Okresy porodu - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
I okres porodu, czyli okres rozwierania się szyjki macicy rozpoczyna się wraz z wystąpieniem skurczy mięśnia macicy a kończy całkowitym rozwarciem szyjki macicy.

Ma on wyodrębnione 2 fazy:

Fazę utajoną (wolnego rozwierania).

Rozpoczyna się ona się od nieregularnych skurczy macicy i może trwać nawet od kilku do kilkunastu godzin. Szyjka macicy pod wpływem skurczy skraca się i zgładza, ustawia w osi kanału rodnego oraz rozwiera do ok. 4 cm. Główka dziecka wstawia się do miednicy mamy, tzn. ustawia w taki sposób, aby najłatwiej przejść przez kanał rodny.

Skurcze w tym okresie porodu występują co ok 5-7 minut, w odczuwaniu rodzącej mogą przypominać bóle miesiączkowe, ale też mogą wydawać się znacznie silniejsze. Może im towarzyszyć również biegunka lub nudności – nie powinno być to źródłem niepokoju.

Okres ten najlepiej spędzić korzystając z komfortu jaki możesz sobie zapewnić w domowym zaciszu. Ważne jest abyś starała się odpoczywać i zbierać siły na dalszą część porodu, która może wymagać bardziej aktywnego podejścia do radzenia sobie z bólem. Dobrym pomysłem jest np. przygaszenie światła, włączenie ulubionej muzyki i przysypianie pomiędzy skurczami. Można również skorzystać z ciepłej kąpieli w wannie lub pod prysznicem. Warto jednocześnie zadbać o nawodnienie i zaspokojenie głodu lekkim posiłkiem.

Fazę aktywną (szybkiego rozwierania).

Skurcze macicy stają się regularne, rośnie ich częstotliwość i czas trwania. Są one również intensywnie odczuwalne i bolesne. Główka dziecka obniża się i „szuka sobie miejsca” w kanale rodnym. Możemy jej w tym pomóc stosując pozycje wertykalne (np. delikatne bujanie się podczas skurczu na piłce), które pomaga jednocześnie mamie radzić sobie z bólem.

W łagodzeniu bólu porodowego pomocny jest również spokojny i świadomy oddech, dzięki któremu łatwiej jest zapanować nad intensywnymi skurczami. Jeżeli ból porodowy jest dla Ciebie przytłaczający to możesz zdecydować się na znieczulenie zewnątrzoponowe. Trzeba mieć jednak świadomość, że ten rodzaj znieczulenia nie wyeliminuje całkowicie bólu, a znajomość technik oddychania i świadomego relaksu jest niezależnie od niego przydatna.

II okres porodu, czyli okres parcia. Rozpoczyna się wraz z uzyskaniem pełnego rozwarcia, a kończy urodzeniem dziecka. Może on trwać od kilku minut do nawet 3 godzin w przypadku znieczulenia zewnątrzoponowego porodu.

W tym okresie skurcze zdecydowanie zmieniają swój charakter - pojawia się potrzeba parcia, którą ciężko jest powstrzymać. Zazwyczaj jest to okres wymagający od Ciebie ciężkiej pracy i wysiłku fizycznego. Warto wtedy słuchać wskazówek położnej, która ocenia w jaki sposób główka dziecka wstawia się do kanału rodnego i w jakiej pozycji Twoje parcie będzie najbardziej efektywne.

W momencie ukazywania się główki w kroczu będziesz poproszona o wstrzymanie mocnego parcia i długie wydechy lub krótkie parcia z przerwami. Jest to moment, w którym położna chroni Twoje krocze lub podejmuje decyzję o jego nacięciu. W następnym skurczu urodzą się barki i reszta ciałka dziecka, które zostanie ułożone na Twoim brzuchu i osuszone ręcznikiem. Jest to moment, w którym możecie przywitać się ze swoim dzieckiem i zrobić pamiątkowe zdjęcia. Położna jednocześnie ocenia noworodka w skali Apgar. Gdy pępowina przestanie tętnić Ty lub Twój Partner możecie ja przeciąć.

III okres porodu – okres łożyskowy. Zwykle po ok. 10 minutach od urodzenia dziecka rodzi się popłód.

Zostaniesz poproszona o jeszcze jedno parcie, a po urodzeniu łożyska odczujesz ulgę. Położna dokładnie obejrzy łożysko i oceni jego kompletność.

IV okres porodu

– czyli okres obserwacji na sali porodowej. Jest to czas, kiedy wraz z dzieckiem pozostajecie jeszcze na sali porodowej.

Położna lub lekarz sprawdzi obrażenia dróg rodnych i zszyje ewentualne pęknięcia lub nacięcie. Sprawdzi również krwawienie z dróg rodnych naciskając na macicę przez brzuch.

Cały ten czas pozostaniesz z noworodkiem w kontakcie „skóra do skóry”. Jest to też dobry moment na pierwsze przystawienie do piersi.

Po ok 2 godzinach Twoje dziecko zostanie zmierzone i zważone oraz zbadane przez pediatrę. Ty w tym czasie otrzymasz posiłek i wraz z pomocą położnej pójdziesz do toalety i na szybki prysznic. Następnie zostaniesz przekazana pod opiekę położnych z oddziału położniczego.

Joanna Rożek, położna

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje