PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

VBAC bez tajemnic

Tym razem okiem fizjoterapeuty - cz. I

Fizjoterapeutyczne przygotowanie do porodu drogami natury po cesarskim cięciu (VBAC – Vaginal Birth After Caesarean Section) obejmuje m.in. odpowiednio dobraną aktywność fizyczną.

Przygotowałam dla Was kilka wskazówek, z których warto skorzystać:

Kontroluj swoją postawę w ciąży – bardzo ważne jest prawidłowe ustawienie ciała i dobre nawyki ruchowe, aby uniknąć bądź zminimalizować ból w obrębie kręgosłupa i bioder.

  • Bądź aktywna w ciąży – dzięki temu będziesz bardziej świadoma własnego ciała, także podczas porodu. Ma to jednocześnie na celu poprawę elastyczności i zakresu ruchomości Twojego ciała.
  • Podejmuj trening o charakterze aerobowym, o średniej intensywności – nie obawiaj się przyspieszonego bicia serca, pocenia się, pogłębionego oddechu. Jednakże poziom wysiłku w czasie ćwiczeń powinien zawsze umożliwiać Ci swobodną rozmowę.
  • Wykorzystaj obciążenie własnego ciała lub ciężarki o masie 0,5-2 kg (mogą też być małe butelki z wodą) do treningu wzmacniającego. Oddychaj swobodnie, bez wstrzymywania powietrza i nadmiernego napinania okolicy brzucha.

Jeżeli nie wiesz, jakie ćwiczenia będą dla Ciebie odpowiednie bądź odczuwasz dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa lub miednicy, skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Otwórz swoją miednicę stosując (szczególnie po 36 tygodniu ciąży) ćwiczenia i pozycje takie jak: krążenia miednicą, kołysanie miednicą, ukłon japoński, głęboki przysiad, kocie grzbiety. Pomogą Ci one przygotować się do pozycji przyjmowanych w trakcie porodu.

Oddychaj

Operacje drogą brzuszną mogą wpływać na swobodną pracę i napięcie przepony, która jest niezwykle istotna w trakcie porodu drogami natury.

  • Oddychaj spokojnie i miarowo, uruchamiaj dolne łuki żeber i okolicę dołu brzucha, zadbaj by okoliczne mięśnie były w tym czasie rozluźnione.
  • Dzięki świadomemu oddechowi rozluźnisz przeponę, dotlenisz własne tkanki, zrelaksujesz się, a także zapewnisz odpowiednią ilość tlenu dziecku w porodzie.

Pamiętaj, że powyższe porady skierowane są do pacjentek, których ciąża przebiega w sposób fizjologiczny i bez komplikacji. W pozostałych przypadkach warto wcześniej skonsultować ćwiczenia z lekarzem bądź fizjoterapeutą uroginekologicznym.

mgr Pola Miecińska – Fizjoterapeutka Przychodni św. Zofii

Udostępniony: 24 marzec 2020 : 24 marzec 2020 Poprawiono: 24 maj 2023
: Administrator Edycja Starych Wpisów 2 : Administrator Edycja Starych Wpisów 2
Licznik odwiedzin: 229
Wersje:
2023-05-24 06:04:39 Administrator
2023-05-19 10:54:46 Administrator
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje