Zapiski z czatu z położną - pobyt w Szpitalu i wypis - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam

Przychodnia: 22 25 59 900  Infolinia: 22 25 59 818

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip

Prezentujemy zapiski z czatów, które odbyły się w ramach wirtualnego dnia otwartego, w dniach 02-06.11.2020 r.
Na Pytania odpowiadały położne Agnieszka Machniewicz i Dorota Bednarczyk.

Czy w aktualnej sytuacji czy kobieta z dzieckiem przebywa w szpitalu 3 doby, jeśli jest wszystko w porządku czy krócej?

 • Jeżeli wszystko jest w porządku, to czas pobytu w oddziale wynosi około dwie doby. Istnieje możliwość wyjścia po 36 godzinach.

Czy jeśli ze mną i z dzieckiem po porodzie naturalnym będzie wszystko w porządku to czy będziemy mogli wyjść do domu tego samego dnia? Po jakim najkrótszym czasie, jeśli dziecko oczywiście jest zdrowe możemy zostać wypisani ze szpitala?

 • Może Pani opuścić szpital na własną prośbę po 12 godzinach, jeżeli nie ma do tego przeciwwskazań. Planowo pacjentki opuszczają szpital po dwóch dobach od porodu.

Chciałabym dowiedzieć się jakie są objawy rozchodzenia się blizny po poprzednim cięciu cesarskim w kolejnej ciąży? Jestem po 2 cięciach, aktualnie 38 tydzień i ciągle mam wrażenie, że w okolicy blizny coś się dzieje. Co powinno skłonić mnie do pojawienia się na Izbie Przyjęć? Czy często zdarzają się rozejścia lub pęknięcia macicy? Jeśli zacznie się akcja porodowa jak szybko muszę znaleźć się w szpitalu?

 • Lekarz prowadzący ciążę powinien mieć nadzór nad stanem Pani blizny, jeżeli są wątpliwości można wykonać badanie USG i ocenić jej ciągłość grubość. Pęknięcie macicy jest sytuacją niezwykle rzadką w położnictwie. W szpitalu należy pojawić się, jeżeli pojawi się regularna czynność skurczowa macicy (jeżeli nie ma innych wskazań lub dolegliwości).

Po zakwalifikowaniu do porodu na izbie przyjęć – czy pacjentka trafia od razu na salę porodowa czy jest jej najpierw przydzielane miejsce i łóżko na poporodowej, gdzie może zostawić swoje rzeczy? Czy wszystko trafia z nami na salę porodowa? Pytam że względu na to jak najlepiej się spakować: jedna torba na poród, walizka na później, czy jedna torba dla noworodka a druga dla siebie?

 • Pacjentka po przyjęciu do porodu (wraz ze wszystkimi rzeczami) trafia na salę porodową. Preferujemy spakowanie się w jedną dużą walizkę (z kółkami), a w walizce podzielić rzeczy. Nie ma przydzielania miejsca w sali przed porodem.

Czy w św. Zofii karta szczepień dziecka jest przekazywana rodzicom czy wysyłana do przychodni rodzinnej?

 • Karta szczepień po zaszczepieniu w szpitalu jest przekazywana rodzicom przy wypisie.

Czy w dniu wypisu ktoś może zostawić rzeczy dla mnie w recepcji (chodzi o cieplejsze rzeczy by dzidzie ubrać) i wtedy ktoś mi je przyniesie?

 • W dniu wypisu osoba, która Panią odbiera przywozi niezbędne rzeczy. Z pacjentką schodzi położna, która pomaga ubrać dziecko, przełożyć do fotelika samochodowego itp.

Jeśli w trakcie pobytu w szpitalu bo pewnie nie ma odwiedzin coś będę potrzebowała a okaże się ze tego nie mam a to niezbędne, to czy mąż może mi to przywieźć i wtedy gdzie zostawić?

 • Zwyczajowo paczek nie przekazujemy, ograniczamy kontakt ze światem zewnętrznym. Na terenie szpitala działa dobrze zaopatrzony kiosk, w którym można zakupić nie tylko jedzenie, ale też rzeczy dla mamy i dziecka.

Czy w razie potrzeby użycia leków/preparatów typu czopki/maści na hemoroidy są one dostępne dla wszystkich pacjentek szpitala?

 • Jeżeli przyjmuje Pani na stałe jakieś leki – to warto je ze sobą zabrać. Z naszej strony staramy się zapewnić Pacjentkom wszystko co potrzebne w trakcie pobytu. Szpital w trakcie pobytu pacjentki zapewnia jej niezbędne leki. Jeżeli będzie taka konieczność, to sprowadzimy dla Pani niezbędny preparat.

Czy trzeba mieć własny laktator w razie potrzeby rozkręcenia laktacji?

 • Nie zalecamy kupowania laktatora na wszelki wypadek. Mamy laktatory na oddziałach, a końcówki (a nawet cały laktator) można w razie potrzeby zakupić w kiosku szpitalnym.

Czy w związku z pandemią warto mieć ze sobą własny laktator?

 • Jeżeli posiada Pani własny laktator, to może go Pani spakować. W szpitalu jest dostępny pokój laktacyjny. Korzystanie z laktatorów szpitalnych jest możliwe po zakupieniu indywidualnych końcówek, które dostępne są w sklepik. Nie można z góry założyć, że będzie potrzebny laktator – potrzebny jest tylko przy problemach laktacyjnych.

Jak wygląda poród w wodzie, tj. czy po urodzeniu dziecka kolejna faza porodu odbywa się już poza basenem/wanną?

 • Decyzję o pozostaniu lub wyjściu z wody podejmuje położna prowadząca. Nie da się jednoznacznie określić, jak będzie przebiegał 3 okres porodu.

Czy w szpitalu jest możliwość skorzystania z pomocy psychologa? W czasie porodu? Po porodzie? Jak to wygląda wtedy, kiedy poród odbywa się w ciągu dnia? Co się dzieje w przypadku, kiedy rodząca kobieta dostaje ataku leku/paniki? Czy jest możliwość przeprowadzenia wtedy CC?

 • Tak oczywiście, jest taka możliwość. Mamy skuteczne sposoby, metody niefarmakologiczne, które powodują rozluźnienie, relaksację i działają przeciwbólowo i uspokajająco w trakcie porodu. Panika nie jest bezpośrednim wskazaniem do wykonania cięcia cesarskiego. Do każdej pacjentki staramy się podchodzić indywidualnie. Proszę się nie martwić na zapas.

Mam pytanie odnośnie pierwszych kąpieli noworodka: jak to faktycznie jest z kikutem pępowinowym? Czy należy unikać moczenia go? Kolejna kwestia to w czym najlepiej kąpać noworodka: czysta woda, kropelka płynu do kąpieli/emolientu? I czy używać zawsze do kąpieli oliwki, czy jeśli nic się nie dzieje z ciałkiem maluszka to dać skórze oddychać?

 • Kikuta pępowiny nie należy moczyć. Jeżeli zostanie zachlapany, to nic się nie stanie, ale właściwa pielęgnacja polega na wysuszaniu kikuta pępowinowego. Jeżeli nic się nie dzieje ze skórą noworodka używamy czystej wody o temperaturze około 37 stopni. Ewentualnie możemy użyć niewielkiej ilości mydła lub płynu bezzapachowego. Zalecam skorzystanie z zajęć szkoły rodzenia odnośnie pielęgnacji noworodka.

Kiedy po porodzie jest posiłek? Czy w przypadku porodu w nocy są wydawane posiłki?

 • Posiłek po porodzie może Pani otrzymać najwcześniej po 2 godzinach po porodzie. W tym czasie może Pani pić wodę. W nocy nie są serwowane posiłki, dlatego prosimy o przygotowanie kanapek lub innego prowiantu dla siebie oraz partnera.

Czy w przypadku stwierdzenia żółtaczki mama zostaje z dzieckiem w szpitalu do momentu wypisu? Czy jest jakaś zmiana z powodu pandemii?

 • Mama może pozostać z dzieckiem (na życzenie może również opuścić szpital) do momentu wypisu dziecka.

Witamina K – czy u Państwa w szpitalu można podać ją doustnie noworodkowi?

 • Jeżeli pacjentka nie wyraża zgody na podanie wit. K domięśniowo, to jest możliwość podania jej doustnie.

Czy w razie problemów z laktacja jest możliwość skorzystać z pomocy doradcy u Państwa w szpitalu?

 • Tak oczywiście, każda położna jest w stanie pomóc w problemach laktacyjnych, istnieje też możliwość skorzystania z porady doradcy laktacyjnego.

Czy przed porodem powinno zrobić się lewatywę? Czy w szpitalu jest robiona?

 • Nie ma zaleceń, aby przed porodem i w jego trakcie wykonywać lewatywę. W trakcie trwania porodu może się Pani poruszać i korzystać z toalety.

Czy po porodzie można liczyć na jakąś pomoc/porady położnych w opiece nad dzieckiem?

 • Tak, w trakcie pobytu w szpitalu położne służą poradą oraz pomocą w opiece nad dzieckiem.

Czy jest możliwość, aby podczas pobytu w szpitalu po porodzie trzymać gdzieś jedzenie (czy jest np. jakaś lodówka, żeby zostawić tam jedzenie)?

 • Tak, w każdym oddziale położniczym jest aneks kuchenny z lodówką.

Gdzie można zakupić maski z atestem?

 • Taką maseczkę można zakupić w aptece.
edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje