W czasie cięcia cesarskiego nacięcie wykonuje się nad spojeniem łonowym. Zanim skóra zagoi się, wytworzy blizna, minie kilka tygodni
Warto więc uważnie obserwować okres gojenia się skóry, a następnie powstałej w tym miejscu blizny.
Gojenie się rany po cięciu cesarskim wymaga przede wszystkim czasu. W trakcie operacji lekarz zszywa naciętą macicę, powieź, tkankę podskórną, a zwieńczeniem są pozostające na skórze szwy nierozpuszczalne.
Zwykle usuwa się je między 7 a 8 dobą połogu (informację o dacie zdjęcia szwów powinnaś otrzymać wraz z dokumentacją otrzymaną z wypisem ze szpitala).
Szwy wewnętrzne, rozpuszczalne potrzebują nieco więcej czasu, nawet ok. 3-6 miesięcy.
Blizna w czasie gojenia zmienia kolor: od czerwonej pręgi do białej, niewidocznej kreski w linii bikini.
Początkowo rana pooperacyjna zasłonięta jest jałowym opatrunkiem, którego nie należy moczyć. Jeśli przez przypadek zamoknie lub się odklei, poproś położną o wymianę na nowy. Aby zapewnić ranie lepsze warunki do gojenia, zwykle po około 2-3 dniach rezygnuje się z opatrunku w celu zapewnienia dopływu świeżego powietrza do rany.
Jak prawidłowo zadbać o ranę po cięciu cesarskim?
Odpowiednia higiena/pielęgnacja w okresie pooperacyjnym
- Rana po cięciu cesarskim powinna być utrzymana w czystości i suchości. Myj ranę pod prysznicem mydłem, którego używałaś wcześniej i wiesz, że Cię nie uczula Do przemywania nie używaj myjek ani gąbek – użyj własnej, czystej ręki – nie bój się dotykać rany. Osuszaj ranę jednorazowym, papierowym ręcznikiem.
- Dezynfekuj ranę 2-3 razy dziennie środkiem antyseptycznym, przeznaczonym do pielęgnacji ran.
- Używaj bawełnianej, przewiewnej bielizny (gumka majtek powinna znajdować się na wysokości pępka, tak aby nie ocierała rany).
- Zadbaj, aby odzież nie uciskała rany, noś luźne ubrania.
- Wietrz ranę najczęściej jak się da.
- Nie stosuj depilacji/golenia wzgórka łonowego przez okres ok. 3-4 tygodni po operacji.
- Zwracaj uwagę, aby podpaska poporodowa nie dotykała rany pooperacyjnej.
- Nie używaj pasów poporodowych! Korzystanie z nich (szczególnie regularne) sprawia, że mięśnie przedniej ściany brzucha rozleniwiają się i nie wracają do prawidłowej funkcji.
- Nie zapominaj o higienie rąk! Myj ręce po każdej wizycie w toalecie. Pamiętaj, że w odchodach połogowych mnożą się bakterie, które łatwo można przenieść na ranę, a w konsekwencji doprowadzić do zakażenia.
Odpowiednia dieta
Już od pierwszych dni po porodzie warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę, bogatą w:
- białko,
- witaminę C,
- cynk,
- oraz kolagen.
ciąg dalszy w kolejnym wpisie...
Alicja Misztal, położna