Historia Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka cz.V - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Jak wyglądają obchody Światowego Dnia Wcześniaka w Szpitalu św.Zofii?

W listopadzie 2012 roku z okazji Światowego Dnia Wcześniaka Szpital po raz pierwszy włączył się w jego obchody.
W związku z tym na terenie patio zaprezentowana została wystawa „Wcześniaki – wczoraj i dziś”. Placówka przyłączyła się do inicjatywy zapoczątkowanej przez Fundację Wcześniak Rodzice -Rodzicom, która polega na podświetleniu budynków szpitali i innych budynków użyteczności publicznej.

W wyniku tego Szpital w dniu 17 listopada był oświetlony na fioletowo i tak też jest do dzisiaj.

Przyłączanie się do obchodów światowego Dnia Wcześniaka stało się bez wątpienia naszą coroczną tradycją.

Szczególnie uroczysty wymiar miały obchody w listopadzie 2015 roku. To wtedy z inicjatywy Rodziców Wcześniaków urodzonych w Szpitalu powstała niezwykła wystawa „Mali bohaterowie ze św. Zofii”. Uroczyście otworzyła ją Małgorzata Ostrowska – Królikowska, ambasadorka Fundacji Wcześniak Rodzice- Rodzicom.

Obchody były zarazem okazją do spotkania z najmniejszymi podopiecznymi i ich rodzicami. Stałym punktem obchodów Dnia Wcześniaków jest fioletowe oświetlenie budynków Szpitala.

Karmienie najmłodszych Pacjentów


Urodzenie wcześniaków wcale nie oznacza konieczności rezygnacji z karmienia piersią. Chociaż dziecko początkowo najczęściej nie ma odruchu ssania, wymaga żywienia pozajelitowego i karmienia sondą bezpośrednio do żołądka, karmienie piersią jest możliwe. Zgodnie z aktualną wiedzą, u noworodków przedwcześnie urodzonych karmionych mlekiem matki, wzrasta przeżywalność i zmniejsza się ryzyko różnych powikłań. Co więcej podaż pokarmu naturalnego traktowana jest jako element procesu leczenia. Dlatego, zgodnie ze światowymi rekomendacjami, w 2015 roku wdrożony został program wczesnej stymulacji laktacji dla matek dzieci przedwcześnie urodzonych, przebywających w Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka.

Szpital podjął kilka ważnych działań, aby stworzyć sprzyjające warunki do przygotowania matek do rozpoczęcia i utrzymania laktacji, a następnie nauki karmienia bezpośrednio piersią.

W rezultacie:

  • w Oddziale zatrudniono doradcę laktacyjnego i neurologopedę,
  • nawiązano współpracę z Bankiem Mleka Kobiecego,
  • zakupiono specjalistyczne laktatory z programem stymulacji laktacji dla matek wcześniaków,
  • opracowano i wdrożono rekomendację "Pozyskiwanie mleka matki dla Wcześniaka" i rozpoczęto szkolenia personelu w tym zakresie.


Godnym uwagi jest fakt, że w związku z tymi działaniami Placówka jest jednym z nielicznych Szpitali w Polsce, w którym wdrożono takie standardy.

Jak wygląda dzisiaj Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Nowordka?


Obecnie Ordynatorem Oddziału jest dr n.med. Ewa Adamska. Od 1996 r. pracowała w Klinice Patologii i Intensywnej Terapii w Instytucie Matki i Dziecka pod kierownictwem prof. Ewy Helwich i prof. Magdaleny Rutkowskiej. Zdobyła tam specjalizację I stopnia z pediatrii i II stopnia z neonatologii. Z wyróżnieniem obroniła pracę doktorską na temat leczenia farmakologicznego przewodu tętniczego u noworodków urodzonych przedwcześnie. W 2005 r. wyjechała na roczny pobyt do Wielkiej Brytanii, gdzie pracowała w oddziale neonatologicznym St. Michael’s Hospital w Bristolu - szpitala o III stopniu referencyjności.
W naszym Szpitalu rozpoczęła pracę w 2012 r. najpierw jako zastępca Ordynatora Neonatologii, a od niespełna dwóch lat jest Ordynatorem Oddziału Neonatologii.

Dodatkowo jest współautorką książek:

  • „Resuscytacja noworodka” wyd. α-medica press 2011;
  • „Pediatria” wyd. PZWL 2013;
  • "Kardiologiczne stany zagrożenia życia noworodków" wyd. α-medica press 2019;
  • oraz autorką kilkunastu prac naukowych.


Podsumowując - Oddział Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka Szpitala św. Zofii w Warszawie posiada III stopień referencyjności. Jest to najwyższy stopień pod względem kompetencji, sprzętu i umiejętności personelu lekarsko-pielęgniarskiego, w leczeniu i opiece najbardziej chorych noworodków, w tym noworodków skrajnie niedojrzałych, z ekstremalnie małą urodzeniową masą ciała.

Personel zajmuje się leczeniem noworodka z objawami encefalopatii, z koniecznością stosowania procedury chłodzenia. Oddział dysponuje aparatem do monitorowania zapisu czynności mózgu CFM.
U noworodków z rozpoznanym nadciśnieniem płucnym stosuje się procedurę wziewnego tlenku azotu. Szpital posiada nowoczesny sprzęt do monitorowania czynności życiowych, prowadzenia każdego rodzaju wentylacji mechanicznej oraz nieinwazyjnego wspomagania oddechu.


W oddziale zatrudnionych jest 10 lekarzy specjalistów w zakresie neonatologii oraz 4 lekarzy rezydentów. Razem z najwyżej wykwalifikowanym zespołem pielęgniarskim, tworzą jeden zespół lekarsko-pielęgniarski. Obecnie w Oddziale jest 18 stanowisk dla chorych noworodków, w tym 6 do intensywnej terapii.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną uległy zmianie zasady odwiedzin u naszych najmłodszych Pacjentów – jeden rodzic może odwiedzać dziecko przez 2h dziennie.


Artykuł powstał przy współpracy zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka


edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje