po jakimś czasie przechodzi na kończyny i tułów. Swędzenie z powodu cholestazy nasila się wieczorem i nocą, w wyniku czego ciężarne mają ogromne trudności w zasypianiu.

Najistotniejsze do potwierdzenia choroby są wyniki badań krwi, obejmujące tzw. próby wątrobowe. Badany powinien być AST, ALT, bilirubina, kwasy żółciowe i fosfataza alkaliczna (ALP). Parametry te informują lekarza, jaka jest kondycja hepatocytów i jak znaczne jest zaawansowanie choroby. W oparciu o nie lekarz decyduje o sposobie leczenia oraz o ewentualnej hospitalizacji.

Cholestaza ciężarnych i choroby wątroby w ciąży cz.I

Czy cholestaza ciężarnych to popularne schorzenie?

Częstość ICP waha się od 0,2 do 25% ciąż, w zależności od populacji. Co ciekawe, najjczęściej stwierdza się ją w niektórych plemionach indiańskich w Chile. Szacuje się, że w Europie Wschodniej częstość cholestazy to od 0,5 do 3% ciąż.

cdn.

lek. Jan Modzelewski, ginekolog-położnik, perinatolog