Cesarskie cięcie – czyli jak to robimy na Żelaznej 🙂

Każdego dnia ok. 30 % porodów to cięcia cesarskie. To bardzo ważne, żeby przyszła mama wiedziała czego się spodziewać.
Rozróżniamy dwa typy cięć cesarskich:
 • Planowe – gdy kobieta wie, że rozwiązanie ciąży zakończy się cesarskim cięciem, data i godzina są wcześniej ustalone, a pacjentka zgłasza się w określonym terminie na zaplanowany zabieg.
 • Nieplanowe – gdy w trakcie porodu siłami natury występują komplikacje, np. zaburzenia tętna płodu, brak postępu porodu i pacjentka zostaje zakwalifikowana do cięcia w trybie pilnym.
W obu przypadkach pacjentki trafiają na blok operacyjny gdzie wszystkie dalsze procedury przebiegają w ten sam sposób:
 • Pielęgniarka anestezjologiczna i instrumentariuszka operacyjna zbierają wywiad dotyczący danych osobowych, ewentualnych alergii oraz dodatkowych życzeń takich jak np. pobranie krwi pępowinowej.
 • Pacjentka zostaje wprowadzona na salę operacyjną, gdzie następuje przygotowanie do zabiegu: znieczulenie, cewnikowanie pęcherza moczowego, dezynfekcja skóry brzucha.
Podczas cięcia pacjentką i noworodkiem zajmują się trzy zespoły: 👩‍⚕️👨‍⚕️
🔸 anestezjolog i pielęgniarka anestezjologiczna,
🔸 zespół operacyjny złożony z dwóch lekarzy położników,
instrumentariuszki i pielęgniarki pomagającej,
🔸 lekarz neonatolog i pielęgniarka neonatologiczna.

✅ W trakcie całego zabiegu pacjentka jest na bieżąco informowana o wszystkim co się z nią dzieje, personel udziela odpowiedzi na każde pytanie.
✅ Po wydobyciu dziecko zostaje przekazane zespołowi neonatologicznemu, a następnie jeszcze w trakcie zabiegu może przytulać się do mamy. ☺️
✅ Po zakończeniu operacji pacjentka i dziecko trafiają do sali pooperacyjnej, gdzie przebywają razem do czasu przewiezienia na oddział położniczy (zazwyczaj ok. 4 godz.).

Pierwsze chwile po cięciu cesarskim.
Czego mogę się spodziewać?


Po znieczuleniu podpajęczynówkowym, które pacjentka otrzymuje do cięcia cesarskiego, występują charakterystyczne objawy:
 • Brak czucia od pasa w dół.
 • Wrażenie, że ciało poniżej pasa jest jakby „nieswoje”.
 • Mogą wystąpić również mdłości i wrażenie duszności.

Są to objawy normalne i szybko zanikają. Po zakończeniu cesarskiego cięcia może wystąpić drżenie ciała, które jest typowym objawem ustępowania znieczulenia.

Opieka nad matką i dzieckiem po cesarskim cięciu
 • W czasie pobytu na sali pooperacyjnej pacjentka cały czas jest podłączona do aparatury monitorującej funkcje życiowe oraz otrzymuje leczenie przeciwbólowe.
 • Mama cały czas przebywa z dzieckiem, przytula je i karmi. Ułatwia to dziecku adaptację do świata zewnętrznego.
 • Położne i pielęgniarki od samego początku prowadzą edukację pacjentek w zakresie opieki nad dzieckiem, procesów laktacji oraz zmian zachodzących w ciele kobiety w czasie wczesnego połogu.
 • Intensywny nadzór nad mamą i dzieckiem trwa cztery godziny. Po tym czasie opiekę przejmuje oddział położniczy.
  Drogie Mamy, nie martwcie się, jesteście w dobrych rękach! :) Podczas całego pobytu w bloku operacyjnym oraz w sali pooperacyjnej pacjentka jest pod stałą opieką wykwalifikowanego personelu medycznego.
  Do zobaczenia!
  lic. Alicja Grafa – Kierownik Bloku Operacyjnego, starsza pielęgniarka

 • Wielkość fontu
  Wysoki kontrast