Jak wyglądała praca w Oddziale 40 lat temu?
Prawie 40 lat temu, kiedy obie Panie zaczynały pracę w Szpitalu, system opieki nad matką i dzieckiem wyglądał zupełnie inaczej niż dzisiaj. Kobiety rodziły dzieci w Sali Porodowej, którą dzieliły z innymi rodzącymi. Mówiąc wprost - jedna pacjentka widziała wszystko, co się dzieje u innych rodzących.
Szpital był zamknięty dla odwiedzających, a matki pokazywały ojcom dzieci jedynie przez okno. Opieka mam była mocno ograniczona - noworodki oddzielano zaraz po porodzie i umieszczano je w salach, w których było po 12-24 łóżeczek. Matki nie miały wstępu do tych sal, a dzieci podawano im tylko do karmienia co 3h na czas około godziny - później maluchy były dokarmiane mieszankami. Całą opieką pielęgnacyjną zajmowały się położne.
Wcześniaki były w jednej sali i do ratowania ich życia dostępne były tylko trzy inkubatory. Nie było Oddziału Intensywnej Terapii, nie było takiego sprzętu jak dzisiaj, wiedzy ani technologii. Karmienie maluchów odbywało się przez sondę, a pielęgniarki i położne na Oddziale oceniały stan wcześniaków poprzez obserwację – m.in. liczyły oddechy i sprawdzały kolor skóry.
Początek zmian
W 1992 roku dyrektorem Szpitala został dr n.med. Wojciech Puzyna. Pod jego przywództwem zaczął się nowy rozdział w historii Szpitala i dynamiczne zmiany. W 1994 powstawały pierwsze sale tzw. rooming-in czyli takie, w których matki przebywały na stale ze swoimi dziećmi. Początkowo były to dwie wydzielone sale.
Kolejnym udogodnieniem były sale porodów rodzinnych. Była to ogromna rewolucja, wymagająca od pielęgniarek i położnych całkowitej zmiany nawyków i innego podejścia do pacjenta, zarówno dużego jak i małego. Był to czas bardzo dynamicznych, ale też satysfakcjonujących zmian.
Z typowej opieki pielęgnacyjnej Oddział zmienił się również w miejsce ratowania życia najmłodszych pacjentów. Na Oddział wprowadzano kardiomonitory, jeszcze wtedy bardzo głośne, których obsługi wszyscy musieli się nauczyć.
W 1997 roku definitywnie zakończył się etap porodów w salach wieloosobowych.
W miejsce Bloku Porodowego na II piętrze przeprowadził się Oddział Neonatologiczny.
Artykuł powstał przy współpracy zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka