Zapiski z czatu z położną - mgr Beata Lubańska - Centrum Medyczne Żelazna
PolishEnglishUkraineRussiaIndiaflaga Wietnam


Przychodnia:
22 25 59 900  Infolinia:
22 25 59 818

 


 

logo Centrum Medyczne Żelazna

 Żelazna bloguje - blog tłumacz migowy Podmiot Leczniczy Miasta Stołecznego Warszawy  przetargi i ogloszenia  logo bip
Prezentujemy zapis czatu, który odbył się 27.01.2021 r.

Chciałabym zapytać czy przy planowanym porodzie SN należy wykonać badanie fibrynogen? Czy jeśli poród zacznie się w trakcie niewyleczonej infekcji miejsc intymnych, można rodzic SN?

 • Tak, jest to wymagane badanie wykonywane po 35 tygodniu ciąży. Wszystko zależy od rodzaju i zaawansowania infekcji. Zwykły stan zapalny nie jest przeciwwskazaniem.

Czy każda kobieta która zaczyna rodzić zostanie przyjęta do Państwa do szpitala nawet jeśli ciąża była prowadzona przez innego lekarza niż tego który pracuje w przychodni?

 • Nie ma znaczenia, który lekarz prowadził ciążę. Jeżeli będą wolne miejsca - zostanie Pani przyjęta. Proszę być dobrej myśli

Jestem obecnie w 36 t.c., po cięciu w 2018 roku. Chcę podejść do próby VBAC u Państwa w szpitalu, ale niestety już brzuszek dziecka jest szerszy od głowy o 1.5 cm. Czy jest coś co mogę zrobić, aby ta waga nie szła w brzuch dziecka? Jestem na diecie dla osób z cukrzycą ciążowa i mam same dobre wyniki, bez przekroczeń. Dodam jeszcze, że poprzednie cięcie było wykonane właśnie z powodu prewencji dystocji barkowej (na USG różnica AC/hc wynosiła 5cm, w rzeczywistości 3cm).

 • Przed podejściem do porodu naturalnego po cięciu cesarskim należy odbyć wcześniejszą kwalifikację (np. u dr Puzyny). Jeżeli próba porodu VBAC będzie możliwa, zostanie Pani zakwalifikowana. Prawdopodobnie będzie konieczne wykonanie badania USG, aby określić wymiary dziecka. Nie ma sposobu, aby wpłynąć na to, aby waga nie szła w brzuch dziecka. Proszę stosować dotychczasową dietę i być dobrej myśli. Jeżeli tylko odżywia się Pani racjonalnie, to nie mamy większego wpływu na przyrost masy dziecka w ciąży, a zwłaszcza na przyrost w poszczególnych obwodach.

Witam. Jak przygotować się do ewentualnego porodu naturalnego, po: 1-szy poród naturalny, drugi nagle cc. Jest szansa?

 • Przed podejściem do porodu naturalnego po cięciu cesarskim należy odbyć wcześniejszą kwalifikację (np. u dr Puzyny). Jeżeli próba porodu VBAC będzie możliwa zostanie Pani zakwalifikowana. Na kwalifikację proszę umówić się ok. 35-36 tygodnia ciąży.

Dzień dobry, chciałam zapytać czy są jakieś zalecenia czy procedury jeżeli zbliża się termin porodu (9.02). Już jestem po ostatniej wizycie u lekarza prowadzącego ciążę. Czy jeżeli poród nie będzie rozpoczynał się fizjologicznie, to czy np. tydzień przed terminem można przyjechać na kontrolne ktg i badanie lekarskie? Czy może w jakimś innym terminie?

 • Jeżeli ciąża przebiega fizjologicznie zalecane jest KTG w terminie porodu – wystarczy przyjechać w dniu terminu porodu na Izbę Przyjęć, w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu i z aktualną dokumentacją medyczną .

Jestem chora na celiakie i wymagam diety bezglutenowej czy muszę to gdzieś zgłosić wcześniej, aby szpital był przygotowany na taka dietę?

 • Po przyjęciu do szpitala zgłasza Pani potrzebę korzystania z diety, nie ma z tym najmniejszego problemu.

Czy przyjeżdżając do porodu mąż wchodzi na IP wraz z żoną?

 • Mąż nie wchodzi z Panią na Izbę Przyjęć, oczekuje do momentu przyjęcia na salę porodową.

Czy położna odbierająca poród jest cały czas obecna przy rodzącej?

 • Położna jest położną dyżurną i nie jest z Panią cały czas w trakcie trwania porodu. Jeśli jest potrzebna – może ją Pani wezwać w każdej chwili.

Czy jeśli okaże się ze rodzącą nie może skorzystać ze znieczulenia zewnątrz oponowego (ze względu na małą ilość płytek krwi), położna będzie mogła zaproponować znieczulenie w innej formie?

 • Tak, stosujemy niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego, m.in. gaz rozweselający.

Czy na KTG w dniu terminu porodu trzeba się zapisywać czy można przyjść "z marszu"?

 • Można przyjść z marszu. Zapraszamy najlepiej w godzinach porannych, po zjedzeniu śniadania i z aktualną dokumentacją medyczną z ciąży.

Jaki jest najlepszy przedział godzin porannych aby nie trzeba było zbyt długo czekać? Termin mam na jutro. Czy oprócz KTG będzie wykonane także USG w celu określania masy płodu?

 • Poza zapisem KTG odbędzie Pani konsultację z lekarzem. On zadecyduje, czy będzie konieczne wykonanie USG. Najlepsze będą godziny poranne, ok. 8-8:30.

Czy do porodu trzeba się golić w okolicach kanału rodnego?

 • Nie ma takiej potrzeby

Jestem na etapie poszukiwań szpitala do pierwszego porodu. Widziałam zdjęcia z Państwa strony internetowej i wydaje się, że poród u Państwa to prawie czysta przyjemność. Zależy mi na kilku rzeczach: porodzie z mężem, kontakcie skóra do skóry, również przez męża, kp. Myślę, że wspieracie Państwo wszystko. Pytanie może nie do końca położnicze, ale administracyjne. Jakie są szanse, że pojawiając się u Państwa będę mogła rodzić w szpitalu? Czy często zdarza się, że odsyłacie Państwo pacjentki? Na razie mam mętlik w głowie i jest to niestety czynnik, który bardzo mnie stresuje Będę wdzięczna za każde informacje, które mogą być istotne wg Państwa

 • Poród z mężem i wszystkie opisane przez Panią ważne aspekty są u nas możliwe. Jeżeli chodzi o odsyłanie pacjentek w porodzie – proszę być dobrej myśli. Takie sytuacje nie zdarzają się zbyt często. Jeżeli ma Pani dużo pytań i mętlik w głowie zapraszam do zapoznania się z artykułami na naszym blogu. Są tam m.in. odpowiedzi na pytania pacjentek z poprzednich czatów

A gdybym się zdecydowała na poród u Państwa to od czego zacząć? Przy założeniu, ze chciałaby umówić się z konkretną położną na opiekę podczas porodu?

Chciałam Panią zapytać odnośnie przyjęć do szpitala. Jeśli chodzi o szpital św. Zofii, kiedy najlepiej się zgłosić jeśli to ma być poród SN? Pytam, ponieważ termin mam na luty, chciałabym u Państwa rodzić. Tylko zastanawiam się, kiedy najlepiej przyjechać, ponieważ dojazd troszkę zajmie czasu bo mam 30 km.

 • Jeżeli poród nie nastąpi w terminie, należy zgłosić się na Izbę Przyjęć w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu, z dokumentacją medyczną na kontrolny zapis KTG. Jeżeli poród rozpocznie się skurczami – to postępujemy zgodnie z zaleceniami szkoły rodzenia. Gdy odpłyną wody płodowe – w zależności od koloru – jeżeli są czyste i wynik GBS jest ujemny, nie ma dodatkowych objawów niepokojących, to można oczekiwać w domu do 6 godz. na skurcze. Jeśli wody będą zielone lub pojawią się inne niepokojące objawy – należy zgłosić się na Izbę Przyjęć jak najszybciej.

Chciałam się dowiedzieć dlaczego kobietom przyjmowanym do szpitala nie robione są testy na covid? Leżałam u Państwa na patologii w zeszłym tygodniu kilka dni i wszystko byłoby wspaniale (przemiła i profesjonalna opieka), gdyby nie to że na mojej sali zmieniały się panie i nie miałam żadnej gwarancji, że nie zostanę zarażona. Mam łożysko centralnie przodujące i z pewnością wcześniej czy później znów do Państwa trafię, ale ogromnie stresuje mnie wizja zarażenia się w szpitalu. Od miesięcy siedzę właściwie stałe w domu aby się nie narażać, a wiem że niestety nie wszystkie panie w ciąży mają takie podejście. Jest to dla mnie bardziej stresujące niż sama wizja porodu...

 • Wszystkie osoby przechodzą wywiad i ankietę epidemiologiczną, mierzymy temperaturę, saturację. Na ich podstawie podejmowana jest decyzja, czy należy wykonać test, czy nie ma takiej potrzeby. Rozumiem Pani obawy, ale takie są procedury. Poza tym testy nie zawsze są skutecznym sposobem wykrycia zakażenia. Proszę być dobrej myśli.

Mam pytanie związane już z przyjście dzieciątka na świat: maleństwo kicha po urodzeniu. Ile takie kichanie może potrwać i kiedy należy zacząć się niepokoić? Pozwoliłam sobie napisać ponieważ dopiero czekamy na wizytę u pediatry. Córka ma 1.5 tygodnia i dwa razy dziennie kicha czy to mogą być pozostałości wód płodowych? Na koniec ciąży mieliśmy wielowodzie.

 • Dzieci kichają w pierwszych dobach na skutek tego, że w drogach oddechowych znajdują się pozostałości wód płodowych, ale to raczej nie wody płodowe w tym wypadku. Może to być wynik cofania się pokarmu i podrażnienia dróg oddechowych.. Jeżeli ma Pani wątpliwości – proszę się skonsultować z pediatrą.

Witam, czy w Państwa szpitalu wykonywana jest lewatywa przed porodem? Oraz czy należy być ogolonym do porodu SN?

 • Nie wykonujemy lewatywy i nie wymagane jest golenie krocza przed porodem.

W którym momencie mąż może dołączyć do mnie przy przyjęciu do szpitala już na poród? Czy na sali porodowej jest piłka gimnastyczna? Czy w dzień, w którym mam przyjść na badanie (40 tyg. ciąży) mam nabrać ze sobą od razu całą walizkę?

 • Mąż dołącza do Pani w momencie, gdy jest Pani przyjęta na salę porodową i zostaje tam z Panią do 2 godzin po porodzie. Na salach są piłki gimnastyczne i inne pomoce. Walizkę powinna mieć Pani spakowaną i dobrze ją mieć w samochodzie na wszelki wypadek. Na Izbę Przyjęć zapraszamy w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu, z dokumentacją medyczną.

Czy bez wcześniejszej kwalifikacji (obejrzenia sali narodzin), można się w dniu przyjęcia dostać do sali narodzin bez wykupywania usługi położnej?

 • Kwalifikacja do Domu Narodzin może odbyć się w Izbie Przyjęć. Nie ma możliwości wcześniejszego obejrzenia sal. Przykładowe zdjęcia znajdują się na stronie internetowej. Wykupienie dodatkowych usług nie jest konieczne.

Mam cukrzycę ciążowa, jestem na diecie. Lekarz prowadzący powiedział mi że w 36 tyg. ciąży powinnam zgłosić się na ktg. Czy mogę zgłosić się na ktg na izbę przyjęć na konkretną godzinę? Czy notatki o poziomie cukru na czczo i po posiłkach są potrzebne przy ktg i przyjęciu do szpitala czy one są bardziej dla mnie?

 • Powinna zgłosić się Pani na Izbę Przyjęć ze skierowaniem na zapis KTG. Zapraszamy w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu, z dokumentacją medyczną. Proszę zabrać ze sobą notatki dotyczące pomiarów poziomu cukru.

Czy możliwy jest udział taty w porodzie rodzinnym, ale tylko od momentu gdy dzidziuś już się urodzi? Tak by tata mógł z nim być i go poznać przez pierwsze 2 godziny, ale bez udziału w samym porodzie? Jeśli tak, jak wówczas jest to zorganizowane? Czy tata czeka na Izbie Przyjęć na wiadomość, że już i zapraszamy na górę czy inaczej?

 • Aktualnie Tata nie ma gdzie oczekiwać. Na Izbę Przyjęć wpuszczane są tylko pacjentki. Tata dołącza dopiero w momencie przyjęcia mamy do bloku porodowego i przebywa w sali przez cały czas porodu + 2 godziny po. Tata może poczekać na sali np. za zasłonką, jeżeli chcą Państwo uniknąć obecności w kulminacyjnym momencie. Trudno przewidzieć, ile będzie trwać poród i czy Tata zdążyłby dojechać na te 2 godziny po porodzie, wypełnić ankietę epidemiologiczną itp. To trudne organizacyjnie do wykonania w czasach pandemii. Z powodów logistycznych przyjęliśmy zasadę, że tatę wpuszczamy w momencie przyjęcia mamy do bloku porodowego.

Dzień dobry, jak obecnie wygląda poród poprzez planowe CC? Jak wygląda opieka poporodowa? Po jakim czasie następuje wypis zakładając, że wszystko jest ok z mamą i maluchem?

 • Dzień przed planowym c.c. w godzinach popołudniowych jest Pani przyjmowana na oddział. Następnego dnia wykonywane jest cięcie. Mąż nie może aktualnie być obecny przy cięciu. Następnie, jeżeli wszystko przebiega prawidłowo trafia Pani wraz z dzieckiem na salę pooperacyjną, gdzie odbywa się pierwsze karmienie, a następnie na oddział położniczy. Standardowo pacjentki po c.c. wychodzą do domu po dwóch skończonych dobach.

Byłabym zainteresowana wykupieniem pakietu 12 h wsparcia po porodzie. To moja pierwsza ciąża, nie mam doświadczenia w opiece nad noworodkiem.

Czy niewielki odstęp czasu pomiędzy ciążami ma wpływ na kwalifikację do Domu Narodzin? U nas będzie to 13 miesięcy. Mam też pytanie, czy borelioza leczona na początku ciąży może mieć wpływ na kwalifikację do Domu Narodzin?

 • Niewielki odstęp nie jest przeciwwskazaniem do porodu w Domu Narodzin. Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, to borelioza leczona w początkowym okresie również nie powinna być przeciwwskazaniem.

Czy po przyjęciu na oddział do porodu (choć wiem, że jest ciężko z tym) szpital zapewnia jednorazową koszule do porodu?

 • Szpital nie zapewnia jednorazowych koszul do porodu. Pacjentka rodzi w swojej koszuli przyniesionej z domu. Może być to stary t-shirt męża.

Jak jest w przypadku kiedy jest problem z pokarmem? Trzeba mieć swoje mm?

 • Wszystkie położne w szpitalu mają kwalifikacje by wspierać pacjentki w karmieniu piersią, jeżeli jest większy problem – do dyspozycji mamy doradców laktacyjnych. Nie ma potrzeby kupowania mleka modyfikowanego. Jeżeli zaistnieje konieczność podania – otrzyma je Pani w oddziale

Jak długo przebywa się na oddziale jeżeli okaże się że dzidzia przechodzi żółtaczkę i czy w takim przypadku jest możliwość dowiezienia rzeczy przez tatę do szpitala jeżeli pobyt okazał by się dłuższy?

 • W przypadku żółtaczki to kwestia indywidualna – decyzję o wypisie podejmuje neonatolog. W razie potrzeby istnieje również możliwość wypożyczenia lamp do fototerapii do domu. Aktualnie nie ma możliwości donoszenia rzeczy do szpitala podczas pobytu. Na terenie szpitala mamy dobrze zaopatrzony sklepik.

Czy jest szansa na pomoc z Waszej strony przy pierwszej kąpieli? Ubieraniu maleństwa? Przewijaniu?

 • Pod okiem fachowców nauczy się Pani kąpieli, przewijania i karmienia maleństwa.

Kiedy jest najlepiej przyjechać do szpitala i jak rozpoznać, że rozpoczął się poród. Wiem że objawy mogą być różne, nie tylko odejście wód płodowych?

 • Jeżeli poród rozpocznie się skurczami – to postępujemy zgodnie z zaleceniami szkoły rodzenia. Gdy odpłyną wody płodowe – w zależności od koloru – jeżeli są czyste i wynik GBS jest ujemny, nie ma dodatkowych objawów niepokojących, to można oczekiwać w domu do 6 godz. na skurcze. Jeśli wody będą zielone lub pojawią się inne niepokojące objawy – należy zgłosić się na Izbę Przyjęć jak najszybciej.

Jeżeli chodzi o nacięcie krocza to w jakich przypadkach jest to konieczne? zależy mi na ochronie i nie nacinaniu.

 • Ochrona krocza, to jest stosowana zawsze wtedy, gdy są do tego warunki (prawidłowe tętno dziecka, współpraca z rodzącą, kondycja krocza - jego elastyczność, podatność na rozciąganie). Priorytetem jest zawsze zdrowie dziecka i matki.

Na ile czasu przed planowanym porodem trzeba zapisać się na KTG? I monitować i jak często?

 • Jeśli ciąża przebiega prawidłowo na zapis KTG zapraszamy w dniu terminu porodu. Należy zgłosić się na Izbę Przyjęć w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu, z dokumentacją medyczną.

Czy jest szansa na przebywanie partnera w wykupionej sali poporodowej rodzinnej po porodzie? I czy w razie czego można już wcześniej w niej oczekiwać na rozkręcenie porodu, gdyby np. nie było miejsca w domu narodzin? Mieszkam 100 km od Warszawy i boje się bycia odesłana do domu.

 • Aktualnie nie ma takiej możliwości. Na salach rodzinnych może przebywać tylko mama z dzieckiem. Nie służą one do oczekiwania na poród. Rozumiemy Pani obawy związane z dużą odległością od szpitala. Często porody zaczynają się w nocy, gdzie są puste drogi i łatwiejszy dojazd do celu. Proszę być dobrej myśli.

Czy po założeniu cewnika ze znieczuleniem zewnątrzoponowym nadal można być aktywnym fizycznie czy wymagane jest leżenie w łóżku?

 • Bezpośrednio po założeniu cewnika do ok. 15-20 min. musi Pani poleżeć na plecach, następnie na boku, a potem, po 30-40 minutach w asyście położnej można wstać i być aktywną fizycznie.

Czy przed przyjazdem do szpitala należy dzwonić na Izbę Przyjęć i upewnić się, czy jest wolne miejsce i możecie Państwo mnie przyjąć do porodu?

 • Nie ma takiej potrzeby. Sytuacja może się zmienić od czasu telefonu do czasu przyjazdu. Proponuję po prostu przyjechać.

Czy zastosowanie gazu rozweselającego wyklucza przyjęcie znieczulenia zewnątrzoponowego?

 • Zaczynamy od niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu, a dopiero na koniec proponujemy znieczulenie. Zastosowanie gazu nie wyklucza podania znieczulenia.

Nadchodzi termin porodu, jednak akcja porodowa się nie rozpoczyna. Lekarz prowadzący powiedział, że wtedy zgłaszam się do szpitala w wyznaczonym dniu porodu na badanie KTG. Czy w obecnej sytuacji (ze względu na covid) nadal jest taka procedura?

 • Na Izbę Przyjęć zapraszamy w dniu terminu porodu, w godzinach porannych, po zjedzonym śniadaniu, z dokumentacją medyczną.

Jak duże jest obłożenie w szpitalu św. Zofii i w Domu Narodzin? Mam termin na początku maja i byłby to mój pierwszy wybór. Czy przy pierwszym porodzie radziłaby Pani Dom Narodzin (rozumiem, że w takim przypadku nie ma żadnej możliwości wykonania zzo nawet w przypadku wyjątkowo trudnego porodu?).

 • Jeżeli chodzi o obłożenie, to jest ono zmienne, zależne m.in. od pory dnia. W Domu Narodzin nie ma możliwości podania ZZO. Jeżeli ma Pani wątpliwości, dobrym pomysłem może być wstępna kwalifikacja do porodu w Domu Narodzin. To będzie świetna okazja by rozwiać swoje obawy i zadać dodatkowe pytania.

Chciałam też zapytać o język angielski wśród personelu (ze względu na męża) wiem, że niektóre położne porozumiewają się w tym języku, czy jest to większość? Czy orientuje się Pani jak to wygląda wśród reszty personelu, lekarzy?

 • Część personelu płynnie komunikuje się w języku angielskim, ale głównie chodzi o kontakt z pacjentką, a nie z osobą towarzyszącą. Jeżeli zajdzie taka potrzeba – Pani będzie tłumaczyć.

Czy wszystkie położne w szpitalu św. Zofii dbają o ochronę krocza i dostosowanie pozycji do potrzeb porodu i pacjentki?

 • Dbamy o ochronę krocza, ale priorytetem jest zawsze urodzenie zdrowego dziecka.

Mam godzinę drogi do szpitala, kiedy najlepiej wyruszyć do niego? Jak tylko odejdą wody? Czy jak skurcze będą co ileś minut?

 • Wyruszając do porodu musi Pani uwzględnić czas konieczny na dojazd, związany m.in. z pora dnia. Jeżeli odejdą czyste wody, wynik na obecność paciorkowca jest ujemny i nie ma dodatkowo niepokojących objawów, na skurcze można poczekać w domu do 6 godzin. Jeżeli odpłyną wody zielone, pojawi się krwawienie, proszę przyjechać jak najszybciej. Nie wiem, czy to pierwszy czy kolejny poród, ale myślę, że skurcze co 5 minut trwające od godziny to dobry moment, aby przyjechać do szpitala.

Czy od razu po porodzie, jeszcze z pępowiną dziecko kładzione jest na brzuchu i można od razu je przytulić?

 • Jeżeli wszystko jest w porządku, od razu po porodzie dziecko jest kładzione na brzuchu mamy i można się przytulać do woli.

Czy na sali porodowej dziecko jest myte i ubierane w nasze już ciuszki? Czyli lepiej rzeczy do porodu i 1-2 kompletem ciuszków mieć w oddzielnej, niewielkiej podręcznej torbie?

 • Standardowo na sali porodowej nie kąpiemy dzieci bezpośrednio po porodzie. Dziecko ubierane jest w ubranka przyniesione z domu. Proszę się spakować tak, by było Pani wygodnie i by można było łatwo odnaleźć potrzebne rzeczy.

Jeszcze mam pytanie o lewatywę – czy ona jest stosowana i konieczna? To dość niezręczne, ale boję się, że nie będę wtedy czuła za bardzo czy to dziecko czy druga strona.

 • Lewatywa nie jest stosowana. Jeśli będzie miała Pani miała takie odczucia – proszę o nich poinformować położną, która sprawdzi Pani obawy.

mgr Beata Lubańska, położna

edytuj
Znajdź nas w social mediach
Edytuj
Najcześciej szukane informacje
Na skróty
Izba przyjęć
Poród na Żelaznej
Sale rodzinne
Do pobrania
Szkoła rodzenia
Sklep
Żelazna bloguje