Cofnijmy się o 10 lat...

Po porodzie zdrowe dzieci przebywały z matkami w 2-3 osobowych salach w Oddziałach Położniczych A, B lub C. Jednocześnie dzieci wymagające diagnostyki i terapii - w Oddziale Wcześniaków i Patologii Noworodka. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Oddział został stopniowo wyposażony w wysokiej klasy sprzęt specjalistyczny, umożliwiający szybką diagnostykę i wdrożenie nowoczesnych procedur terapeutycznych.
Dzięki efektom leczenia, Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zyskał opinię jednego z najlepszych ośrodków w województwie mazowieckim. Zapewniał diagnostykę i leczenie noworodków chorych i urodzonych przedwcześnie, na podstawie nowoczesnej bazy specjalistycznej Szpitala.

Oddział posiadał 18 miejsc dla chorych noworodków:

• sale intensywnej terapii,
  • sale opieki pośredniej,
  • salę septyczną.
  • sale opieki ciągłej,

OIOM dysponował sześcioma w pełni wyposażonymi stanowiskami do intensywnej terapii.

Sprzęt ratujący życie

Do tej pory Oddział wyposażony jest w najnowszej generacji urządzenia dla noworodków wymagających intensywnej terapii oraz potrzebujących wsparcia w adaptacji do samodzielnego życia. Posiadał wtedy (i większością sprzętów nadal dysponuje):

• inkubatory zamknięte i otwarte,
  • respiratory (w tym kontrolujące poziom saturacji - wysycenia tlenem podczas wentylacji wcześniaków, co zabezpiecza je przed wystąpieniem retinopatii),
  • aparaty do nieinwazyjnej wentylacji (w związku z czym noworodek mógł uniknąć intubacji),
  • monitory funkcji życiowych z centralnym monitoringiem,
  • cyfrowy aparat RTG,
  • aparat USG,
  • monitor pomiarów przez skórnych,
  • specjalistyczny system do leczenia umiarkowaną hipotermią metodą selektywnego chłodzenia głowy Cool-Cap i ciała Tecotherm niedotlenionych noworodków.

W wyniku zmian na Oddziale, modyfikacji uległy również odwiedziny. Matki miały stały, nieograniczony kontakt ze swoją pociechą. Mogły ją karmić, a jeżeli stan dziecka na to pozwalał, również uczestniczyć w procesach pielęgnacyjnych. Przyjętym standardem trwającym do dziś jest skierowanie po wypisie do domu leczonego noworodka, do przyszpitalnej Poradni Patologii Noworodka. Tam nadal pozostaje on pod opieką naszych specjalistów neonatologów.

W celu podnoszenia jakości opieki nad noworodkiem, Oddział „od zawsze” podejmuje starania o pozyskanie nowoczesnego sprzętu.
Dlatego dzięki wieloletniej dobrej współpracy z WOŚP, 16 maja 2014 roku Oddział Wcześniaków i Patologii Noworodka otrzymał kolejne, nowe wyposażenie - uniwersalny zestaw transportu wewnątrzszpitalnego, składający się z:

• inkubatora hybrydowego pełniącego funkcję stanowiska otwartego lub zamkniętego,
  • respiratora wspomagającego oddychanie,
  • aparatury monitorującej - pulsoksymetru,
  • pomp infuzyjnych podających leki,
  • stacji dokującej, która integruje, zasila elektrycznie i gazowo tę aparaturę.

W rezultacie noworodek wymagający leczenia od narodzin - np. z cięcia cesarskiego - pozostaje od początku w jednym inkubatorze. Tym samym wyznaczony został nowy standard transportu dzieci w obrębie Szpitala.

Oddział to szczególne, wyjątkowe miejsce, gdzie wraz z rodzicami i lekarzami, o życie i zdrowie walczą chore dzieci. Panująca tu atmosfera jest inna niż w pozostałych miejscach w Szpitalu. Tu codziennością są takie emocje jak lęk rodziców o zdrowie dzieci, choć też nadzieja i wiara w to, że uda się uratować nawet najmniejsze dziecko. Dlatego właśnie, aby jeszcze bardziej wzmocnić pozytywną energię tego miejsca, w 2013 roku dokonano artystycznej aranżacji wnętrz – smutne, monotonne ściany przykryły motyle, kwiaty i zielone drzewa.

Najmłodszy pacjent w Szpitalu św. Zofii

Z pewnością potwierdzeniem sukcesów terapeutycznych w ratowaniu chorych donoszonych noworodków i wcześniaków są:

• utrzymujące się od wielu lat niskie wskaźniki umieralności okołoporodowej (najniższy w historii Szpitala wskaźnik wyniósł w 2013 roku 1,19 promila. Z pewnością nie byłoby to możliwe bez wyposażenia oraz doświadczenia zespołu lekarzy pediatrów - neonatologów, a także pielęgniarek i położnych pediatrycznych),
  • rosnące wskaźniki przeżywalności wcześniaków urodzonych za skrajnie niską masą ciała, poniżej 999 gramów (najmniejsza urodzona w historii szpitala dziewczynka, którą udało się uratować, urodziła się w tym roku w 30. tygodniu ciąży i ważyła 380 g).

Artykuł powstał przy współpracy zespołu lekarzy, pielęgniarek i położnych Oddziału Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka