Zapiski z czatu z położną - przyjęcie do szpitala - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Prezentujemy zapiski z czatów, które odbyły się w ramach wirtualnego dnia otwartego, w dniach 02-06.11.2020 r.
Na Pytania odpowiadały położne Agnieszka Machniewicz i Dorota Bednarczyk.

Jak wygląda sytuacja w momencie kiedy nie mam wykupionej prywatnej opieki położnej - czy przed przyjazdem warto zadzwonić na IP? co się dzieje w przypadku kiedy nie ma miejsca obecnie - czy można liczyć na pomoc w sprawdzeniu miejsc w innym szpitalu czy raczej samodzielnie?

 • Nie trzeba mieć wykupionej położnej. Nie ma też sensu dzwonić na Izbę Przyjęć, ponieważ sytuacja zmienia się na bieżąco. W przypadku braku miejsc w Bloku Porodowym/w Domu Narodzin pacjentka podejmuje decyzję czy czeka w Izbie Przyjęć, aż zwolni się miejsce czy jedzie do innego szpitala. Czasem pacjentki decydują się na samodzielne pojechanie do szpitala drugiego wyboru. Jest to tylko możliwe w początkowej fazie porodu, gdy poród nie jest jeszcze bardzo zaawansowany.

Chciałabym rodzić u Państwa, ale obawiam się, że przyjeżdżając do szpitala zostanę odesłana z powodu braku miejsc. Czy to jest częsta sytuacja?
Wielkimi krokami zbliża się mój termin, jest to moja pierwsza ciąża i obawiam się że nie dostanę się do szpitala św. Zofii ze względu na brak miejsc. Czy często zdarza się, aby odsyłać pacjentki?
Chciałabym zapytać jak obecnie w św. Zofii wygląda sytuacja z odsyłaniem pacjentek do innych szpitali? Jak często odsyłacie i co decyduje o tym, że pacjentka zostanie przyjęta do Was, czy odesłana do innego szpitala?
Moje pytanie dotyczy dnia kiedy już nadejdzie czas porodu, na jestem w 30 tygodniu, termin mam na 7 stycznia, to moja pierwsza ciąża i dlatego zaczynam się bardziej martwić czy będzie dla mnie miejsce do porodu gdy nadejdzie już czas. Będę wdzięczna za informacje jak to statystycznie wygląda, ile kobiet jest dziennie przyjmowane do Państwa, czy zdarzają się przypadki, że odsyłacie pacjentki do innego szpitala z powodu braku miejsca.
Jak to wygląda, kiedy zgłoszę się do porodu i nie ma wolnych sal porodowych a : 1. Poród jest już w zaawansowanej fazie (czy wtedy pacjentka jest odsyłana), 2. Poród jest we wcześniej fazie – czy wtedy odsyłacie Państwo do innego szpitala, a do których szpitali zgłaszacie się w pierwszej kolejności?

 • Staramy się przyjąć wszystkie pacjentki, które chcą urodzić w naszym szpitalu. Tylko w wyjątkowych sytuacjach je odsyłamy do innego szpitala, ma to miejsce niezwykle rzadko. O kolejności przyjęcia decyduje m.in. stopień zaawansowania porodu i zebrany wywiad medyczny. Jeśli poród jest zaawansowany – nie zostanie Pani odesłana, zdarzają się porody w gabinecie w Izbie Przyjęć, który jest do tego przystosowany. Jeżeli jest wczesna faza porodu i nie mamy miejsca w szpitalu, albo decyduje się Pani na oczekiwanie w Izbie Przyjęć, albo podejmuje decyzję o udaniu się do szpitala drugiego wyboru. Nie ma listy szpitali, do których dzwonimy w określonej kolejności. Często szukamy miejsc w szpitalach, które są najbliżej. Prosimy nie martwić się na zapas.

Jestem ciekawa czy to prawda, że bardzo dużą ilość porodów odsyłają Państwo ze względu na brak miejsc? Czy naprawdę szpital jest aż tak przepełniony? Chciałabym rodzic na Żelaznej, jednak to moja pierwsza ciąża i nie chce ryzykować stresu odesłania.

 • Nie jest prawdą, że odsyłamy bardzo dużo pacjentek. Zdarzają się takie przypadki, ale większość pań, które chcą u nas rodzić – znajduje tu miejsce. Proszę nie martwić się na zapas

Czy jeśli przyjadę do szpitala z akcją porodową, zakładając skurcze co 5 minut po 60 sek i jest to mój drugi poród to mogę założyć, że jednak Państwo mnie nie odeślą?

 • Przy tak zaawansowanej akcji porodowej może się okazać, że przy braku miejsc nie będzie możliwości odesłania Pani do innego szpitala i urodzi Pani na Izbie Przyjęć.

Chciałabym zapytać na jakim etapie według Państwa standardów powinno zgłosić się na Izbę Przyjęć? Mam na myśli częstotliwość skurczową, ile czasu od odejścia wód?

 • Należy zgłosić się z regularną czynnością skurczową (skurcze co 5 minut trwające minimum 60 sekund). W przypadku odejścia wód płodowych (czystych, przy prawidłowym przebiegu ciąży oraz z ujemnym posiewem w kierunku GBS) zgłasza się Pani po 6 godzinach. W przypadku zielonych wód płodowych należy niezwłocznie zgłosić się do izby przyjęć. Inne przypadki należy ustalić z lekarzem prowadzącym lub położną.

Podczas pierwszego porodu najpierw odeszły mi wody, później wiele godzin czekałam na skurcze. Kiedy zgłosić się do szpitala, jeśli podczas drugiego porodu również najpierw odejdą wody? Czy jechać od razu, czy czekać na jakieś pierwsze chociaż lekkie skurcze?

 • Po odpłynięciu płynu owodniowego należy zgłosić się do szpitala maksymalnie do 6 godzin. Proszę pamiętać, że drugi poród przebiega zazwyczaj szybciej. Zapraszamy do szpitala jak tylko pojawi się czynność skurczowa.

Czy ze skierowaniem na KTG od lekarza, powinnam się udać na Izbę Przyjęć? Chciałabym rodzic w tym szpitalu ale nigdy w nim jeszcze nie byłam i nie wiem gdzie się powinnam zgłosić.

 • Tak, ze skierowaniem na KTG zapraszamy na Izbę Przyjęć. Nie trzeba umawiać się na dany dzień. Należy zabrać ze sobą kartę ciąży, ostatnie aktualne badania oraz coś do jedzenia i picia  Ewentualnie jest możliwość wykonania komercyjnego zapisu KTG w przyszpitalnej przychodni. Taką wizytę można umówić na konkretną godzinę pod numerem: 22 25 59 900.

Termin mam na 6.12, mam już skierowanie na ktg i czy jeśli akcja porodowa się nie zacznie mam przyjechać na ktg właśnie 6.12 czy na następny dzień? Czy mam się po prostu pojawić czy zapisać? Ponieważ ten termin to akurat niedziela to czy jest sens przyjeżdżać czy lepiej poczekać na poniedziałek?

 • Zapraszamy na KTG w terminie porodu, czyli 6.12. Wystarczy zgłosić się na Izbę Przyjęć, bez zapisów. Zalecane jest odbycie konsultacji lekarskiej oraz kontrolnego zapisu KTG w dniu porodu, bez względu na dzień tygodnia (szpital pracuje 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu). Tę wizytę traktujemy jako kontrolną, a nie przyjęcie do porodu.

Co w sytuacji, jeśli nie urodzę do dnia terminu? Termin mam na 10.11. Wiem, że rano tego dnia mam się zgłosić do Państwa na ktg, ale co dalej? Czy tego dnia dostanę już wyznaczony termin na wywoływanie porodu?

 • Po konsultacji w Izbie Przyjęć dalsze działania zalecane są przez lekarza na Izbie Przyjęć.

Czy zgłaszając się na ktg w terminie porodu, gdy nie ma u państwa miejsca, mają Państwo możliwość skontaktowania się z innymi szpitalami szukając miejsca, czy musiałabym w takim przypadku sama szukać miejsca? Czym się różni poród na bloku a w izbie przyjęć? Czy w razie porodu na izbie przyjęć później z dzieckiem będziemy na sali poporodowej?

 • Zgłoszenie się na kontrolny zapis KTG nie jest równoznaczne z przyjęciem do porodu. W przypadku akcji porodowej wszystko zależy od obecnej sytuacji w szpitalu. Po porodzie, jeżeli tylko zwolni się miejsce, pacjentka przekazywana jest na oddział położniczy.

Jak wygląda sytuacja jeżeli ktoś ma ciążę zagrożoną przedwczesnym porodem i ma skierowanie do szpitala?

 • Jeżeli ma Pani skierowanie do szpitala – należy się zgłosić do Izby Przyjęć.

Czy procedura przyjęcia do szpitala ciężarnej z cukrzycą ciążową wygląda inaczej niż w przypadku zwykłej ciąży fizjologicznej? Czy z cukrzycą ciążową jestem w jakiś sposób "uprzywilejowana"?

 • Wszystko zależy od sytuacji – od poziomu glikemii, rodzaju cukrzycy, wielkości dziecka i tego, czy są wskazania do indukcji porodu. Lekarz prowadzący – jeżeli uzna to za konieczne – może Pani wystawić skierowanie do punktu konsultacyjnego, by dostosować postępowanie w Pani sytuacji. Zazwyczaj takie skierowania są wystawiane między 36 a 40 t.c.

Czym jest punkt konsultacyjny? Mam skierowanie do szpitala jednakże nie ma na nim wyszczególnionego określenia "punkt konsultacyjny"

 • W takim razie proszę zgłosić się na Izbę Przyjęć i tam ustalić dalsze postępowanie.

Ja bym się chciała zapytać jak to jest z cukrzyca ciążowa, czy faktycznie jeśli mam termin na 17.11 to jak głoszę się do szpitala to zostanę przyjęta

 • To wszystko zależy, czy ma Pani dodatkowe skierowanie od swojego lekarza prowadzącego do wcześniejszej indukcji porodu z powodu cukrzycy. Jeżeli nie – należy się zgłosić w terminie porodu do Izby Przyjęć i tu zostanie ustalone dalsze postępowanie.

Proszę o informację od którego momentu mąż może być na sali porodowej? To zależy od fazy porodu? Czy wystarczy że kobieta zostanie przyjęta na oddział porodowy? Czy partner może dołączyć z opóźnieniem bo np. dotrze z pracy jak ja już jestem na sali porodowej?

 • Ojciec przebywa z mamą od momentu przyjęcia do bloku porodowego i do 2 godzin po porodzie. Jak się spóźni, to też go wpuścimy

Jestem w 24tc, wczoraj wieczorem pierwszy raz odczuwałam ból w okolicach pępka, takie jakby promienie bólu i ciężko było się poruszyć na łóżku tj. zmienić pozycję, po jakimś czasie usnęłam, zauważyłam też mniejszą aktywność dziecka w tym dniu – czy to może być coś poważnego?

 • Jeżeli ma Pani jakiekolwiek wątpliwości powinna się Pani skontaktować z lekarzem prowadzącym. Nie udzielamy porad medycznych przez internet.

Dlaczego w wymaganych wynikach badań grupa krwi ma być wykonana dwukrotnie? Mój lekarz prowadzący raz zlecił mi to badanie, więc mam jeden egzemplarz takiego badania.

 • Jest to wymagane przez stację krwiodawstwa w przypadku konieczności stosowania krwiolecznictwa.

Czy w przypadku planowanego cesarskiego ciecia potrzebne jest zaświadczenie o ukończeniu szkoły rodzenia podczas przyjęcia do szpitala?

 • Uczestnictwo w szkole rodzenia nie jest obowiązkowe, ale mile widziane.

Czy poleca Pani szczepienia w ciąży przeciwko krztuścowi? Otrzymuje bardzo rozbieżne opinie na ten temat.

Dzisiaj wydaje mi się, że odszedł mi czop śluzowy, a termin na poniedziałek – czy mam jechać na jakieś badanie?

 • Odejście czopa śluzowego to jeden z symptomów zbliżającego się porodu. Należy poczekać na pojawienie się czynności skurczowej macicy lub odpłynięcie płynu owodniowego.

Mam pytanie odnośnie ostatniego punktu w nowym planie porodu: co konkretnie oznacza możliwość kontaktowania się z najbliższymi w czasie pobytu w oddziale położniczym? W jakiej formie kontakty będą możliwe?

 • W tym zapisie chodzi o to, że czasem Pacjentka z różnych względów nie życzy sobie kontaktu, i odwiedzin podczas pobytu w szpitalu. Na chwilę obecną nie ma możliwości odwiedzin. Pozostaje Pani kontakt telefoniczny.

Czy rożek Państwo wymagacie czy otulacie własnym?

 • Pacjentka powinna przynieść własny kocyk lub rożek i ubranka dla malucha. Rzeczy, jakie należy spakować dla mamy i dziecka są wyszczególnione na naszej stronie internetowej Co zabrać do Szpitala

W sierpniu miałam założony u Państwa pessar czy na wyjęcie Go trzeba się umawiać? Czy można przyjść "z ulicy". Czy wtedy jest hospitalizacja? Ile trwa? A może wyjmowany jest pessar i zostaje wypuszczana do domu?

 • Należy ustalić to z lekarzem prowadzącym.

Chciałabym się dowiedzieć, jak obecnie wygląda sytuacja z porodami rodzinnymi. Jesteśmy w ciąży bliźniaczej, więc mogą chcieć przywitać świat wcześniej. Moje pytania dotyczą obecności taty: czy tata może być obecny przez cały poród SN? Wiem, że na stronie jest napisane, że tak, dopóki nie ma intwerwencji medycznych, jednak jak to dokładnie wygląda, etap po etapie? Od kiedy mąż może być ze mną, kiedy dokładnie może zostać wyproszony, czy potem może wrócić i kangurować dzieci? Będzie ich dwójka, więc dwoje rodziców bardzo się przyda... Moje pytania dotyczą rzeczy, których tam nie ma opisanych, czyli dokładnie, w jakich sytuacjach mąż może zostać poproszony o opuszczenie sali? Przy porodzie kleszczowym, przy użyciu próżnociągu, przy nacinaniu krocza? Kiedy może do mnie wrócić po takich zabiegach? Co to znaczy nagła sytuacja położnicza, o której jest tam mowa?

 • Mąż może wejść na salę porodową od razu po tym, gdy Pani zostanie do niej wpuszczona, ale po przejściu kwalifikacji epidemiologicznej (ankieta, pomiar temperatury, pomiar saturacji). Jeżeli zostanie Pani przyjęta na oddział patologii ciąży, mąż może przyjechać dopiero po przeniesieniu Pani w obręb sali porodowej. W sytuacji porodu zabiegowego istnieje możliwość pozostania męża w sali porodowej. Tylko w przypadku zabiegu wyłyżeczkowania tata opuszcza salę i kanguruje dzieci. Po zakończeniu zabiegu partner wraca do partnerki wraz z dziećmi. Osoba towarzysząca w tym przypadku opuszcza salę po dwóch godzinach od zabiegu. Jeżeli w trakcie trwania porodu dojdzie do cięcia cesarskiego, osoba towarzysząca opuszcza szpital, pozostając w kontakcie telefonicznym z rodzącą.

Jak dokładnie wygląda przebieg porodu CC przy bliźniakach? Jaki rodzaj znieczulenia Państwo podajecie? Czy od razu po urodzeniu możliwy jest kontakt dzieci "skóra do skóry" oraz karmienie piersią? Ile czasu może trwać takie przytulanie?

 • Na to pytanie musi Pani odpowiedzieć lekarz prowadzący. Po badaniu pediatrycznym i braku przeciwwskazań, istnieje możliwość przytulenia dziecka do policzka mamy i po zakończonym CC kontynuacja bezpośredniego kontaktu skóra do skóry.

Czy istnieje możliwość, aby przy rozpoczętej akcji porodowej w ciąży bliźniaczej zostać odesłanym do innego szpitala?

 • Wszystko zależy od obecnej sytuacji w szpitalu oraz stopnia zaawansowania porodu.

Czy jesteście Państwo otwarci na porody SN (na bloku porodowym) przy ciążach bliźniaczych 2k2o (2-kosmówkowych 2-owodniowych).

 • Tak jesteśmy otwarci.

Czy przed porodem powinno zrobić się lewatywę? Czy w szpitalu jest robiona?

 • Nie ma zaleceń, aby przed porodem i w jego trakcie wykonywać lewatywę. W trakcie trwania porodu może się Pani poruszać i korzystać z toalety.
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje