PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Tym razem na Wasze pytania odpowiadała nasza położna Joanna Gołębiewska, którą na co dzień spotkać możecie w Bloku Porodowym.

Dzień dobry, chciałabym zapytać o vbac po 1 cc w Państwa szpitalu. 1. Wiem, że podczas porodu musi być ciągły monitoring ktg i może być bezprzewodowo. Czy są jeszcze jakieś inne ograniczenia w porównaniu do zwykłego porodu? Np czy możliwy jest poród w wodzie, w pozycjach wertykalnych, czy trzeba być na czczo? 2. Czy będąc już w ciąży warto przygotowywać się jakoś dodatkowo czy po prostu tak, jak do normalnego porodu? 3. Czy wszystkie położne potrafią poprowadzić vbac czy warto umówić się z kimś konkretnym?

Odpowiedź:

1) przebieg porodu po cięciu cesarskim nie różni się od "zwykłego" porodu. Jeżeli sytuacja położnicza na to pozwala, jak najbardziej może Pani rodzić w pozycjach wertykalnych oraz do wody. W trakcie porodu może Pani spożywać lekkie przekąski i warto dużo pić Nie trzeba być na czczo 2) nie trzeba się specjalnie przygotowywać do takiego porodu. Warto skorzystać w ciąży z wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego w celu mobilizacji blizny. 3) wszystkie nasze położne są przygotowane do przyjmowania porodów vbac
Zapraszam serdecznie

Dzień dobry, czy do pakując walizkę, przygotować jeden zestaw ubranek na porodówke? Czy ma prawo wezwać karetkę i oczekiwać pomocy w przypadku, gdy partner od poniedziałku do piątku przebywa w delegacji, jestem sama w domu, a poród niespodziewanie się zacznie?

Odpowiedź:

Dzień dobry Pani, warto przygotować w woreczku strunowym pierwsze ubranko dla maluszka. Po kontakcie skóra do skóry, pomagamy ubierać dziecko. Odnośnie karetki oczywiście ma Pani takie prawo - jednak należy pamiętać, że zostanie Pani przewieziona do najbliższego szpitala.

Dziękuję bardzo, a jeszcze jedno pytanie. Jeśli pojawię się w szpitalu, myśląc, że akcja porodowa się zaczęła, a po sprawdzeniu przez Państwa, że jeszcze jest czas, to będę mogła poczekać w IP czy konieczny jest powrót do domu? 

Odpowiedź:

Po wstępnym badaniu ginekologicznym, jeżeli uznamy, że to jeszcze nie "ten moment" , wykonujemy zapis KTG i prosimy Panią o poczekanie w Izbie Przyjęć 2h na kolejne, weryfikujące badanie.

Czy to prawda, że aby skorzystać z prywatnej opieki położnej w Państwa szpitalu, trzeba się kontaktować z dużym wyprzedzeniem? Mam termin na początek czerwca i zastanawiam się, kiedy się zająć tą kwestią. Czy obecnie często się zdarza, że pacjentki rodzące są odsyłane z izby przyjęć z powodu braku miejsc?

Odpowiedź:

Jeśli chodzi o prywatną opiekę położniczą, warto skontaktować się jak najszybciej, koleżanki powinny mieć jeszcze wolne terminy w czerwcu - lista położnych Jeśli chodzi o brak miejsc w szpitalu, są to bardzo sporadyczne sytuacje. Mamy do dyspozycji rodzących siedem sal porodowych + Dom Narodzin i zawsze staramy się przyjąć wszystkie Panie.

1.Czy podczas porodu wystarczy zgłosić położnej, że chce się skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego? Kiedy powinnam o tym poinformować położną/lekarza? 2. Jak działa znieczulenie i czy można przedłużyć jego działanie również na 2 etap porodu? 3. Czy powinnam zgłosić się do szpitala tylko w przypadku, gdy skurcze są regularne? Czy samo odejście wód to sygnał, żeby jechać do szpitala?

Odpowiedź:

1) O chęci skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego należy poinformować w momencie omawiania z położną planu porodu, lub w każdym dowolnym momencie. Warto zwrócić uwagę, że sytuacja porodowa jest bardzo dynamiczna, i niekiedy to znieczulenie podane zbyt późno, może nam zaburzyć przebieg porodu 2) Znieczulenie ma za zadanie zmniejszenie intensywności odczuwania bólu, a co za tym idzie pomoc rodzącej w odpoczynku i rozluźnieniu się. W drugim etapie porodu, pomimo zastosowanego znieczulenia, może Pani odczuwać "rozpychanie, parcie". Te odczucia są jak najbardziej prawidłowe i potrzebne. 3) Do Izby Przyjęć zapraszamy w momencie, gdy skurcze są regularne (co 3-5 minut, trwające ok. minuty). Samo odpłynięcie płynu owodniowego nie jest wskazaniem do nagłego przyjazdu do Izby Przyjęć. Chyba, że jest to płyn o barwie zielonej lub krwisty (płyn lekko różowy nie jest powodem do niepokoju) - wtedy nie czekamy. Jeżeli jednak czuje Pani jakieś niepokojące sygnały (np. słabsze ruchy dziecka), to proszę nie czekać tylko przyjechać do szpitala.

Czy po podaniu zzo możliwy jest aktywny poród czy możliwy jest tylko poród w pozycji półsiedzącej?

Odpowiedź:

Aktywny poród jest jak najbardziej możliwy. Niektóre Pacjentki jednak odczuwają lekkie mrowienie w nogach i brak stabilności, który mija po pewnym czasie. Jedynie poród do wody jest niemożliwy po podaniu znieczulenia.

Dzień dobry, Mam pytanie do Pani Asi: Czy istnieje jakaś procedura, jeśli chodzi o próbę VBAC? Czy w przypadku chęci próby VBAC na Żelaznej muszę zgłosić się wcześniej na kwalifikację czy po prostu przychodzę w dacie porodu na kontrolne ktg/ bądź, jeśli poród rozkręci się w domu, to wtedy? Oczywiście ciąża bez żadnych chorób, wyniki książkowe, CC miało miejsce równo 3 lata wcześniej z powodu braku postępu porodu.

Odpowiedź:

Dzień Dobry Pani, dziękuję za pytanie. Jedno cięcie cesarskie w wywiadzie nie jest wskazaniem do kolejnego cięcia cesarskiego (jeśli oczywiście nie występują inne czynniki dyskwalifikujące poród drogami natury). Nie jest wymagana wcześniejsza kwalifikacja. Jeśli akcja porodowa nie rozpocznie samoistnie, zapraszamy na kontrolne KTG do naszej Izby Przyjęć w terminie porodu.

Dziękuje za odpowiedź. Czy wcześniejsze CC wiąże się z obligatoryjna indukcja w terminie porodu czy jest możliwość ze jeśli wszystkie wyniki w terminie porodu na kontrolnym KTG będą dobre a dziecko będzie ważyło poniżej 4kg bede mogła jeszcze wrócić do domu i poczekać aż akcja rozpocznie się naturalnie? Posiadam również pytanie odnośnie prywatnej opieki położniczej, czy jeżeli termin mam na 5 maja to jest już za późno na podpisanie umowy?

Odpowiedź:

Nie, wcześniejsze CC nie wiąże się z obligatoryjną indukcją. Warto zgłosić się do Izby Przyjeć na kontrolne KTG w terminie porodu - lekarz wtedy podejmie decyzję co dalej, na podstawie aktualnej sytuacji. Jeśli chodzi o prywatną opiekę położniczą, proszę próbować - powinny być jeszcze jakieś wolne miejsca u koleżanek - lista położnych
Pozdrawiam

Dzień dobry, Mam pytanie do Pani Joasi, Czy w zależności od mojego stanu i dziecka, przy przyjęciu do szpitalu na poród, to Państwo klasyfikują, czy odbędzie się w szpitalu czy możliwy jest w domu narodzin? 🙂 biorę pod uwagę obydwie opcje

Odpowiedź:

W Izbie Przyjęć zapoznajemy się z Pani sytuacją położniczą oraz dobrostanem dziecka i wtedy wspólnie podejmujemy decyzję co do miejsca porodu. Do porodu w Domu Narodzin musi być fizjologiczna ciąża.


Śledźcie naszego fb, ponieważ planujemy już kolejne spotkania on-line z naszymi Pracownikami. Nie na wszystkie pytania jesteśmy w stanie odpowiedzieć podczas czatu.

Jednocześnie informujemy, że nie udzielamy konsultacji medycznych przez internet bez zebrania szczegółowego wywiadu i wstępnej diagnostyki - to kwestia bezpieczeństwa pacjenta oraz etyki wykonywania zawodu.

Dziękujemy za zrozumienie.

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje