PolishEnglishUkraineChinaRussiaIndia

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Ciąża to czas pełnego nadziei oczekiwania na przyjście na świat nowego, małego człowieka.

Jej przebieg , samopoczucie mamy w trakcie trwania ciąży mają niewątpliwie ogromne znaczenie. Często jest to okres, kiedy radość miesza się z lękiem o życia i zdrowie, szczególnie jeśli przyszła mama jest obciążona chorobami przewlekłymi. Pada wtedy pytanie o wybór najbezpieczniejszej zarówno dla mamy, jak i dla dziecka drogi porodu.

Ostateczną decyzję, co do sposobu porodu podejmuje zawsze położnik, po przeanalizowaniu opinii innych lekarzy specjalistów, pod opieką których znajduje się kobieta ciężarna.

Z punktu widzenia okulistycznego istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia procedury cięcia cesarskiego z uwagi na ryzyko pogorszenia wzroku u kobiety.


W celu uściślenia tych wskazań Polskie Towarzystwo Okulistyczne wydało obowiązujące stanowisko, w którym określa te wskazania. Są to:

 • Retinopatia cukrzycowa:
  a. nawracające krwotoki do ciała szklistego
  b. neowaskularyzacja siatkówkowa lub na tarczy nerwu wzrokowego, który przypuszczalnie nie ulegnie zanikowi (po leczeniu lub samoistnie) do momentu rozwiązania
  c. trakcyjne odwarstwienie siatkówki rozwijające się i postępujące w ciąży
 • Nagłe stany okulistyczne, które mogą ulec pogorszeniu w trakcie porodu, których leczenie nie może być przeprowadzone lub zakończone przed rozwiązaniem (np. odwarstwienie siatkówki operowane w okresie 1 miesiąca przed rozwiązaniem - przed zakończeniem procesu tworzenia blizn siatkówkowo-naczyniówkowych, zranienia gałki ocznej operowane w okresie 1 miesiąca przed rozwiązaniem)
 • Krótkowzroczność z neowaskularyzacją podsiatkówkową (plamą Fuchsa)
 • Stany pooperacyjne:
  a. Stan po witrektomii z powodu krwotoku do ciała szklistego po urazie, w retinopatii cukrzycowej lub w nowotwórstwie naczyń siatkówki po zakrzepie żyły siatkówkowej
  b. Stan po laserowej korekcji wady refrakcji jeżeli grubość rogówki po zabiegu jest mniejsza niż 350 µm
 • Zaawansowana jaskra z dużymi zmianami w polu widzenia
 • Zaawansowany lub ostry stożek rogówki
 • Stany rzucawkowe (wspólna decyzja lekarza położnika i okulisty w zależności od stanu ogólnego i oczu)


Wiele kobiet mimo chorób okulistycznych w wywiadzie ma szansę z powodzeniem bezpiecznie urodzić dziecko siłami natury. Wg opisanego powyżej stanowiska wskazaniami do cięcia cesarskiego nie są:

 • Krótkowzroczność bez zmian w plamce
 • Jaskra bez zmian lub z małymi zmianami w polu widzenia
 • Odwarstwienie siatkówki operowane w okresie więcej niż 1 miesiące przed rozwiązaniem z całkowitym przyłożeniem siatkówki
 • Zmiany degeneracyjne obwodu oka. Zwyrodnienia, które mogą predysponować do odwarstwienia siatkówki powinny być zabezpieczone przy pomocy fotokoagulacji laserowej w okresie 1 miesiąca przed rozwiązaniem.


W obliczu tych wskazań niezwykle ważne jest, by każda kobieta ciężarna, szczególnie z wadą wzroku czy też inną chorobą oczu, była zbadana przez okulistę już na wczesnym etapie ciąży, tak by można było podjąć możliwe leczenie i działania profilaktyczne, dające szansę na spokojny poród siłami natury lub, jeśli to niemożliwe, orzec potrzebę rozwiązania droga cięcia cesarskiego.

dr Mariusz Wielgórski, lekarz okulista
Na wizyty zapraszamy do naszej Przychodni

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje