PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Fizjoterapia, mobilizacja blizny
  • Zaleca się szybką pionizację po operacji. Już po ok. 8 godzinach powinnaś podjąć próbę wstania i chodzenia. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia zakrzepicy, a także zrostów. Postaraj się chodzić prosto– taka pozycja będzie dla Ciebie wygodniejsza, a rana będzie mniej boleć.
  • Po porodzie możesz wykonać pierwsze ćwiczenia oddechowe mające na celu dotlenienie organizmu. Dzięki ćwiczeniom oddechowym usprawnisz również pracę przepony. Kolejnym krokiem mogą być wiczenia przeciwzakrzepowe – wykonasz je poprzez serię ćwiczeń rąk i nóg. Na stronie naszego szpitala w zakładce położnictwo - rehabilitacja poporodowa znajdziesz propozycje bezpiecznych ćwiczeń po cesarskim cięciu, które możesz wykonywać w okresie połogu.
  • Zmiana pozycji z leżącej na siedzącą powinna nastąpić poprzez leżenie na boku – dzięki temu nie będziesz angażowała nadmiernie tłoczni brzusznej.
  • Podczas kaszlu, kichania bądź śmiechu przytrzymaj brzuch.
  • Masaż blizny możesz wykonać wtedy, gdy rana będzie zagojona – najlepiej po około miesiącu od cięcia cesarskiego. Zacznij od prostych technik, początkowo nie dotykając samej blizny– przesuwając do góry i do dołu, uciskając dookoła. Do pracy z blizną możesz wykorzystać niewielką ilość delikatnego środka poślizgowego np. olejek ze słodkich migdałów.
  • Oprócz mobilizacji możesz stosować preparaty, które zmiękczają bliznę – najpopularniejsze zawierają wyciąg z cebuli, alantoinę czy heparynę oraz żele i plastry na bazie silikonu. Preparaty te mogą sprawić, że blizna będzie mniej widoczna, spłaszczy się i zblednie. Jeśli nie będziesz usatysfakcjonowana z efektów, możesz dodatkowo skorzystać z zabiegów laserowych.
  • Warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który oceni stan blizny oraz pokaże jak prawidłowo z nią pracować. Nauczy Cię również jak prawidłowo kaszleć, kichać, wypróżniać się.
  • Zadbaj także o prawidłową pozycję podczas karmienia dziecka.

Jeśli blizna po zagojeniu jest mocno wciągnięta, daje dolegliwości bólowe bądź utrudnia czynności życia codziennego to wskazana jest konsultacja z fizjoterapeutą uroginekologicznym.

Prawidłowe postępowanie poprawi jakość Twojego życia i zdrowia. Może także ustrzec Cię przed chorobą zrostową, dolegliwościami bólowymi miednicy mniejszej oraz nieprawidłową postawą ciała. Dlatego nie rezygnuj z wizyt profilaktycznych u fizjoterapeuty!

Aktywność fizyczna po cięciu cesarskim

Pamiętaj, że oprócz rany na skórze zagoić musi się także rana w macicy. Powinnaś unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Przez okres połogu nie podnoś przedmiotów ważących więcej niż Twoje dziecko i powodujących duże napięcie w okolicy brzucha.

Nie forsuj się i do wszystkich aktywności podchodź na spokojnie. Jeśli któreś z ćwiczeń sprawia Ci dyskomfort, ból – odpuść. Twój organizm potrzebuje czasu, żeby wrócić do siebie zarówno po ciąży jak i cesarskim cięciu.

ciąg dalszy nastąpi...

Alicja Misztal, położna

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje